zatvoriť
Focus road sign with dramatic blue sky and clouds.

Zopár ďalších tipov, ako zvýšiť koncentráciu.

Začleňte pravidelné prestávky

Existuje mnoho štúdií, ktoré ukazujú, že začlenenie prestávok do tvojho pracovného alebo školského plánu hrajú dôležitú rolu a zvyšujú úroveň koncentrácie. Môže to byť spôsobené faktom, že dlhodobá pozornosť na jednu úlohu negatívne ovplyvňuje celkový výkon. Podľa jednej zo štúdií, účastníci si dali dve prestávky počas kognitívnej úlohy (úloha zameraná na myslenie), ktorá trvala 50 minút. Zvládli ju lepšie, ako účastníci, ktorý nemali žiadnu prestávku. Skús si dať 10 – minútovú prestávku každé dva hodiny a uvidíš ten obrovsky rozdiel.

Limituj rozptýlenie

Nekonečné telefonáty, prístup na internet 24/7 a písanie si s kamošmi všade kde sa to len dá ťa môže vo veľkom rozptýliť a zabrániť ti v dokončení úlohy načas. Ak chceš tomu predísť, nastav si presný čas, kedy si budeš kontrolovať maily a sociálne siete. Pokiaľ tvoja úloha nevyžaduje počítač, mal by si ho vypnúť a  eliminovať tým magnet menom Internet. Akonáhle je rozptýlenie pod kontrolou, budeš schopný zvýšiť svoju koncentráciu a pracovnú produktivitu.

tumblr_m03htq9rNa1r4kxi2o1_1280

Pracuj na rovnakom mieste

Menením miesta kde sa učíš sa môžeš stať citlivejší na vonkajšie podnety, ktoré spôsobujú rozptýlenie. Podľa expertov, ak si určíš jedno miesto, na ktoré si zvykneš, pomôžeš tým svojej mysli zvyknúť si na miesto, kde sa máš učiť. Keď máš pevné prostredie a pokúšaš sa učiť na jednom mieste v jednom čase každý deň, zvýši to tvoju prirodzenú tendenciu študovať na tomto mieste.

 

Nájdi si tiché miesto

Aj keď možno nemáš svoju izbu alebo študovni, je tu mnoho iných miest ktoré zvyšujú koncentráciu. Napríklad, keď zdieľaš svoju izbu s niekým, snaž sa s ním dohodnúť na určitých pravidlách, poprípade ho popros, nech si do izby nikoho nevodí.

 

Udržuj čistotu na mieste, kde sa učíš

Upratané miesto, kde sa učíš, ti pomôže byť viac sústredený a organizovaný. Pamätaj však, že to môže byť dvojsečný meč. Niekedy sa môže stať, že namiesto dokončenia projektu, bude tvojou hlavou prioritou uprataný stôl. Vymedz si trochu času bokom na organizovanie a upratanie tvojho stola. Uvidíš, že sa potom budeš viac sústrediť na svoju úlohu.

 

Zisti, prečo si rozptyľovaný

Môžeš sa snažiť poraziť samého seba v šachu na počítači, namiesto robenia projektu. No je lepšie zistiť, čo spôsobuje, že sa rozptýliš tak rýchlo v krátkom čase. Musíš si uvedomiť fakt, že čeliť problému je lepšie ako ho potlačiť. Podľa expertov, je dôležité nájsť, či je tvoje rozptyľovanie fyzické alebo psychické. Ak je to psychické, vypnutie mobilu by ti malo pomôcť. Ak je to fyzické, daj si desiatu alebo krátku prechádzku. Namiesto rozčuľovania, nájdi koreň problému a zbav sa ho.

 

Musíš byť schopný sa koncentrovať na svoje úlohy, či je to v škole alebo práci. Je dôležité nájsť cestu ako sa vyhnúť roztržitosti. Ako môžeš vidieť, nemusíš podniknúť žiadne drastické kroky k vyššej sústredenosti. Stačí zopár jednoduchých tipov, ktoré zlepšia tvoju schopnosť sústrediť sa, bez ohľadu na to, aká úloha ťa čaká. Ak si schopný sústrediť sa, zistíš, že tvoja produktivita vzrastie tiež. Takže, prestaň stresovať že sa nedokážeš sústrediť na úlohu, a namiesto toho, začni pracovať na zlepšovaní svojej koncentrácie.

 

Zdroj fotografií: leadershiphospitality.com, http://projektzivot.org
Značky : koncentráciasústredenosťvzdelanie
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď