zatvoriť
Rady a tipy

Zvládanie povinností počas školského roka

23435702_1826229754072270_395448287_n

Všetci to poznáme, písomky, skúšania, eseje, prezentácie, ďalšie písomky a skúšania. Človek ani nevie kde mu hlavu stojí. Len čo príde zo školy, kde bol od rána ponorený v knihách už sa tam hrnie zase. Daj si pauzu. Dnes si povieme niečo o tom, ako zvládať školský rok bez stresu aj s množstvom povinností.

Učenie pri prirodzenom svetle

Skús sa učiť počas dňa. Neodkladaj si povinnosti do školy na večer, v Dánsku zistili, že sa človek učí o 26% rýchlejšie, keď má prirodzený zdroj svetla. Len čo prídeš zo školy, daj si obed alebo niečo malé pod zub, na oddych si vyhraď hodinku a skús to. Naozaj to funguje, pretože tvoj mozog je ešte naštartovaný zo školy, takže sa ti bude ľahšie učiť a pôjde to do hlavy aj bez zbytočného vyčerpávania sa.

Dopraj si chvíľu pre seba   

  • Rád čítaš? Nech sa páči, nikdy nie je na škodu siahnuť po kvalitnej knihe, pri ktorej sa dokážeme zrelaxovať. Je nespočetné množstvo žánrov, z ktorých môžeš vyberať. Niekomu pomáhajú motivačné knihy, ktoré ho dokážu správne naštartovať do práce. Niekto radšej siahne po románe, pri ktorom si uvedomí naozajstné hodnoty svojho života. No v skutočnosti nás všetky knihy obohacujú, pretože pri ich čítaní spoznávame nové príbehy, otvárajú sa nám nové vízie a my už nie sme v strese, ale v domnienke, že to všetko zvládneme.
  • Každý deň skús aspoň na hodinu vybehnúť von aj počas učenia. Telu sa dostane čerstvý vzduch, ktorý ho poriadne prekrví a ty môžeš ísť opäť pracovať. Môžeš pritom zobrať svojho domáceho miláčika na menšiu prechádzku, či už lesom alebo mestským parkom.
  • Stretávaj sa s priateľmi. Byť od ráno do večera len v knihách nie je zdravé. Socializácia je dôležitá pre život. Skús občas vybehnúť na kávu so svojimi priateľmi, uvoľníš sa a zabudneš tak na svoje povinnosti, ktorých je možno veľa. Budeš opäť oddýchnutý a zároveň naštartovaný do učenia.

 

Počúvanie ako podpora

Možno sa to zdá ako hlúposť, kto by počúval hudbu pri učení? Je to vlastne rušivé? Ľudia dokážu pri hudbe spať, tak prečo by sme sa pri nej nemohli učiť? Je množstvo relaxačnej alebo motivačnej hudby, ktorá podporuje tvoju myseľ. Po chvíli počúvania prestaneš hudbu vnímať, tak sa môžeš začať učiť. Aj keď ty hudbu priamo nevnímaš, tak tvoja myseľ áno.

Venuj sa svojim koníčkom

Mladí ľudia, ktorí majú množstvo povinností si myslia, že sa už nedokážu venovať svojmu koníčku, tak ako predtým. HOAX! Pri športových aktivitách, či popri umení taktiež tvoj mozog oddychuje. Nedostáva sa mu také množstvo informácii ako počas klasického učenia, takže je preň oveľa jednoduchšie tieto informácie spracovať. Je to určitá forma relaxu pre tvoj mozog. Koníčky podporujú tvoj osobný rozvoj, netreba ich zanedbávať kvôli učeniu.

Umiestnenie vecí na pracovnom stole

Toto je asi jedna z tých najdôležitejších vecí pri učení. Popri učení by si nemal mať na stole rušivé predmety, ako je mobil, počítač alebo kniha. Na stole by sa mali nachádzať len predmety, ktoré práve potrebuješ. Poriadok je tiež dôležitý, lepšie sa učí v upratanom prostredí, ako niekde, kde sa nedá ani hýbať. Pred učením si vždy uprac svoje pracovné miesto a skús si tam uložiť len to, čo je v tej chvíli nevyhnutné  na učenie.

Vypracuj si plán na týždeň

Možno to znie až príliš organizátorsky, ale v skutočnosti je to veľmi dobrá pomôcka. Skús si vopred vypracovať týždenný harmonogram, kedy čo budeš robiť. Zahrň tam svoje povinnosti, ktoré súvisia so školou, koníčky, čítanie a tiež nejaká tá pomoc rodičom. Zo začiatku sa možno budeš strácať, ale časom si na tento systém navykneš a už nebudeš mať problém s neustálim nestíhaním.

Ďakuj

Skús každý deň za niečo poďakovať. Môže to byť vec, ktorú si si kúpil, skrátka niečo čo ťa potešilo a urobilo ti lepší deň. Sústreď sa len na tie pozitívne veci.

 

Hanka Herinková

Redaktor Hanka Herinková

Zanechajte odpoveď