zatvoriť
1024px-kfc_logo-svg

Colonel Harland Sanders sa narodil v roku 1890 v Indiane a je  zakladateľom  Kentucky Fried Chicken (KFC). Nie je známy len pre jeho kurací recept, ale aj pre jeho neúspechy v osobnom živote a v biznise.

Už ako 5 ročný sa potácal s ťažkým osudom, kedy mu zomrel otec a jeho matka sa musela starať o 3 deti vrátane Colonela. Ak jeho matka musela odísť na zopár dní preč z domova, Colonel sa musel postarať o svojich súrodencov. Stal sa z neho zručný kuchár, učil sa pripravovať jedlá ako chlieb, zeleninu a stále sa čoraz viac a viac zlepšoval v príprave mäsa, to všetko už v dobe keď mal ešte len 7 rokov. Harland sa  vo svojich 10 rokoch stal roľníkom. V roku 1902 keď mal Harland 12 rokov sa jeho matka znova vydala, týmto rozhodnutím priviedla svoje deti do napätého prostredia, v konečnom dôsledku bol nasledujúci rok Colonel nútený odísť z domova. V 14-tich začal pracovať na farme v Južnej Indiane.

col-sanders

Neskôr  vlastnil prepravnú spoločnosť na rieke Ohio a predával pneumatiky vo Winchestri v Kentucky. V roku 1930 vo svojich 40-tich rokoch si otvoril reštauráciu vo vnútri svojej čerpacej stanice v severnom Corbine v Kentucky kde začal hosťom podávať kuracie pokrmy. V júli 1939 vlastnil motel a reštauráciu, ktorá vyhorela iba 4 mesiace po otvorení. Nepísal sa ešte ani rok 1940 keď vytvoril svoj tajný kurací recept, mal vtedy 50 rokov. Avšak počas vojny v roku 1942 predal svoj obchod a následne sa rozviedol v 1947. V roku 1955 ďalšia z jeho reštaurácií skrachovala potom, čo zmenili trasu medzinárodnej cesty, ktorá viedla popri reštaurácií. Sander takto podnikal roky, nikdy nebol schopný urobiť niečo stále a dlhodobé.

V tom istom roku iba so 105 dolármi na účte sa Colonel ako 65 ročný vydal na predaj svojho kuracieho receptu po reštauráciách v krajine. Bol odmietnutý v 1009 prípadoch  až mu to nakoniec 1010. reštaurácia dala súhlas na jeho nápad. A tu sa zrodilo KFC.

 

„Mám len dve pravidlá: Rob čo ti ide a rob to najlepšie ako vieš!“

thestudent-predplatne

Značky : bohatstvopríbehúspechúspešný ľudia
Samuel Maťaš

Redaktor Samuel Maťaš

Som 16 ročný študent Gymnázia Konštantinova 2 v Prešove. Robím rozhovory, milujem matematiku a angličtinu, v budúcnosti chcem študovať ekonómiu.

Zanechajte odpoveď