zatvoriť
Zaujímavosti

Nauč sa, čo máš ignorovať a zlepši tak svoju sústredenosť

Najprv sa zastav a urči si, čo ťa rozptyľuje. Potom sa to cielene snaž odstrániť. To by ti malo pomôcť lepšie sa sústrediť.

Fjodor Dostojevskij, ruský autor z 19. storočia, dal raz svojmu bratovi zvláštnu výzvu: Teraz nemysli na ľadového medveďa. “Skús si to sám – nemyslieť na ľadového medveďa, a uvidíš, že ta blbá vec sa ti bude preháňať myšlienkami každú minútu,” píše Dostojevskij vo svojích Zimných zápiskov o letných dojmoch.

Od tejto doby si ľudia lámu hlavu nad tím, čo sa deje v našom mozgu, keď sa zámerne niečo snažíme ignorovať. Môžeme skutočne uspieť v ignovoraní určitej informácie – a zlepšiť tak svoju sústredenosť? Alebo skôr snaha niečo ignorovať neustále uvádza náš mozog späť k danej veci, čo v ňom len zaberá miesto tak ako Dostojevského ľadoví medveď?

Psychologický výskum bol predtým nejednotný. Ale nový článok vedcov Johns Hopkins University prehodnocuje túto debatu a naznačuje, že pokiaľ sa naučíš ignorovať určité veci, pomôže ti to lepšie sa sústrediť.
man-concentrating-720x486

Keď zistíš, čo máš ignorovať, pomáha ti to zrýchliť tvoje hľadanie?

Samozrejme že ľudia sú schopný rychlejšie nájsť to, čoho vzhľad dobre poznajú – svoje kľúče od domu, kamaráta v dave. Ale výskum naznačuje, že rýchlejšie a účinnejšia hľadáme tiež pokiaľ vieme, ako veci nevyzerajú. Výskum ma dôsledky hlavne pre tých. ktorých práca spočíva v prechádzaní a skenovaní vizuálnych informácií. Ide napríklad o radiology, ktoré na rontgene hľadajú nezrovnalosti, alebo o bezpečnostných pracovníkov na letisku, kontrolujúcich batožinu. Ale potencionálne dôsledky má výskum tiež pre ľudí, ktorý sa chcú naučiť ignorovať každodenný rozruch a účinnejšie sa sústrediť v práci alebo v škole – alebo snaď len nájsť kľúče od domu.

Vedci z Johns Hopkins University vo svojích experimentoch nechali ľudí hľadať na monitoroch konkrétne písmená určitej farby. Niektorým účastníkom bolo povedané, akú farbu alebo aké písmeno majú ignorovať, zatiaľ čo niektorým neboli poskytnuté žiadne informácie. “Informácia o tom, čo ignorovať, spočiatku ľudí spomaľovala,” povedal Corbin Cunningham, vedúci výskumu. Ale keď farba necieľového písmena zostala rovnaká počas niekoľkých intervaloch, ľudia sa rýchle naučili informáciu využiť. Po krátkej dobe, už boli tí, ktorí vedeli, akú farbu alebo písmeno majú ignorovať, schopný nájsť požadované písmeno rýchlejšie, ako druhá skupina.

Vedci potom experiment opakovali s väčšou skupinou objektov a omnoho väčším počtom objektov, z ktorých mali účastnici vybrať – 12 písmen. V niektorých pokusoch mala polovica písmen farbu, o ktorej účastníkom dopredu povedali, aby ju ignorovali. Títo účastníci potom zvládli pokusy omnoho rýchlejšie ako ostatný, ktorý nemali o farbách žiadne informácie, alebo než tý, ktorý vedeli len o ignorovaní menšieho počtu písmen. “Cena za to, že niečo ignorujete, je omnoho menšie, pokiaľ môžete ignorovať viac rôznych prvkov”, hovorí Cunningham.

gmat-prep-concentration-economist

Vysvetľuje, že ich štúdia pomáha ukazovať, ako funguje schopnosť mozgu potlačovať ruch – teda slovami psychológov “inhibicia“. Štúdia naznačuje, že schopnosť sústrediť sa je vlastne poháňaná inhibícia, čo Cunningam označuje za “temnú stránku pozornosti”

Mohlo by sa to zdať nelogické, ale dôvodom prečo dokážeme niečo nájsť alebo sa sústrediť na určitú vec nie je snaha, ktorú venuješ danému objektu. Naopak je to z veľkej časti vďaka tomu, že náš mozog dokáže zablokovať všetko ostatné.

Takže čo to všetko znamená pre ľudí, ktorý sa radšej snažia nájsť svoje kľúče od auta alebo sa sústrediť na svoju prácu v hlučnej kaviarni?

Napriek tomuto, závery nie sú jednoznačné pre každodenný život, Cunningam hovorí, že hlavný princíp by mohol podporiť stratégiu, kedy sa budeš aktívne snažiť ignorovať veci, ktoré ťa rozčuľujú, skôr než ruch pasívne je ignovorať a usilovať o pokračovanie v práci.

Najprv sa zastav a urči si, čo ťa rozptyľuje. Potom sa cielene snaž vymedziť to. To by ti mohlo pomôcť sa lepšie sústrediť. Ako ukazuje štúdia, bude to najskôr proces, v ktorom sa môžeš časom postupne zlepšovať.

Mnoho známych a úspešných ľudi hovorí, že tajomstvo ich úspechu bolo naučiť sa ignorovať malé veci. Získali tak priestor pre hlbokú a účinnú psychickú aktivitu. Príkladom môže byť Richard Feynman, fyzik ocenený Nobelovou cenou. Píše o ňom profesor počítačových vied Cal Newport v úvode svojho blogu nazvanom “Richard Feynman nevyhral Nobelovu cenu tým, že rýchlo odpovedal na e-maily”. V interview Feyman hovorí: Aby fyzik robil svoju prácu naozaj dobre, potrebuje mať jasne vymedzený časový priestor.. Pokiaľ sa v práci staráte o správu a administratívu niečoho iného, tak ten čas nemáte. Tak som si pre seba vytvoril mýtus: že som nezodpovedný.. Všetkým hovorím, že nič nespravím. Pokiaľ si ma niekto pozve, aby som bol v príjmacom výbore, poviem, že nie. Že nie som  zodpovedný.”

Zdroj    Fotografie Fotografie Fotografie
Značky : ignoraciamyseľsústredenosť
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď