zatvoriť
Piggy bank with glasses and blackboard

Pre mnoho študentov nie je najtvrdším orieškom samotná škola, ale skôr financovanie svojho študentského života. Niekedy sa môže zdať, že peniaze z peňaženky odchádzajú skôr, ako tam vôbec prídu. Ako môžeš ušetriť a neprísť o všetky radosti vysokoškoláka či stredoškoláka?

Väčšina študentov v snahe ušetriť jedáva v školskej jedálni, hoci cena mnohokrát zodpovedá kvalite pokrmu. Mnohí sa taktiež radšej prejdú na autobusovú zastávku, ako by si mali priplatiť za komfort taxíku. Tieto spôsoby šetrenia dnes využíva množstvo mladých ľudí, no i tak má veľa z nich na konci mesiaca hlboko do vrecka. Existujú aj ďalšie spôsoby, ako ušetriť a nevzdávať sa pritom takmer ničoho.

ISIC dokáže zmeniť veľa

Preukaz študenta v sebe skrýva množstvo výhod. Preto si zisti, ktoré podniky v tvojom okolí ponúkajú zľavy na ISIC. Dávaj si však pozor na zavádzajúce výhody typu „kúp dva kusy a tretí dostaneš zadarmo.“ Mnohokrát ide o marketingový ťah. Pokiaľ bez akcie by si kúpil len jeden kus, takto minieš viac peňazí za niečo, čo je síce výhodné, ale vlastne to nepotrebuješ.

Permanentky ušetria desiatky eur

Pokiaľ rád chodíš napríklad do fitness centra, mal by si si zaobstarať permanentku na niekoľko vstupov dopredu a nekupovať si vstupenky jednotlivo. Dať naraz 20 či 30 eur sa ti môže zdať priveľa. Avšak po niekoľkých týždňoch uvidíš, že si tým ušetril, keďže viac vstupov vždy stojí menej. Naviac budeš mať o dôvod viac neprestávať s cvičením.

Do obchodu choď so zoznamom

Keď si naše mamy či staré mamy píšu lístky s nákupným zoznamom, veľmi dobre vedia, prečo to robia. Pokiaľ nakupujeme bez konkrétneho plánu, sme omnoho náchylnejší kúpiť aj to, čo by sme inak nechceli. To sú väčšinou práve čipsy či čokolády, na ktoré dostaneme chuť v obchode. Ak máš pevný zoznam, uličke s maškrtami sa pravdepodobne vyhneš.

Šetri si peniaze

Najjednoduchší spôsob, ako ušetriť, je odkladať si časť peňazí bokom. Zo študentského rozpočtu nie je vždy jednoduché vyčleniť časť peňazí na neskôr. Avšak takmer každý z nás má aspoň päť až desať eur za mesiac, ktoré mu chýbať nebudú. Práve tie si môžeš odkladať bokom, napríklad na letnú dovolenku či niečo iné, po čom dlho túžiš.

Platby kartou nebolia, ale mali by

Mladšia generácia nosí už len malú časť svojich peňazí v hotovosti. Avšak peniazom na karte máme tendenciu prikladať menšiu dôležitosť, keďže ich reálne nevidíme. Máme pocit, že pokiaľ zaplatíme malé sumy kartou, nič z nej nezmizne. Nemáme tak o peniazoch prehľad a na konci mesiaca zistíme, že malé nákupy nám rozpočet zúžili o desiatky eur.

Posnaž sa a získaj štipendium

Občasným zárobkom pre mnohých študentov je aj prospechové štipendium. Po každom semestri univerzity vyplácajú tým najlepším finančný dar až vo výške niekoľko sto eur. Pokiaľ počas semestra zapracuješ, možno sa jeho konci ocitneš na zozname tých, ktorí dostanú príspevok na letnú dovolenku či vianočné darčeky.

Nenechaj sa oklamať reklamami

Mnohé firmy sa snažia dostať do povedomia pomocou reklamy u youtuberov, blogerov či na webových stránkach. Sú nám na očiach takmer denne, preto máme pocit, že naozaj sú najlepšie. Niekedy je však výhodné, pokiaľ sa poobzeráš po alternatívach a možno zistíš, že za menej peňazí môžeš dostať rovnakú kvalitu. Nezáleží, či ide o kozmetiku, výživové doplnky na cvičenie, či webstránky s oblečením.

Nepozeraj sa len na cenu

Najmä v potravinách bývajú cenové rozdiely medzi porovnateľnými produktmi malé. Pokiaľ sa pozrieš bližšie, môžeš ľahko zistiť, že zatiaľ čo jeden produkt stojí 2,50 eur, váži jeden kilogram. Druhý výrobok možno stojí dve eurá, avšak váži iba pol kila. Pri potravinách si teda všímaj v zátvorke aj drobným písmom uvedenú cenu za spoločnú jednotku, ako je jeden kilogram či liter. Najlacnejšie totiž nemusí vždy byť najvýhodnejšie.

Značky : bohatstvoekonomiamladímladýmotiváciaprácaradyškolaspoločnosťštudentitipy
Jana Sedláková

Redaktor Jana Sedláková

Zanechajte odpoveď