zatvoriť
freerider-skiing-ski-sports-47356

Vyvrtnuté členky či rozbitá hlava patria k najčastejším zimným úrazom. Dochádza k nim prevažne na svahu a zaujímavé je, že najviac ošetrených pacientov tvoria tínedžeri. Ak lyžuješ na Slovensku, o „boľačky“ sa postará naše zdravotníctvo, no v zahraničí sa z toho môže vykľuť poriadne mastný účet za lekára.     

Ak patríš skôr k akčným typom, ktorým víkendy pred telkou nič nehovoria a radšej vyplavuješ endorfíny niekde na svahu, potom je tento článok presne pre teba. Aj ten najlepší športovec občas letí k zemi a potrebuje ošetrenie. Na Slovensku sa o teba postará každé zdravotné stredisko na základe zdravotného poistenia. Ak ale lyžuješ alebo snowborduješ v zahraničí, situácia je komplikovanejšia. Preto by si pred cestou za hranice mal vedieť, na čo máš, ako poistenec Dôvery alebo aj inej zdravotnej poisťovne nárok v prípade, že musíš vyhľadať lekársku pomoc. Praktický ťahák ti pomôže.

Ťahák o zdravotnom poistení v cudzine

Úraz v zahraničí, čo teraz?

Chvíľka neopatrnosti ťa môže vyjsť na desiatky tisíc eur, alebo aj nič. Závisí to od tvojho poistenia. V krajinách EÚ ti čiastočne pomôže Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPP), ktorý ti vydá tvoja zdravotná poisťovňa. V prípade úrazu najprv vyhľadaj najbližšie zdravotné stredisko, kde sa preukážeš týmto preukazom a lekári ti zabezpečia nevyhnutnú starostlivosť. V inom prípade bude lekár vyžadovať platbu za ošetrenie alebo komerčné poistenie liečebných nákladov. Ale pozor, úraz nie je žalúdočná nevoľnosť po prehýrenej noci.

Európsky preukaz – na čo mi je?

Preukaz garantuje, že ti v zahraničí poskytnú rovnakú zdravotnú starostlivosť, ako domácim. Keď si oni za niečo musia priplatiť, budeš musieť aj ty. Ak chceš mať pokryté všetky náklady, vybav si komerčné poistenie liečebných nákladov – cena sa pohybuje od 1 € na deň.

Radšej obe

Pozor! komerčné poistenie však nekryje náklady na tvoju liečbu v prípade, že máš nejaké chronické ochorenie a ono sa ti v cudzine zhorší! Na to je dobré mať zase vyššie spomínaný Európsky preukaz zdravotného poistenia. Najlepším riešením je teda mať obe poistenia – aj komerčné cestovné, aj zdravotné – Európsky preukaz.

 pexels-photo-209817

Ako ho získať

Ak preukaz  poistenca nemáš, požiadaj rodičov, aby ti ho dali. Musíš ho mať pri sebe. Ak si poistenec Dôvery, Európsky preukaz zdravotného poistenia je na opačnej strane tvojho preukazu. Tým je vec vybavená a hor sa na hory.

 

Náš TIP: Preukaz v mobile

Ak ti ďalší kus plastu zavadzia a si poistený v Dôvere, stiahni si do mobilu apku Dôvera a slovenský aj európsky preukaz budeš mať v ňom.

 

Vedel si, že…?

  • Zdravotné poistenie zásah Horskej záchrannej služby (HZS) nehradí ani v zahraničí, ale ani na Slovensku
  • Ak sa zraníš na zjazdovke a HZS musí zasahovať, v takom prípade jej výjazd hradí prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska
  • No ak jazdíš freeride, teda mimo zjazdoviek, potom si určite zaobstaraj komerčné poistenie, ktoré zahŕňa aj preplatenie nákladov v prípade zasahovania HZS. Cena sa pohybuje cca od 1 eura na deň.

 

Čo mi garantuje EPP

Pri akútnom ochorení alebo stave, ktorý ohrozuje tvoj život, máš nárok na plnú úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Ide o nevyhnutné ošetrenie napríklad v prípade úrazu, zlomeniny, operačného zákroku (prasknutý žalúdočný vred, zápal slepého čreva a pod.). Ak si na svahu zlomíš nohu, nebudeš musieť platiť za odvoz sanitkou do nemocnice, ani všetky vyšetrenia v nemocnici vrátane rôznych RTG snímok a takisto nebudeš platiť za pobyt na nemocničnom lôžku. Európsky preukaz garantuje aj pravidelnú starostlivosť (dialýzu, oxygenoterapiu a pod.) pre chronických pacientov. No jej poskytnutie, najmä termín a miesto, si vopred dohodni s lekárom alebo zariadením v štáte, do ktorého cestuješ.

 

Kde platí EPP

Tento preukaz platí iba u lekárov a v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú v krajinách EÚ napojené na verejný systém zdravotného poistenia. Neplatí teda u súkromných lekárov a v privátnych klinikách.

Presný zoznam týchto krajín nájdeš aj na našom webe http://www.dovera.sk/poistenec/tema-osetrenie-v-zahranici/a1825/cestujem-do-krajin-eu

pexels-photo-56916

Doklady pre poisťovňu

–       V prvom rade si odkladaj všetky bločky od lekára a z nemocnice
–       Ak si platil v hotovosti, treba priniesť originál dokladu o zaplatení (doklad z registračnej pokladne, kópia výpisu z účtu, potvrdenie o odpísaní finančnej sumy z bankového účtu, ak ide o bezhotovostnú platbu…)
–       Potrebný je aj záznam o ošetrení (originál dokladu s rozpisom poskytnutých zdravotných výkonov, lekársky predpis..)

Čo hradí komerčné cestovné poistenie a EU preukaz

Komerčné cestovné poistenie Zdravotné poistenie (EU preukaz)
– hradí liečbu v súkromných i štátnych zariadeniach – hradí liečbu len v štátnych zariadeniach
– kryje celú vyplatenú sumu za liečbu

 

– nekryje doplatky za ošetrenie, ktoré musia platiť aj domáci obyvatelia danej krajiny
– nekryje náklady za ošetrenie, ak ide o chronické ochorenie, na ktoré sa už dlhšie liečiš – kryje aj náklady za ošetrenie v prípade chronického ochorenia – ale len do takej výšky, ako domácim obyvateľom ich poisťovňa

 

Zaujímavosť:

TOP najčastejšie zimné úrazy a ich cena

Ošetrenie, hospitalizácia, či ambulantná návšteva lekára niečo stojí. Ty to neregistruješ, pretože na mieste nemusíš vytiahnuť peňaženku a platiť tak, ako to automaticky robíš u kaderníka, v obchode, v reštaurácií, posilňovni, či v kine. To, že platbu nevnímaš, neznamená, že neprebehla. Len o tom nevieš. Teraz sa pozri, aké sú najčastejšie zimné úrazy a koľko za ne zdravotná poisťovňa na Slovensku zaplatí.   

Cena* sa pohybuje od najnižšej, ktorá zahŕňa jednorazové vyšetrenie až po najvyššiu v prípade náročnejších vyšetrení (artroskopia, CT..) a hospitalizácie na Slovensku:

1/ úraz kolena – 60 € – 1 050 €*

2/ povrchové poranenie zápästia a ruky – od 15 €

3/ povrchové poranenie hlavy –  15 € – 200 €

4/ vyvrtnutie členka – 30 € – 900 €

5/ povrchové poranenie členkového kĺbu a nohy – od 20 €

* Pozor: náklady na liečbu v zahraničí bývajú dvoj až trojnásobne vyššie!

Boli pre teba tieto informácie dostačujúce? Chcel by si sa dozvedieť viac? Skoč na www.dovera.sk/poistenec alebo napíš na info@dovera.sk a môžeš aj zavolať na 0850 850850.

dovera_korporatne_logo20jpg
Značky : športzaujímavosti
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď