zatvoriť
MotiváciaNezaradenéZaujímavosti

Zármutok znesieš sám, ale o radosť sa musíš podeliť

maxresdefault

V tomto článku sa budem venovať tomu, prečo keď sme smutní, máme problémy a chceme byť sami. Namiesto toho, aby sme boli v spoločnosti kamarátov a povedali im, čo sa deje. Ako je možné, že o úspechoch sa s kamarátmi dokážeme porozprávať, ale čo sa týka problémov, je to ťažšie?

Každý potrebuje byť niekedy sám. Byť sám so sebou. Porozmýšľať, ako ďalej, prečítať si knihu. Čo keď nám je smutno? V tomto prípade je fajn stretnúť sa s kamarátkou a prejsť sa v prírode, ísť na kávu, alebo na nákupy. Prísť na iné myšlienky.

Azda preto chceme riešiť problémy sami, aby sme si dokázali, že na to máme.  Nechceme zaťažovať  druhých ľudí. Povieme si, má dosť svojich problémov, nejdem ho zaťažovať svojimi problémami.

Pripravila som pár rád, čo môžeme urobiť, aby sme vedeli, že nás kamarát vypočuje.

  1. Kamarát, ktorý nám rozumie

Mať kamaráta je super. Nie však každý je taký, s ktorým sa chceme rozprávať aj o ťažších veciach. Sami od seba vycítime, s kým sa vieme porozprávať aj o iných veciach ako o tom, čo sa akurát deje medzi kamarátmi. Môže to byť kamarát z detstva. Časom medzi nami vzniklo puto, poznáme sa už nejakú dobu. Alebo druhý príklad – človek, ktorého síce poznáme kratšie, ale urobil na nás dojem. Svojím vystupovaním, výzorom, proste niečím, čo nám dalo znamenie – áno, s tebou sa môžem porozprávať, keď budem potrebovať.

  1. Máš na mňa čas ?

Je fajn spýtať sa napríklad, či má dve hodinky voľného času. Potrebujem ti povedať toto a toto. Vymedziť si dostatočný čas na to, čo mu chceme povedať, o čom sa chceme porozprávať.  Môžeme sa mu zdôveriť s hocičím a vieme, že informácie, ktoré mu povieme, ostanú iba medzi nami,nebudú  zneužité.  Sú to ľudia, priatelia, ktorí sú tu pre nás vždy, keď to potrebujeme.  Bodaj by mal každý človek na svete spriaznenú dušu, ktorej by sa mohol vyrozprávať a pocítiť, že niekomu na ňom naozaj záleží.

Mať vo svojom okolí takého človeka, ktorý nás vypočuje, je na nezaplatenie.

  1. Môžem sa ti s niečím zdôveriť?

Niekedy je lepšie sa dotyčného opýtať, či nám môže pomôcť s problémom, ktorý máme, pretože druhého človeka nemusí zaujímať,čo prežívame. Aby sme dostali od dotyčného to, čo potrebujeme v aktuálnom čase. A aby čas strávený spolu bol produktívny, nie kontraproduktívny.

  1. Spätná väzba

Je podľa mňa priam potrebné druhému človeku povedať, čo nám rozhovor s ním dal. Na čo sme prišli, prípadne mu poďakovať, že nás vypočul. Viem, že nie každý rozhovor takto prebieha,ale pri zložitejších veciach je fajn urobiť si takéto zhrnutie.

Dozvedeli sme sa: Na problémy tu nie sme  sami. Vždy je čas sa zdôveriť. Ako si nájsť toho správneho človeka.

A čo sa týka toho, prečo je ľahšie sa rozprávať o zážitkoch ako o vážnejších témach. Môže to byť tým, že máme radosť z toho, čo sme dokázali. Rozprávame o tom s nadšením. Je to pre nás jednoduchšie.

 

Anna Albrechtová

Redaktor Anna Albrechtová

Som človek, ktorý rád spoznáva nových ľudí. Objavuje nové krajiny a s tým spojené zážitky. Môžem o sebe povedať, že som kreatívna, rada píšem blogy. Keď sa pre niečo nadchnem idem si za tým. Takže by som povedala, že som aj cieľavedomá.

Zanechajte odpoveď