zatvoriť
krv-odber-krvi-darovanie-krvi

Či už si pravidelný darca krvi, alebo úplný nováčik s Mojou krvnou skupinou sa staneš profík. Nemusíš sa o nič starať. Stačí, ak si na facebooku, pridáš sa do svojej krvnej skupiny a v okamihu vieš, kde ťa potrebujú.  

 

Mojakrvnaskupina je neziskový projekt, ktorého garantom je zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci so Slovenským Červeným krížom. Transfúzne centrá sa často stretávajú s nedostatkom darcov určitej krvnej skupiny. V takýchto situáciách rozhodujú minúty a toto je super spôsob ako rýchlo a efektívne osloviť veľké množstvo ľudí potrebnej krvnej skupiny. Na Facebooku sa nachádza viac než 2,3 milióna Slovákov. Ak by sa každý pridal do svojej krvnej skupiny, o čo jednoduchšie by bolo pomáhať alebo získať rýchlu pomoc, keď to človek potrebuje…

Preto staň sa súčasťou tohto projektu aj ty a okrem zaujímavých informácií dostaneš taktiež šancu zachrániť život .

Ako to to funguje?

  • Na webovej stránke mojakrvnaskupina.sk klikni na „Páči sa mi to“ pri svojej krvnej skupine
  • Po tejto registrácií sa staneš členom komunity ľudí s rovnakou krvnou skupinou
  • Okrem zaujímavých informácií a súťaží uvidíš aj výzvy, ak niekto potrebuje práve tvoju krv
  • Pozvi aj ďalších svojich priateľov do skupiny a aspoň spoznáš, ktorí sú nositeľmi rovnakej skupiny ako ty

Ako zistím, kde je krv potrebná?

Akonáhle zistíme, že niekto potrebuje určitú krvnú skupinu, táto informácia sa objaví aj v zodpovedajúcich krvných skupinách na Facebooku. Všetko budeš mať ako na dlani.
Kto si podľa krvnej skupiny

Rozoznávame štyri základné krvné skupiny: A, B, AB a 0. Na svete sa najčastejšie vyskytuje nulka, no na Slovensku je najbežnejším typom A. Vieš čo o tebe vypovedá tvoja krvná skupina?

0 – Miluješ slnko a teplo. Možno práve snívaš o Afrike, kde sa už pred 40-tisíc rokmi preháňali tvoji praotcovia. Ale pozor na infekčné ochorenia, na ktoré si zvlášť citlivý.

A – S touto krvnou skupinou patríš k väčšine. Tvoji predkovia prišli do Európy z ďalekej Ázie pred 25- až 15-tisíc rokmi. Áčko vzniklo, keď ustúpila doba ľadová a ľudia začali pestovať obilniny. Na povrch červených krviniek zmenou stravy naberali iné antigény.

B – Rozumieš si so zimou a lyžovačkou. Tvoji predkovia boli otužilci z Himalájí a odovzdali ti odvážne a životaschopné gény. Patríš k odolným jedincom. Vznikla u ľudí, ktorí žili v menej úrodných oblastiach, pahorkatinách a stepiach, museli konzumovať primitívnejšie rastliny, korienky a menšiu divú zver.

AB – Ľudí s najmladšou krvnou skupinou je najmenej. Vznikla spojením krvných skupín A a B. Nie je celkom jasné ako sa to stalo, no týchto ľuďoch je známe, že sú veľmi opatrní a racionálni. Tvoja skupina sa zmiešala z mongolskej a európskej krvi v dobách divokého stredoveku pred asi 1 200 – 2 000 rokmi.

Zanechajte odpoveď