zatvoriť
Zaujímavosti

Vzdelanie v minulosti 2. – Staroveký Rím

3035741167_372d76ac01_o-56aab54e3df78cf772b47199

Vzdelanie jednoznačne bolo veľmi významné pre starovekých Rimanov. Práve doň veľa bohatých v tom čase investovalo mnoho viery. Zatiaľ čo chudobní nedostávali žiadne formálne vzdelanie, mnoho z nich sa tak či tak naučilo aspoň čítať a písať.

Školy, ak ich takto pracovne nazveme, boli iba pre chlapcov. Tí bohatší si mohli dovoliť tútora – súkromného učiteľa, ktorý ich učil priamo doma. Taktiež školy skutočne výnimočne stáli ako individuálne budovy – boli to rozšírenia obchodov, oddelené od ulíc iba oponou.

Nepríjemnou stránkou rímskeho vzdelávania bol jeho systém založený na strachu. Chlapci boli bití za najmenší priestupok vo viere, že len ten chlapec sa bude učiť správne a presne, ktorý sa bojí „výprasku“, ak sa mu niečo nepodarilo. Deti pokračujúce v robení problémov mohli dostať výprask koženým bičom. Niektorí starostliví rodičia dokonca posielali so svojimi deťmi aj otrokov – ak dieťa nepočúvalo, otrok ho mal dať do laty – výpraskom.

Ďalšou nepríjemnou vecou bola dĺžka školského dňa – škola začínala s východom slnka. V prípade meškania – bitka. Malá prestávka na obed a potom podvečer domov, aby boli v posteli pri západe slnka. Lekcie boli proste a jednoducho diktované z prostého dôvodu: knihy boli drahé. Študenti „pracovali“ 7 dní v týždni – žiaden voľný víkend! Na druhú stranu však bolo k dispozícii mnoho náboženských sviatkov. Rovnako deň voľna pripadal aj na dni trhov a deti takisto mali letné prázdniny.

Vo všeobecnosti však boli 2 typy škôl. Prvá pre deti staršie 11-12 rokov, kde sa učilo čítať a počítať (napríklad na primitívnom počítadle). Staršie deti zase chodievali do pokročilejších škôl, kde sa odborne špecifikovali – napríklad štúdiom rečníckeho umenia. Rovnako študovali diela velikánov starovekého Ríma ako napr. Cicero.

Spočiatku žiaci písali na voskové tabule. Až vtedy, keď preukázali dostatočnú zručnosť v písaní, im bolo dovolené písať na papyrus.

„Dajte mi chlapca, ktorý je povzbudený chválou, potešený úspechom a pripravený plakať nad neúspechom. Takýto chlapec musí byť povzbudzovaný apelovaním na jeho schopnosti a ambície.“

Quintilian, učiteľ v 1. storočí nášho letopočtu

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Quintilian
Daniel Vasilišin

Redaktor Daniel Vasilišin

Som 19 ročný potencionálny právnik.Rád cvičím,píšem,varím a bicyklujem.

Zanechajte odpoveď