zatvoriť
cheerful-students-jumping_23-2147679007

Mnohí študenti začnú chodiť na vysokú školu s presvedčením, že si o päť rokov predĺžia detstvo. Nad pracovnými skúsenosťami chcú premýšľať až s diplomom v ruke. Pre potenciálnych zamestnávateľov sú však zaujímaví najmä ľudia, ktorí už nejakú prax majú. Čo môžeš ako študent urobiť, aby si získal dostatok praktických zručností už na škole?

„Veľkou výhodou je, ak sa študentom podarí nájsť si brigádu v odbore, ktorý študujú. Práve vtedy si aj na vlastnej koži overia skutočnosť oproti rozprávkam, ktoré sa učili,“ myslí si študent manažmentu Štefan. „Osobne som si to skúsil a rozdiely medzi praxou a teóriou boli takmer hmatateľné. Je však pravdou, že všetko závisí najmä na vedení a pracovnom kolektíve,“ hovorí o svojej skúsenosti.

Využi, čo ti ponúka škola

Študentský časopis, mediálne centrum či prax v jazykovom centre, každá škola a každý odbor ponúkajú niečo iné. Obyčajne za tento druh činnosti nedostaneš peniaze, ale niekedy sú skúsenosti dôležitejšie než peniaze. Rozsah povinnej praxe nebýva vždy až taký veľký. Preto získaš náskok pred ostatnými, ak začneš využívať tieto možnosti skôr, ako to máš predpísané v študijnom pláne. Mnohé školy tiež ponúkajú priestor na takéto zlepšovanie sa iba na báze dobrovoľnosti. Na tieto miesta obyčajne nebývajú veľké výberové konania a dostať sa na ne nie je také zložité.

„Na začiatku prvého ročníka som sa dozvedela o možnosti písania pre školský časopis, ktorá má hneď oslovila. Povinnú prax síce máme až v druhom ročníku, no ja som sem začala písať už v prvom a som za to veľmi rada,“ hovorí o svojej aktivite študentka žurnalistiky Alexandra. „Vďaka tomu nemám teraz, keď som druháčka, problém napísať článok aj inde a načerpala som tak množstvo užitočných skúseností. Naviac som nemala zo samotnej praxe strach,“ dodáva.

Vyskúšaj letné školy

Znie to síce hrozivo, aby si po skúškovom maratóne pomyslel na školu skôr, ako v polovici septembra, opak je však pravdou. V letnej škole ťa nenútia sedieť celé dni nad knihami a týždeň stráviš praxou. Získaš množstvo skúseností, na ktoré na univerzite popri kvantách teórie nie je čas. Spoznáš ľudí vo svojom odbore a práve kontakty sa ti v budúcnosti môžu hodiť.

„Letná škola mi veľmi pomohla k získavaniu cennej praxe. Vďaka nej môžem písať pre spravodajský webový portál a vyskúšala som si moderovanie. Naviac zmienka o absolvovaní letnej školy bude pre potenciálnych zamestnávateľov zaujímavá,“ myslí si Tereza, ktorá absolvovala letný kurz zameraný na médiá a marketing.

Poobzeraj sa priamo na pracovnom trhu

Za rôzne stáže v rámci školy obyčajne nedostaneš zaplatené. Napriek tomu, že získavaš cenné skúsenosti, je dobré, ak si popri tom aj niečo zarobíš. Preto je ďalšou možnosťou, ak sa poobzeráš po možnostiach platenej brigády. Niektoré sa dajú nájsť na pracovných portáloch, alebo ti ich poradia známi. Možností je mnoho a niektoré firmy, ktoré by neskôr mohli byť tvojím zamestnávateľom, vyhľadávajú pracovníkov aj z radov študentov.

„Ešte počas štúdia na strednej škole som videl na Facebooku status, že jedna teraz už neexistujúca stránka hľadá do svojej redakcie nových členov. Tak som im napísal niečo o sebe, dostal som pozitívu spätnú reakciu a začal som písať o hokeji,“ tvrdí študent žurnalistiky Patrik. „Síce to bola práca bez odmeny, no v konečnom dôsledky mi to otvorilo dvere s novými pracovnými ponukami, ktoré už sú platené. Takže to určite neľutujem,“ dodáva.

Skús dobrovoľníctvo

Pokiaľ študuješ v oblasti sociálnych služieb, cestou k získaniu praxe môžu byť práve dobrovoľnícke organizácie. Či už budeš pomáhať v neziskových organizáciách, ktoré sa starajú o chorých, o opustené zvieratká alebo o čokoľvek iné. Každá skúsenosť sa počíta. Dobrovoľníctvo však ocenia aj zamestnávatelia z iných oblastí. Je to najmä preto, že vidia tvoj záujem o činnosť, ktorá je nepovinná a úplne nezištná.

Značky : aktivitainteligenciamladímotiváciaradyškolaštudentštudentiučenievzdelanievzdelávanie
Jana Sedláková

Redaktor Jana Sedláková

Zanechajte odpoveď