zatvoriť
Motivácia

Vymeň slovo „chcela by som“ za „chcem“

pexels-photo

Zo zvedavosti som sa skôr ako som začala písať tento článok, pozrela do synonymického slovníka slovenčiny, čo je úspech a čo o ňom píšu. Prekvapilo ma, keď som zistila, že synonymum úspechu je „šťastná náhoda“, alebo „náhoda“, alebo „šťastie“. Naozaj? Absurdné vyhlásenie niekoho, kto sa do slova úspech neponoril hlbšie. Úspech nestojí na šťastí ani na náhodách. Skutočne môžme pripustiť, že v istých situáciách môže šťastná náhoda úspechu napomôcť, ale spravidla ho nevytvára.

 

Čo je úspech?

Je to vysoký plat či dobré postavenie? Pre niekoho je to práca, ktorá ho baví pre iného zas prekonanie svojich hraníc. Presná definícia úspechu, však neexistuje. Ak jedného dňa nájdeš to, čo ťa vnútorne napĺňa ver mi, si na tej najlepšej ceste.

Vymeň slovo „chcela by som“ za slovo“ chcem“. Nehľadiac na to, čo si o tom myslia ostatní. Skrýva sa v tebe nejaký talent? Ukáž ho! Chceš niečo povedať ale bojíš sa názoru druhých? Zober pero a napíš svoje pocity na papier! Urob čokoľvek, len ťa prosím, neodkladaj svoje sny do škatule, ktorú už nikdy viac neotvoríš. Sny sú krásne, no pokiaľ budeš len snívať nikdy nič nedosiahneš. To, čo máš v hlave za teba nikto nezrealizuje. Všetko čo v sebe skrývaš časom dostáva nálepku „zabudnuté“. Zamysli sa, naozaj chceš byť len niekto v dave?

 

Kráčaj za svojou víziou úspechu.

Realizuj to, čo ťa robí šťastnou. Rodičia v tebe vidia virtuóza. Nik ich nepresvedčí, že si vôbec nezdedila rodinné muzikantské nadanie. Neúspechy pripisujú iba tvojej lenivosti. Tento príbeh je smutný, žiaľ často príliš pravdivý. Pokiaľ dovolíš ľuďom, aby si na tebe plnili ich nesplnené sny, budeš v tom neskôr pokračovať aj ty. Dobre vieš, že to nie je správne . Vstaň, hrdo vztýč hlavu a neboj sa povedať svoj názor.

Maj pozitívne myslenie a dôveruj si

Pokiaľ sa na veci budeš pozerať v tom tmavšom svetle, neuvidíš ich krásu. Mnohí ľudia nechápu podstatu vety „mysli pozitívne“. Keď má človek zlý deň, táto veta mu lezie na nervy. Keby pochopil jej význam, zo zlého dňa by sa stal deň, ktorý ho naučil niečomu novému. Každá minca má dve strany a tak aj v každom zlom dni je niečo pozitívne, či už to vidíme  sme len zaslepený hnevom. Kamarát ti pochválil účes, ty si mu len odvrkla, že nech si nerobí srandu. Nedala si jeho slovám veľkú váhu a pokračovala v myslení o svojej nedokonalosti. Kde je tvoja sebadôvera? Každý deň sa porovnávaš s krajšou, múdrejšou spolužiačkou a nevidíš tú krásu, ktorá sa ukrýva v tebe. Tak ako vnímaš samú seba, tak vnímajú aj ostatní teba.sunset-summer-golden-hour-paul-filitchkin

Urči si svoje ciele a čas na ich dosiahnutie

Hľaď na výsledok, na to, čo chceš v živote dosiahnuť alebo vidieť. Ovládaj a kontroluj svoj čas. Nemrhaj ním nad zbytočnosťami, ktoré ťa brzdia a znemožňujú ti, posunúť sa vpred. Zaveď si denník, každý deň si zapisuj svoje nápady a stále si pripisuj ďalšie ciele, ktoré raz zdoláš. Keď sa ti raz niečo podarí, neznamená to, že to tam aj končí. Neznamená to, že už si dosiahla svoj cieľ. Mysli. Buď kreatívna, predsa tej sa medze nekladú. Objavuj, uč sa stále niečo nové a posúvaj si svoje hranice.

 

Neboj sa neúspechu, každý neúspech ťa posilní

Strach zo zlyhania má aj ten najväčší odvážlivec. Ľudia majú veľa skvelých nápadov, ktoré pre strach, že sa nevydaria zavrhnú hneď v zárodku. Strach je potrebný odbúravať primeraným sebavedomím a myšlienkami, že to dokážeš. Sebadôvera ťa posunie vpred viac ako stres.  Každé ráno vstávaj s myšlienkou, že dnes dosiahneš svoj cieľ. Možno sa ti ho nepodarí práve v tej deň dosiahnuť, ale raz určite. Raz príde ten deň, kedy to, čo vravíš sama pre seba ako motiváciu bude skutočnosťou. Všetko, do čoho sa pustíš, vnímaj ako užitočnú vec, z ktorej nakoniec predsa len niečo vyťažíš, aj keď to nepôjde podľa plánov. Nikdy, nič nepôjde podľa našich predstáv, avšak k úspechu vedie veľa ciest.

 

Narodila si sa ako človek so slobodnou vôľou

Nikto ti nemôže diktovať čo robiť máš, lebo nikto ti nevidí do duše, nepozná hĺbku tvojich rán. Niet človeka, ktorý tu je od toho, aby ťa násilným spôsobom o niečom presviedčal. Vždy máš na výber. Vždy môžeš rozhodnúť o tom, čo naozaj chceš, kedy to chceš a ako to vlastnými silami dosiahneš. Zakaždým môžeš vycúvať alebo sa bezhlavo pustiť do niečoho, o čom snívaš.

 

Pamätaj na tieto rady a skôr či neskôr dosiahneš to, o čom si nesnívala ani v najodvážnejšom sne. Tvoje vnútro zaplní neopísateľný pocit z víťazstva. Občas si spomenieš na tie dni, kedy si nevedela ako pokračovať. Každá cesta sa ti zdala tak ďaleká a nedosiahnuteľná. Myšlienky vrátiš späť do reality, usmeješ sa, poobzeráš sa naokolo a uvidíš ovocie, ktoré tvoja vytrvalosť priniesla.

Značky : mladímotiváciaúspechžena
Júlia Gerátová

Redaktor Júlia Gerátová

Zasnívaná, ukecaná, ambiciózna, cieľavedomá a vždy s úsmevom na perách. Zamilovaná do poézie a písania. Na svet občas hľadím s ružovými okuliarmi a niekedy s okom pritisnutým na hľadáčiku fotoaparátu. Stále idem hrdo vpred, minulosť nechávam za sebou a prijímam to, čo mi život hádže pod nohy. No a môj sen? Jedného dňa sa zobudiť a povedať si, že žijem presne ten život, po akom som vždy túžila.

Zanechajte odpoveď