zatvoriť

Viete, čo je najčastejšou príčinou zlyhania na skúške, aj keď ste boli presvedčení, že ste sa poctivo pripravovali?
Pomáhajú pri učení rôzne výpisky, poznámky a farebné označovanie dôležitých pasáží?
Je lepšie učiť sa v absolútnom tichu bez rušivých elementov?

obrázok1

Benedict Carey je uznávaný vedecký reportér New York Times, ktorý dlhé roky skúmal všetky poznatky z výskumov a teraz ich zhrnul do knihy, v ktorej ponúka zároveň praktické a využiteľné rady. Dal si jednu zásadnú otázku: ako sa mozog učí čo najefektívnejšie?

Experimentoval, skúmal, prehodnocoval…až dospel k určitým záverom. Veľmi zaujímavým, takže ak je ti táto téma blízka, rozhodne siahni po knihe Jak se učíme.

Je pre všetkých, ktorí sa chcú učiť rýchlejšie, lepšie a efektívnejšie. Či už sú to jazyky, odborné učivo alebo čokoľvek iné.

Pokojné miesto na učenie?

Mozog nefunguje ako sval, to by bolo príliš zjednodušujúce. Mozog je veľmi citlivý na nálady, na načasovanie, na biologické rytmy, rovnako ako na miesto a životné prostredie. Na to všetko musíš myslieť, keď sa chceš učiť efektívnejšie a lepšie.

Zober si napríklad takú častú radu ako „nájdi si pokojné miesto a urob si priestor na učenie“. Naozaj to funguje? Na prvý pohľad to tak vyzerá – veď v pokojnom, bezhlučnom mieste sa človek sústredí na učivo a viac si zapamätá.

Vedci však zistili, že efektívnejšie je, ak naše študijné zvyky pravidelne meníme, vyhýbame sa „miestam určeným na učenie“ a naopak, uprednostňujeme rozmanitosť.

Inými slovami, zotrvávanie na jednom učebnom rituáli nás spomaľuje.

Pravidelné precvičovanie

Niektoré štúdie odporúčajú pravidelné precvičovanie v určitom, vždy rovnakom/podobnom čase. Chyba. Vedecké experimenty dokazujú, že náš mozog si schémy pamätá lepšie, ak je vystavený rôznym, vzájomne súvisiacim aktivitám. Jednostranné zameranie také efektívne nie je. A je jedno, v akom veku sa učíš a či ide o chemické vzorce alebo talianske frázy.

obrázok2

Ako na cvičisku, tak na bojisku

Zaujímavé je, že v testoch sa nám darí lepšie, keď sa nachádzame v rovnakom duševnom rozpoložení, v akom sme boli pri štúdiu. Úplne zjednodušene – predstav si samotné štúdium: máš pohodičku za zatvorenými dverami svojej izby. Vyložené nohy, kávička, čokoláda na dosah ruky, žiadne rušivé elementy.

A potom sa presuňme priamo na skúšku, kde nie si sám, sedíš na nepohodlnej  a tvrdej stoličke, za tebou funí spolužiak, ktorý ma značnú nadváhu. Vpredu niekto posmrkáva, učiteľ sa prechádza pomedzi lavice a prejde okolo vás každé dve-tri minúty.

Myslíš, že výsledok skúšky/testu bude zodpovedať tomu, v akej pohode si sa cítil pri učení a ako si si mysleli, že všetko ovládaš?

Veľmi dôležitý je teda aj „vnútorný mentálny kontext“ a vonkajší kontext. V knihe sa tomu venuje jedna celá kapitola.

Technika rozloženého učenia

Vedel si, že najstaršia výučbová technika je zároveň jednou z najúčinnejších a najspoľahlivejších? Ide o bežné opakovanie a memorovanie, ktoré sa však musí robiť s určitým plánom. Vedci tejto technike tiež hovoria tzv. rozložené učenie. Ľudia sa podľa prieskumov naučia minimálne rovnaké množstvo a v pamäti udržia učivo oveľa dlhšie, ak si učenie rozdelia a nekoncentrujú ho do jedného okamihu.

Spomeň si na svoje školské časy – určite si občas dobiehal na poslednú chvíľu a na skúšku ste sa učili poslednú možnú noc. Energetický nápoj, káva a ide sa do rána bieleho.

Áno, občas to môže vyjsť, ale efektívnejšie je trochu sa učiť dnes, trochu zajtra, štipku pozajtra. Nie všetko naraz. „V určitých situáciách môže rozložené učenie až zdvojnásobiť množstvo zapamätanej látky, píše B.Carey v knihe Jak se učíme.

Vo všeobecnosti možno povedať, že neexistuje žiadny zaručene dobrý alebo zlý spôsob učenia. To sa B.Carey ani nesnaží knihou povedať. Skôr poukazuje na to, že existujú rozmanité stratégie, ktoré sa hodia na rôzne typy učenia…a prečo ich nevyskúšať, ak nám prinesú ešte lepší výsledok?

Zdroj Foto
Značky : školatipyučenievzdelávanie
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

1 komentár

Zanechajte odpoveď