zatvoriť
RelaxZaujímavosti

Vianoce okolo sveta: Niekde ich oslavujú pôstom, inde fastfoodom

christmas-3027132_960_720

Bulharsko, Taliansko či Egypt, to všetko sú krajiny, ktoré považujeme skôr za symbol letnej dovolenky. Ako však v týchto a v iných, pre nás exotických krajinách, oslavujú Vianoce?

S americkými zvykmi sme sa už vďaka filmom a ponuke našich obchodov zžili. Starší muž v červenom oblečení, ktorý nosí americkým deťom darčeky do ponožky, sa na nás často pozerá z regálov už v polovici októbra. Aj v ďalších krajinách sú zvyky mnohokrát výrazne odlišné od našich. Ako by teda vyzerala vianočná cesta okolo sveta?

Austrálčanov navštívi Santa na surfe

Keď sa povie Austrália, väčšine z nás napadne leto a pláže. V takom duchu vyzerajú u protinožcov aj Vianoce. Ľudia pojedajú dobroty, sedia na pláži, neskôr príde Santa na surfe alebo na lodi. Štedrú večeru tvorí morka a po nej slivkový puding ako dezert. Darčeky si ľudia, podobne ako v Amerike a v Británii, dávajú až 25. decembra ráno.

02

Egypťania spájajú kresťanské a islamské zvyky

Hoci Egypt je typickou islamskou krajinou, aj tu sa nájdu kresťania. Tí však slávia Štedrý deň v januári, tak, ako na Slovensku pravoslávni veriaci. Na večeru jedia rybu. Keďže tam žijú kresťania vedľa moslimov, vianočné zvyky ovplyvňuje aj islam. Ľudia si preto dávajú pozor, aby ich pri štedrovečernom stole nik nevidel, lebo by ich mohol urieknuť.

Španieli si nevedia predstaviť Vianoce bez lotérie

Dva dni pred Štedrým dňom si rodiny zasadnú k sledovaniu veľkého zlosovania vianočnej lotérie, ktorá má v Španielsku obrovskú tradíciu. Samotný Štedrý deň sa nesie v znamení spevu a tanca. Tradičné menu tvorí množstvo druhov vyprážaného mäsa, kvalitné vína ale aj cukrovinky. Darčeky si ľudia nájdu šiesteho januára v prútenom košíku.

V Mexiku sa pečie koláč s figúrkou Ježiša

Najmä na dedinách rodiny hrajú príbeh o tom, ako Jozef s Máriou hľadali nocľah. Neskôr sa koná party, kde dospelí popíjajú punč a deti rozbíjajú papierový orech plný sladkostí a orieškov. 24. decembra sa stretáva celá rodina a pozývajú k stolu aj bezdomovcov. Darčeky si v tento deň dávajú pod stromček iba ľudia, ktorí berú Vianoce komerčnejšie. Podľa tradície si deti nájdu v topánkach dary od troch mudrcov šiesteho januára. Zároveň rodiny pečú koláč, v ktorom je malá postavička Ježiša. Kto ju zje, ten bude hrať na Hromnice Ježiška.

V Japonsku na Štedrý večer jedia aj KFC

Kresťanstvo v tejto ázijskej krajine nemá veľkú tradíciu. Sviatok berú najmä páry ako príležitosť obdarovávať sa. Ako štedrú večeru jedia múčnik s ovocím a pečené kura, ktoré pokojne môže byť aj z rýchleho občerstvenia. Hneď 25. decembra všetky vianočné výzdoby a Santovia zmiznú a nahradia ich prípravy na oslavu tradičného japonského Nového roku.

Taliani jedia cestoviny aj na Vianoce

Deti chodia z domu do domu a koledujú už od 17. decembra. Na samotný Štedrý večer idú ľudia na omšu a po nej, ako je pre Talianov typické, celý večer sedia pri stole a pojedajú a popíjajú. Vo väčšine domácností prevládajú ryby a cestoviny. Nesmie chýbať ani tradičná bábovka panettone, ktorá je dostupná aj v slovenských supermarketoch. Darčeky deťom nosí až šiesteho januára čarodejnica Befana.

03

V Holandsku sa Vianoce začínajú v polovici novembra

Na Slovensku sa často vianočný tovar objavuje už v novembri, v Holandsku je však takýto skorý začiatok Vianoc tradíciou. V druhú novembrovú sobotu holandský Mikuláš, ktorý pochádza zo Španielska, prichádza každoročne do iného prístavu. Môže tak potešiť všetky deti. Šiesteho decembra si od neho nájdu darčeky a koná sa aj slávnostná večera. Samotný Štedrý deň je skôr časom, kedy je rodina spolu a darčeky v tento deň neriešia.

V Poľsku by si musel ochutnať z dvanástich jedál

Severne od Slovenska ľudia dodržiavajú pôst veľmi dôsledne. Celodenné zdržiavanie sa jedla si vynahrádzajú, keď pri štedrovečernom stole zjedia dvanásť rôznych chodov. Tradične si vtedy rodina podáva jednu oblátku s vyobrazením Márie, Jozefa a Ježiša a každý si z nej kúsok odlomí. Nezabúdajú ani na nečakaného hosťa, pre ktorého je tiež prestreté miesto.

Vianoce v Bulharsku sú bez mäsa

Pokiaľ sa pozrieme do pravoslávnej bulharskej rodiny, sviatky slávia, podobne ako Rusi, až na slovenských Troch kráľov. Ostatní však majú Štedrý deň už 24. decembra a deti si nájdu darčeky pod stromčekom na ďalšie ráno. Štedrovečerné menu tvorí nepárny počet bezmäsitých jedál. Pôst sa končí až na druhý deň a oslavuje sa veľkou zabíjačkou.

Jana Sedláková

Redaktor Jana Sedláková

Zanechajte odpoveď