zatvoriť
Cestovanie

Veľa muziky za málo peňazí alebo ako vidieť svet po študentsky

pexels-photo-164287

Taká typická situácia – študent vysokej či možno ešte strednej školy, vrecká prázdne a hlava plná snov a predstáv o svete. Prirodzene, že nás to ťahá za hranice, do nepoznaného, veď aj v tých najstarších rozprávkach chodili junáci na vandrovky a skusy. Dnes už chodia aj dievky a všetci si vyberajú z celej rady možností – kedy, kam a za koľko.

Možnosť „vďaka za Európu“
Erasmus. Jasné, nič inovatívne, všetci sme to slovo počuli veľakrát a čo znamená, vieme už nejako intuitívne. No predsa len, táto možnosť je pravdepodobne jednou z najpohodlnejších
a najdostupnejších, tým pádom vhodná aj pre večných lenivcov, čo robia všetko na poslednú chvíľu. Vedeli ste, že tento program je nazvaný po holandskom filozofovi Erazmovi Rotterdamskom? Potenciál má v sebe každý vysokoškolák a hoci záleží na jednotlivých univerzitách, väčšinou stačí tu a tam správne kliknúť, pozliepať pár vzletných slov do motivačného listu a hotovo! Vďaka polohe Slovenska všetko skoro za rohom a s obstojným mesačným príspevkom od Európskej únie. Nemáte zač.

pexels-photo-230875

„Trvanlivá“ možnosť

A čo ak vám študovať si pár mesiacov niekde v diaľavách nestačí? Recept podobný, stačí pridať
o čajovú lyžičku odvahy viac a okoreniť odhodlaním. V tomto prípade totiž prichádzate o tú upokojujúcu istotu presne stanoveného dátumu návratu domov a aj o akúsi príchuť krátkodobosti. Tu jednoducho ste a nejaký čas budete, tu začínate s budovaním a odtiaľto sa budete po skončení školy odrážať. Naša doba internetová nám opäť ochotne vychádza v ústrety, všetko sa dá vybaviť online, od vyplnenia formulárov až po vybavovanie si študentskej pôžičky a keď sa vám to naraz zdá ako hromada vybavovačiek, nezúfajte, v internetových vodách sú taktiež ľudia, čo vám podajú pomocnú ruku. A zadarmo – ak chcete študovať napríklad vo Veľkej Británii, je tu bezplatná poradenská agentúra UniLink, čo mne osobne padlo veľmi vhod.

 

Možnosť „do sveta bez peňazí“

Uznávam, nadpis trochu vyznieva ako podozrivo lákavá zavádzajúca reklama, takže aby sme sa hneď na začiatku vyhli nedorozumeniam, je tu jeden malý háčik a tým sú deti – staň sa au-pair! To samozrejme nemusí vyhovovať každému, ale nevyskúšaš, nevieš. Jasnou výhodou je však jednoduchosť – žiadne zdĺhavé hľadanie ubytovania, práce a nervózne obhrýzanie si nechtov, či vystačíš s peniazmi, kým niečo vyjde. Tu všetko prichádza v úhľadne zabalenom balíčku – keď máš hostiteľskú rodinu, máš prakticky všetko, od letenky cez odvoz z letiska až po plnú chladničku, a plat je pre teba skôr už len akýmsi vreckovým. Buď oficiálne a trochu zdĺhavejšie cez agentúru (Student Agency, Cool Agent a mnoho iných) alebo na vlastnú päsť. Ak si stále nie ste istí, pozrite si pár Youtube videí a prebrúste blogy, nalaďte sa na tú správnu nôtu a nechajte sa inšpirovať.

pexels-photo-3

Možnosť „americký sen pre stredoškolákov“

„Všetci ti budú vravieť, že nie sme v americkom tínedžerskom filme, ale v skutočnosti to je práve tak. Oni tak naozaj žijú,“ zhodnotila svoju skúsenosť spolužiačka zo strednej, ktorá si vďaka výmene prežila rok na pravom americkom vidieku. Či vás tá predstava zdesila alebo nadchla, nechám na vás. Investícia je to trochu nadštandardná, netreba však zabúdať, že si financujete život na rok dopredu a k tomu oveľa viac. Spoľahlivou a overenou agentúrou v tejto oblasti je ICESlovakia s dlhoročnou praxou – nasať trochu informácií z ich stránok uškodiť naozaj nemôže.

Možnosť „americký sen pre vysokoškolákov“

Work and Travel, pojem známy takmer rovnako ako Erasmus. Jednou z povinných amerických vecí,

ktorým by sme sa radšej vyhli, je získať víza, ale byrokracia je byrokracia a tak pekne do agentúry, na ambasádu a až potom na letisko. Agentúra vám pomáha buď len s vízami, alebo, ak si chcete život výrazne uľahčiť, tak aj s hľadaním práce. „Častokrát je práca lepšie platená, niekedy vám dokonca zamestnávateľ prispieva na ubytovanie,“ vraví Gabi z freedomandsunshine.com. CCUSA Slovakia navyše ponúka programy tiež pre neštudentov!

city-road-street-buildings

Čerešničkou na torte je stránka workaway.info, nezávislá od štúdia. Hlavnou myšlienkou je zhromažďovať dobrovoľníkov ochotných pracovať za stravu a ubytovanie a ľudí, čo takýchto dobrovoľníkov potrebujú, nech už sa jedná o hostel, farmu či vinohrad. Hocikde na svete, akokoľvek dlho.

Takže, ak vás tento článok čo i len trošku naštrbil, nevymýšľajte si „čo ak“ a „keby“. Hlavné je rozhodnúť sa a všetko ostatné vyriešite postupne, krok po kroku. Verte, že sa to dá a vôbec to nie je také hrozné.

Značky : aktivitacestovaniesvetzahraničie

Zanechajte odpoveď