zatvoriť
Rozhovory

Valentína Sedileková – mladá autorka knihy „Pokrvní“

img_6708

Vydala knihu, je dobrovoľníčka, spoluorganizátorka TEDxYouth@BB, vyhrala Leaf Award 2016, podporuje dobročinné účely a pripravuje pokračovanie jej knihy s názvom „Pokrvní“. Zoznámte sa s Valentínou Sedilekovou, 16 ročnou spisovateľkou, ktorej minulý rok vyšla jej prvá kniha.  Aké je to byť spisovateľkou sa dozvieš v tomto článku.

 

Ako si sa dostala k písaniu?

Už od malička som bola veľký „sníček“, vymýšľala si príbehy a zapisovala ich do malých zošitkov. Mojím snom bolo napísať poriadnu knihu a stať sa spisovateľkou. V jedenástich rokoch som to skúsila a výsledkom bola „Škola Animágov“, ale túto knižku som nikdy nedokončila. O rok na to sa mi pošťastilo a moja prvá poviedka vyhrala celoslovenskú súťaž. Potom už prichádzali ďalšie úspechy. A taktiež v dvanástich mi napadol námet na „Pokrvných“. Svoj fantasy román som písala približne dva a pol roka a neskôr sa skutočne vydal – čo je pre mňa dosiaľ neuveriteľné; skutočný splnený sen!
l207341

O čom je kniha “Pokrvní”?

Príbeh je o dievčati, približne v mojom veku, ktoré si žije obyčajný život, rada jazdí na koni, má najlepšiu kamarátku a jej najväčšie starosti sú tie školské. Lenže to je dočasné – jedného dňa sa jej stane zvláštna vec a spustí sa chod vecí, ktoré sa nedajú zastaviť. Rodičia jej kamsi odcestujú, na dvere zaklope neznámy chlapec a tvrdiac, že jej hrozí smrteľné nebezpečenstvo, ju odvedie na inú planétu, kde zistí, kým v skutočnosti je a aké je jej životné poslanie.

Prečo práve fantasy sága?

Fantasy je žáner, pri ktorom môžem nechať dvere svojej fantázii dokorán otvorené. Nemusím sa riadiť žiadnymi pravidlami, ktoré sú na Zemi určené, vytváram si vlastný svet, vlastné zákony. Čokoľvek, čo by som chcela vložiť do deja, je možné.

Koľko trvá napísanie jednej knihy?

Zatiaľ som napísala iba jednu, takže ťažko povedať. Tá mi trvala približne dva a pol roka. Keďže je to iba prvý diel z troch, momentálne píšem druhú. Sama neviem, koľko mi to bude trvať, ale bola by som rada, keby som ju dokončila v roku 2017.

img_8757

Nebála si sa v tak mladom veku vydať knihu?

Vydanie vlastnej knihy – to bol môj odveký sen. To, že mi to Boh doprial (alebo príroda, vesmír, vyššia sila – výberu medze nekladiem), si veľmi vážim. Som šťastná, lebo moje myšlienky, ktoré do kníh (aj do iných diel) vpisujem, idú do sveta. Som tiež vďačná úžasným ľuďom, vďaka ktorým „Pokrvní“ uzreli svet.

Čo na to tvoje okolie?

Ja som taký typ človeka, čo sa nejako nevie donútiť pochváliť. Všetko nechávam, aby vyplynulo postupne, prirodzene. Keď sa to moji kamaráti alebo spolužiaci dozvedieť majú, tak sa to časom dozvedia. Ich reakcia je však vždy milá a som im vďačná za to, že ma podporujú. Mám okolo seba naozaj skvelých ľudí.

Stíhaš popri tom všetkom aj školu a iné aktivity?

Mám veľké množstvo záľub – okrem písania kníh sa venujem športu, blogovaniu, zaujímam sa o históriu, politiku a svetové dianie, dobrovoľničím, som spoluorganizátorkou konferencie pre mladých TEDxYouth@BB, mám rada prírodu a zvieratá… Veľa vecí ma zaujíma a najradšej by som sa do všetkého zapojila. Potom to skončí tak, že si toho vezmem veľa na plecia, až sa to občas nedá uniesť.

imag0449

Taktiež si výťažok z predaja venovala na dobročinné účely. Čo ťa k tomu viedlo?

Veľmi rada pomáham a kde sa dá, tam pomôžem. Moja dobrá priateľka Daška Mellová, ktorej vďačím z veľkej časti aj za vydanie knihy, mi navrhla, či by som nechcela výťažkom z predaja knižky podporiť nejakú dobrú vec. Zoznámila ma so Svetielkom Nádeje a ja som okamžite súhlasila. Deti na onkológii sú veľkí bojovníci a bojujú za život,  tak ako aj v mojej knihe. Majú môj veľký obdiv a podporu a som nesmierne rada, že som si z mnohých pracovníkov Svetielka spravila priateľov a že sme začali spolupracovať.

Čo by si na záver odkázala študentom?

Predovšetkým to, aby snívali a verili svojím snom. Všetko, čo si v živote želajú, je možné, ak tomu veria a idú si za tým napriek prekážkam. Keď majú sny, majú motiváciu – a nikdy neviete, čo vás na ceste životom postretne. Sny robia život krajším a občas, keď sa stratíte a hľadáte cestu, pomôžu vám nájsť ten správny smer a odhodlanie ísť ďalej.

Foto: Caroline Caerulus Photography

Značky : mladípríbehrozhovorštudentiúspešní ľudiažena
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď