zatvoriť

Mnohí z nás poznajú pocit trémy. Trasú sa ti ruky, kolená, žalúdok máš ako na vode. Reč tela prezrádza veľa o našom charaktere. Nauč sa kontrolovať tieto pohyby a urob skvelý prvý dojem na pohovore v práci!

Prečo?

Túto otázku si môžu položiť viacerí – prečo sa hrať na niečo, čím nie sme? Je veľmi dôležité na pohovore do práce alebo pri kontakte o akúkoľvek ďalšiu spoluprácu, byť sám sebou a nepredstierať žiadne dovednosti, ktoré nakoniec neovládame. Ak povieš, že dokážeš vypracovať celý návrh budovy a o pár hodín si budeš lámať hlavu s výpočtami a pravítkom, tvoj nadriadený nebude najspokojnejší. Sústreď sa na svoje najväčšie prednosti a čo chceš v živote dosiahnuť.

town-sign-1148092_1920

Ovládať pohyby svojho tela je jednou z najťahších vlastností, ktorými môžeš disponovať. No ak to dokážeš, nepodpíše sa na tebe strach ani stres. 

Čo sa treba naučiť?

Disciplína a pokora. Aj tie najmenšie pohyby, mimika tváre či výrazná gestikulácia – poprípade žiadna -,  sa dá utlmiť alebo vycvičiť. Pri pohovore o potencionálnu prácu sa „budúci“ nadriadení zameriavajú aj na to, ako človek vyzerá, či dbá o svoj zovňajšok tak ako aj o vonkajšok. Všimnú si, ak sa budeš vo svojom novom obleku alebo saku mrviť, pretože je pre teba príjemnejšie nosiť vyťahané tričká. Pri práci, ktorá takýto štýl oblečenia vyžaduje denno-denne, to nebude výhra. A čo si o tebe pomyslia, keď si ešte pred prvou otázkou, rovno prekrížiš ruky na hrudi? Oči máš suché, tri dni si nespal a pri odpovedi sa cítiš vyšťavený ako citrón? Ani úsmev nezakryje bezduchý pohľad. Čo by si mal teda robiť?

1. Postoj

Homo Habilis sa vyznačuje vystretou chrbticou. Nechceš predsa vytvoriť dojem, že si sa vrátil z doby pred niekoľkými tisícročiami. Len čo vojdeš do miestnosti, budú vzpriamené ramená prvé, čo si ľudia naokolo všimnú.

  • Výber oblečenia je dôležitý – áno, je. Či už oblekové sako alebo šaty s výstrihom – ak na tebe nevynikne, alebo bude odhaľovať až príliš, nebude to dobre pôsobiť. Vyberajte preto starostlivo, presne padnúce veci. Ženy by mali nájsť strednú cestu medzi vulgárnosťou a príjemným vyzdvihnutím svojho tela.

2. Reč tela

Prichádzame k najdôležitejšej časti. Ľudské telo odzrkadľuje naše nálady aj pocity. Nenechaj na sebe poznať žiadnu zlú emóciu, či už vypäté správanie alebo vytvárajúce sa vrásky.

  • „Nech sa páči, sadnite si.“ – Ak sa ti naskytne príležitosť posadiť sa, samozrejme poďakuj. Usaď sa – no nie s nohami na všetky strany, ako to zvykneš robiť doma pred televízorom. Chceš pôsobiť otvorene, prístupne, no aj oni sa musia snažiť dostať ťa. Prekrížené nohy nikdy nezaškodia; vytvorí to dojem pripravenosti a keď padne otázka, bude to vyzerať, že sa plne sústredíš na to, čo hovoria. Aj keď sa prekrížené nohy často spájajú s výraznými kŕčovými žilami na opačných stranách kolien, raz za čas takéto usadenie neuškodí.
  • Konverzácia začne. Čo neurobíš? Nebudeš si kusať do pery. Nervozita sa na rôznych ľuďoch prejavuje inak, my však nechceme, aby zacítili strach. Ak by si s plachým úsmevom podotkol, že si v strese, pretože po tom veľmi túžiš (niektoré klišé sa musia vysloviť), môže to pôsobiť milo a otvorene. Dáš tým najavo, že napriek tomu si predsa len človek, tak ako aj oni. Ak sa ti v takýchto situáciách často trasú ruky, nenápadne ich schovaj a ukazuj iba ak je to potrebné, alebo ak si si istý prudkými pohybmi (ktoré sa tiež musia brať s ohľadom).
  • Prekrížené ruky – chyba, ktorú robí veľké množstvo ľudí. Ruky sa mnohokrát nevyužívajú tým správnym smerom; ak cítiš pocit skamenenia, zmeň postoj sedu alebo nakloň hlavu do strany – jemný znak toho, že človeka počúvaš, aj keď to niekedy nie je pravda. Prekrížené ruky sú znakom uzatvorenosti novým nápadom, myšlienok. Namiesto toho sa snaž radšej gestikulovať, ak niečo vysvetľuješ. Predstavuj si to vo vzduchu, pokús sa priblížiť im svoju predstavu. Ak budú vedieť, že si ochotný sa prispôsobiť novým návrhom, budeš na dobrej ceste za úspechom.

3. Ústny prejav

U každého je individuálny. Ak sa uchádzaš o prácu, kde je vyjadrovanie názorov a zručnosť jazyka dôležité, mal by si ho pravidelne trénovať.

  • Neklam. O tom, čo dokážeš a nedokážeš urobiť nikdy neklam. Aj keby ti to malo zaistiť prácu. Povedz, že si horlivý do novým vecí a rád sa naučíš čokoľvek, čo ti pomôže byť lepším vo svojej práci.
  • Slušnosť. Na túto vec nikdy nezabudni. Buď milý, poďakuj, zasmej sa, ak je to potrebné. Nepredstieraj to však. Je dôležité nenamýšľať si o sebe viac, akoby sa dalo zniesť. Ak príjemne nadhodíš svoje kladné vlastnosti, no okrajovo spomenieš aj záporné, budeš „ten, ktorý si vie priznať chybu“. Čo je niekedy veľmi podstatné. Vyjadri ambície do budúcnosti, no nepreháňaj to. Ak by si sa tváril na Pána Dokonalého, ktorý je pre túto prácu stvorený, ľudia nad tebou by mohli nadobudnúť pocit, že sa ich chystáš pripraviť o miesto. Nikdy sa tebou nesmú cítiť ohrození, alebo poznať, že rúbeš privysoko a nad svoje sily. business-1989126_1920
Značky : pohybystres
Karin Kissova

Redaktor Karin Kissova

Volám sa Karin, mám 17 rokov. Žijem v Košiciach, veselý život mi obohacujú dobrí priatelia a škola. Som tvorivý človiečik, ktorý sa nebojí nových výziev. Rada počúvam hudbu, píšem, kreslím, fotím... a vytváram. :)

Zanechajte odpoveď