zatvoriť
sky-earth-galaxy-universe

Prežiť vysokoškolské štúdium, podľa mnohých najlepšie roky života, v cudzej krajine s inými zvykmi je snáď jedno z najťažších rozhodnutí v živote. Prirodzene, budúci študent sa môže sám seba pýtať, prečo by sa mal vzdať väčšiny kamarátov za účelom budúcej svetlej kariéry, prípadne iných príležitostí. Bez toho, aby sme sa “obúvali” do relatívne neutešeného stavu českého alebo slovenského školstva, Oxbridge ti ponúka zopár dôvodov, ktoré by ti mohli pomôcť pri rozhodovaní sa.

Prečo áno?

Kvalita vzdelania

Vysokoškolské vzdelanie v USA či UK je považovaný za tie najkvalitnejšie, univerzity majú často veľa finančných prostriedkov a zamestnávajú najlepších z najlepších.

Výhľad do budúcnosti
Či sa chystáte do NASA, Boeingu, na Wall Street alebo do vedy, popredná univerzita vás posunie o krok vpred.

Priateľstvá
Človek spozná profesionálov a vysoko motivovaných študentov z celého sveta s podobnými ašpiráciami, s ktorými si utvorí osobné alebo obchodné puto.

Voľný čas
Univerzity ponúkajú vysokú úroveň akademických, športových, hudobných aj kariérnych voľnočasových aktivít. V množstve rôznych klubov a spolkov nájde ten pravý každý študent.

 sky-clouds-garden-school

Prečo nie?

Financovanie štúdia
Zahraničné štúdium vyžaduje nadmerné finančné prostriedky na pokrytie výdavkov na život a školného. Štipendiá, úspory či pôžičky – existuje viacero riešení financovania. Každá však vyžaduje námahu naviac.

Život v zahraničí
Nie každý si vie predstaviť život v Londýne alebo New Yorku. Kultúrny šok z Európy alebo USA však určite nie je neznesiteľný. Na väčšine škôl už existujú česko-slovenské komunity, takže človek nikde a nikdy nie je úplne sám. V dnešnej dobe lacných leteniek je Veľká Británia taktiež bližšie ako kedykoľvek predtým.

Cudzí jazyk a kultúra
Niektorí ľudia sa obávajú angličtiny či iného miestneho jazyka. Po pár týždňoch a niekoľkých konverzáciách však tréma rýchlo opadne.

pexels-photo-12064

Otázky na zamyslenie

Work hard, play hard
Ako veľmi mi na tom prijatí na zahraničnú univerzitu záleží? Koľko času chcem stráviť nad prihláškami? Nechám to celé len tak na náhodu?

Očakávania
Prečo chcem vlastne študovať v zahraničí? Túžba po prestíži? Kariérnych možnostiach? Nových kamarátstvach? Kvalitnejšej univerzite? Odkiaľ vlastne viem, že “vonku” je to kvalitnejšie ako “doma”?

Financovanie štúdia
Mám dostatočné finančné prostriedky, i keď by som nedostal žiadne štipendium? Som ochotný vziať si pôžičku? Koľko ma celé štúdium bude stáť a koľko mi bude trvať splatenie?

Budúcnosť
Chcem v zahraničí zostať aj po ukončení štúdia? Ako dlho?

 

11990494_883888878362781_6712463893819990690_n

Článok vznikol v spolupráci s Oxbridge.

Oxbridge je občianské združenie študentov na zahraničných univerzitách, ktorí chcú zdieľať svoje skúsenosti s príjmacím procesom a všetkým, čo štúdium v zahraničí prináša. Ich web ti pomôže s výberom univerzity v zahraničí a tiež ťa prevedie príjmacím konaním.

 

 

 

Značky : študentitipyzahraničie
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď