zatvoriť
Rozhovory

Študenti bojujú proti klamstvám na internete

snimka-obrazovky-2017-01-09-o-16-10-11

Internet je dnes plný rôznych webov a článkov, ktoré sú založené na klamstvách a výmysloch. Mnohé z nich sú účelne spracované aby vyvolali nenávisť a klamlivý efekt voči náboženstvám alebo etnickým skupinám. Voči tomu sa rozhodli bojovať traja študenti, ktorý založili web Bezpointy.sk a vyvracajú klamstvá a nepravdivé informácie. Prečo s tým začali a omnoho viac sa dočítaš v tomto rozhovore.

Ako sa traja maturanti dostali k boju proti dezinformáciám?

S dezinformáciami sme sa stretávali nejakú dobu. A ako to už býva, u každého nastane v určitej chvíli moment, kedy si povie: „a dosť!“ Pre nás ňou boli parlamentné voľby. Nemalú úlohu zohral aj náš učiteľ – neustále zdôrazňoval dôležitosť kritického myslenia.

Marcové parlamentné voľby veľa zmenili, myslíte že mladí mali veľký vplyv na to, kto dnes sedí v parlamente?

Spomeňme si na exit poll: najviac prvovoličov získala Kotlebova ĽSNS a to takmer 23%. Zo skupiny ľudí vo veku 22 až 39 rokov volilo ĽSNS necelých 11%. Keď si to porovnáme s celkovým 8%-ným výsledkom vo voľbách, je jasné, kde tkvie ich najväčšia podpora. A podľa najnovšieho prieskumu táto podpora rastie. Mladých jednoducho treba brať vážne.

Na webe vyvraciate prevažne hoaxy a dezinformačné články, zaberie to dosť času?

Jednoznačne. Len samotné hľadanie a zhromažďovanie dostupných informácií zaberie hodiny času a ďalšie hodiny sa zozbieraný materiál snažíme stráviť a následne spracovať do čo najkratšieho článku. Totiž vypustiť dezinformáciu je jednoduché, avšak vyvrátiť ju faktami, to chce čas. Našťastie nie sme jediní, kto sa tomu venuje. Nanešťastie je podobných projektov stále málo.

Majú dezinformačné weby vplyv na mladých ľudí?
Podľa prieskumu IVO len 55% respondentov vo veku od 18 do 39 rokov si myslí, že alternatívne weby sú zdrojom demagógie, klamstiev a nepodloženého obviňovania. To je neuveriteľne nízke číslo. Internet je plný takýchto článkov. Netreba na ne ani klikať, stačí si prečítať “štiplavý” nadpis a 100 – krát opakovaná lož sa stáva pravdou.

Čo štát? Bojuje proti šíreniu klamstiev na internete?

Zoberme si ako príklad nášho premiéra. Ten robí presný opak  – útočí na „mainstreamové“ média so snahou ich zdiskreditovať. Za zmienku tiež stoja profily niektorých poslancov na Facebooku, ktorí šíria dezinformácie z pochybných webov ďalej.

Je ťažké sa dopátrať, kto stojí za týmito článkami?
Pre nás je to takmer nemožné. Zarážajúce je, že ich čitateľom to neprekáža.

Aké sú reakcie na Váš projekt?

Zaskočilo nás množstvo pozitívnych reakcií. Avšak ani o negatívne nie je núdza. Niektoré sú vskutku úsmevné, ako napríklad: “Žilinskí chlapci skúsili nový matroš.”

Máte do budúcna nejaké plány ohľadom bezpointy.sk?
Jasné. Niečo už máme rozpracované, zatiaľ by sme to však radi ponechali v tajnosti.

Čo by ste odporučili študentom?
Tri krát mier, raz strieľaj. Jednoducho ako aj nám neustále opakovali učitelia: “Never všetkému, čo je na internete.” A zaujímať sa o dianie doma i vo svete. Keď máš rozhľad, nie si tak ľahko manipulovateľný.

 

Značky : mladírozhovorštudenti
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď