zatvoriť
stressed_student

Stres je jedna z vecí, s ktorou sa každý z nás denne stretáva. Automaticky ho vnímame ako nepriateľa, ktorý nás len potápa a robí náš život ťažším. Ale čo ak by sme sa na stres začali pozerať ako na pozitívum?

Brad Stulberg, spoluautor inšpiratívnej knihy o tom, ako zo seba úspešne vydať maximum bez mentálneho vyhorenia, v nedávnej dobe prezradil liek na zvládanie stresu. Podľa neho by sme sa nemali na stresové situácie pozerať negatívne. Dôvod je jednoduchý – telo prepadne vysokej dávke adrenalínu a zúfalstvu v jednom a tom istom momente, zvýši sa krvný tlak, objavia sa zdravotné problémy, no čo je ešte horšie, zasekneme sa v depresiách, sebapochybovaní a podceňovaní vlastnej osoby. Podľa Stulberga je stres iba obyčajná príprava organizmu na niečo, čo sa chystá. Telo dostáva signál byť pripravené na maximálny výkon a dosiahnuť tak najlepšie možné výsledky. Stres je teda v konečnom dôsledku neškodný, ba práve naopak – stimuluje pracovný zápal. To len ľudská psychika ho vníma ako škodcu.

Stulburg ďalej tvrdí: „Keď to zhrnieme, prijatie stresu môže byť veľmi užitočné. V dávnejších štúdiách boli skúmané osoby, ktoré vnímali skúšanie niečoho nového ako výzvu, nie ako hrozbu. U týchto osôb sa dokázalo, že stres vnímajú ako podnet na osobný rast, pretože ich to núti prekonať seba samých a prebojovať sa k cieľu. A nielenže dosahujú lepšie výsledky v živote, no dokonca sa aj lepšie cítia a majú relatívne lepší zdravotný stav.“ Svoju myseľ totiž nezaťažujú stresom ani situáciami, ktoré by ho spôsobovali. Namiesto toho nepríjemne vypätý pocit, známy ako stres, používajú ako odrazový mostík a motiváciu k získaniu vytúženého.

Najlepší spôsob, akým sa môžeme so stresom vyrovnať, je teda poňať ho ako pohonnú látku vo fáze prepracovávania sa k tomu, čo chceme dosiahnuť. Čím negatívnejší postoj ku stresu zvolíme, tým horšie ho budeme schopní zvládať.

Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď