zatvoriť
AktualityPre študenta

Štipendium na štúdium v Číne či Rusku je realitou

skills-competition-2460820_960_720

Dobrá správa pre študentov vysokých škôl, doktorantov či vysokoškolských učiteľov. Od februára môžu požiadať o štipendium, ktoré im umožní študovať a bádať v krajinách ako Rusko či Čína.

Ruská federácia ponúka štipendium na 1-mesačný letný kurz ruštiny alebo 2-mesačnú jazykovú stáž počas štúdia na vysokej škole. Ďalej ponúka aj možnosť stráviť v priebehu štúdia päť mesiacov priamo v krajine a dokonca ponúka aj jedno až desaťmesačný výskumný pobyt či štipendiá na celé bakalárske i magisterské štúdium. V prípade schválenia podanej žiadosti ruská strana zabezpečí bezplatné štúdium a slovenské Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu prepláca cestovné výdavky na jednu cestu a tiež aj príplatok ku štipendiu.

V lákavých ponukách nezaostáva ani Čína. Tá ponúka ročný študijný pobyt vysokoškolákom aj doktorantom a štipendiá na ročný vedecký pobyt vysokoškolským pracovníkom predovšetkým z oblasti vedy. Okrem toho vôbec prvýkrát Čína poskytla aj štipendiá na ročný pobyt pre študentov medicíny. Pokiaľ bude žiadosť úspešne schválená, štipendisti neplatia školné, nijaké poplatky za ubytovanie ani za študijné materiály. Slovenská strana hradí cestovné náklady v mieste pobytu v Číne a taktiež i späť na Slovensko, naviac poskytuje príplatok k štipendiu.

Žiadosti o štipendium sú k dispozícii v pracoviskách SAIA v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, ale aj v Žiline. Bližšie informácie a podrobné podmienky, ktoré je potrebné splniť k podaniu žiadosti, nájdete na internetovej stránke www.granty.saia.sk. Uzávierka pre štipendiá do Ruska je do 6. februára 2018, do Číny 8. februára 2018.

Pre všetkých študentov je to obrovská príležitosť zažiť niečo nové a získať prax, ktorá je dôležitá do budúcnosti. Ďalším pozitívom je možnosť stretnutia sa s vplyvnými ľuďmi, ktorí sú kariérne oveľa vyššie a isto odovzdajú veľa praktických poznatkov či postrehov. Preto, študenti, nebojte sa chopiť šancu pevne do rúk a vyťažiť z toho blahodarné maximum, ktoré vám prinesie do života nové skúsenosti, nový obraz na svet, vedu, či kultúru krajiny.

Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď