zatvoriť
Pre študentaZaujímavosti

JA Slovensko ocenilo najlepšie podnikateľské nápady roka

Prvé miesto v celoslovenskej súťaži JA Business Idea získal Jakub Brénainn Kyseľ z Technickej akadémie vo Zvolene so snímacím zariadením MIOS (Modulárny Inteligentný Ochranný Systém). Podnikateľské nápady študentov vznikali v rámci vzdelávacieho programu JA Aplikovaná ekonómia, ktorú na stredných školách realizuje nezisková organizácia JA Slovensko. Vo finále sa stretlo 10 stredoškolských študentov z celého Slovenska a rôznych oblastí podnikania, od zdravej výživy až po inteligentné zariadenia do domácnosti.

Autor víťazného nápadu Jakub Brénainn Kyseľ priblížil prototyp inteligentného zariadenia, ktoré sníma a detekuje akýkoľvek pohyb v budove alebo na pozemku. “Produkt, ktorý plánujem uviesť na trh, bude výnimočný v tom, že jeho dizajn sa bude navrhovať na mieru podľa požiadaviek zákazníka a výrobok sa bude tlačiť na 3D tlačiarni. Pracujeme aj na vytvorení kompatibilnej aplikácie s prepojením na mobilný telefón,” uviedol J. B. Kyseľ.

Prezentácie študentov hodnotila odborná porota, ktorej predsedal Stanislav Čekovský, výkonný riaditeľ spoločnosti ANASOFT APR, hlavného partnera súťaže. Členmi poroty boli Boris Rybár (riaditeľ Oddelenia EKS ANASOFT APR), riaditeľ VTP Žilina Juraj Kavecký, Martin Potrok, manažér pre financie a administratívu a Silvia Kovácsová, manažérka ľudských zdrojov – obaja zo spoločnosti ManpowerGroup. „Aj v treťom ročníku súťaže JA Business Idea najviac u mňa bodovali tí, ktorí sa od nápadu čo najviac priblížili k jeho realizácii a umiestneniu na trhu. Som rád, že bolo opäť z čoho vyberať,“ povedal predseda poroty Stanislav Čekovský.

Hodnotené nápady museli zaujať svojou inovatívnosťou a originalitou, ale aj schopnosťou uplatniť sa na reálnom trhu. Rovnako dôležité boli podnikateľské zručnosti a spôsob prezentácie nápadu. Podmienkou účasti vo finále bolo zaslanie video vizitky s prezentáciou nápadu. Následne študenti svoj nápad obhajovali pred porotou na finále.

Druhé miesto patrí Silvii Mahútovej z Gymnázia Považská Bystrica. Jej nápad vyrábať štýlové obojky Classy Paw pre domácich miláčikov určite zaujme všetkých psíčkarov. Tretie miesto získal Filip Krupa zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Hálova ul. Bratislava s prototypom bezdrôtovej nabíjačky QiPocket s vstavanou bezdrôtovou 32GB pamäťou.

Autori prvých šiestich nápadov zároveň dostali pozvánku na študentskú konferenciu JA Mladý líder 2017, ktorú pre najlepších absolventov vzdelávacích programov tohto školského roka pripravuje JA Slovensko.

Finálové projekty a podrobné informácie o súťaži: http://www.ae.jaslovensko.sk/showdoc.do?docid=4433

 

Patrik Uhrin

Redaktor Patrik Uhrin

Zanechajte odpoveď