zatvoriť
Rozhovory

Slavomír Gregorík: V Levoči sa boríme s pasivitou mládeže

14699427_1321709447842120_1661954977_o
Mládežnícky parlament Levoča

Prinášame Vám ďalší rozhovor s aktívnym chalanom, ktorý je spoluzakladateľom Mládežníckeho parlamentu v Levoči.

Zdroj:
Zdroj: Slavomír Gregorík

K aktívnym chalanom patrí aj Slavomír Gregorík, ktorý navštevoval základnú školu pre nadané deti. Jeho aktivity počas strednej školy prinášali prínos aj ostatným, pretože založil Mládežnícky parlament v Levoči. S jeho založením sa spája vtipná príhoda.

K začiatku parlamentu sa viaže vtipná príhoda. Keď sme sa ,,ustanovali“ v jednej levočskej kaviarni, začali sme sa rozprávať o tom, kde by sme sa mohli stretávať oficiálne. Riešili sme,  ako by sme sa mohli dostať k primátorovi, nakoľko sme sa s ním vôbec nepoznali ani nemali žiadne kontakty.  V tom vošiel primátor do kaviarne a súhlasil s tým, že sa môžeme stretávať na MsÚ.

Šťastie vám prialo, ale predpokladám, že začiatky neboli ľahké…

Začiatky boli ťažké, nakoľko sme nevedeli čo máme a vôbec čo môžeme robiť.  Preto sme nevyužili naplno náš potenciál v počiatkoch. Po nejakej dobe sa však zastabilizovala členská základňa a vytvorilo sa tvrdé jadro, ktoré ťahalo parlament až do konca minulého školského roka.

Kedy oficiálne vznikol Mládežnícky parlament v Levoči?

Ustanovujúce zasadnutie sa uskutočnilo 7.10.2013, parlament teda nedávno oslávil 3. výročie fungovania. Za predzvesť jeho vzniku považujem školenie,  ktoré RMPK v Levoči zorganizovala pre mladých z Levoče a Kežmarku. Na základe tohto školenia sme sa odhodlali založiť Mládežnícky parlament. Dozvedeli sme sa aj o projekte Komprax, ktorý nám neskôr pri fungovaní veľmi pomohol.

Ako vnímali parlament mladí vo vašom meste?

Trvalo nám trošku dlhšie, kým sme sa adaptovali a dostali do povedomia levočskej mládeže.  Mladí nás veľmi nevnímali a nevideli príležitosti, aké im členstvo v parlamente môže dať.

Takže aj v Levoči bojujete s pasivitou mládeže?

Tak ako všade na Slovensku, aj v Levoči sa boríme s pasivitou mládeže. Mladí si neuvedomujú, že mať dobré známky v škole nestačí. Činnosť v organizácii ako je mládežnícky parlament  im dáva možnosť vycestovať do sveta, stretnúť sa s významnými osobnosťami, reprezentovať Slovensko či dokonca nájsť si prácu. Na všetky tieto veci máme konkrétne príklady našich členov. Musíme ich preto vždy trošku potlačiť a presvedčiť, aby to skúsili.  Len málokedy sa stane, že človek z parlamentu odíde, pretože ho to nechytilo.

Čo dal konkrétne tebe parlament?

Keď sa na to spätne pozriem, všetko, čo som za  posledné roky dosiahol a kam som sa dostal bolo nejakým spôsobom previazané s angažovaním sa v parlamente.

Ako sa dostal parlament do širšieho povedomia?

Vďaka podpore Levočskej televízie a iných lokálnych médií, v ktorých sa pravidelne nachádzali články o našich podujatiach. Zorganizovali sme tiež pár akcií po stredných i základných školách v Levoči. Mladým ľuďom sa tak dostalo do uší,  že tu je niekto, kto obhajuje ich záujmy pred mestom.

Ak sa chce stať niekto členom, aké kritériá by mal spĺňať?

Členom môže byť každý mladý človek bývajúci alebo študujúci v Levoči, ktorý dosiahol vek 15 rokov. Nesmie byť členom politickej strany ani starší ako 30 rokov. Parlament má momentálne 10 členov – z toho jedného predsedu, podpredsedníčku a dvoch koordinátorov. Do budúcnosti sa však plánuje mierne rozšírenie členskej základne.

V akom rozsahu sú organizované podujatia?

Z našej ponuky podujatí si môže vybrať úplne každý, od športovcov až po fotografov. Najväčšiemu záujmu sa vždy tešia futbalové turnaje, ktorých sa pravidelne zúčastňuje cez 100 ľudí. Zorganizovali sme už tiež podujatia ako fotografická súťaž, rôzne besedy v spolupráci s RMPK a inými organizáciami, predvolebnú diskusiu s kandidátmi na primátora, študentské voľby. Okrem iného sme sa zapojili do petície proti hazardu.

Momentálne si študentom na opačnom konci Slovenska. Ako to vyzerá s parlamentom?

Behám po rôznych akciách, ale budem sa snažiť nastaviť fungovanie parlamentu tak, aby to, že som v Bratislave bolo pre parlament výhodou, nie stratou. Na zasadnutia veľmi často chodiť nebudem, no chcem odkázať všetkým levočským parlamenťákom, ktorí to čítajú, aby ich neflákali.

Okrem iného si reprezentoval Slovensko na európskej konferencii mládeže. Aj tu ti šťastie prialo?

Jedného aprílového dňa mi zazvonil telefón a v ňom sa ozvala pani z ministerstva, ktorá mi oznámila, že im vypadol delegát na konferenciu v Amsterdame a rozhodli sa ma osloviť.  Tak som plný očakávaní súhlasil. Táto konferencia bola prvá z cyklu konferencií, ktorý sa zavŕši budúcoročnou konferenciou na Malte. Konferenciu organizuje vždy krajina, ktorá práve predsedá Rade EÚ v rámci svojho predsedníctva. Tvoríme tam odporúčania týkajúce sa mládeže a jej problémov.

Zažil si na konferencii aj prekvapujúce okamihy, s ktorými si nerátal?

Na tejto konferencii ma veľmi prekvapilo, že aj keď sa tam bavíme o veciach, ktoré majú dosah na celý kontinent a tvoríme európsku politiku mládeže, celé sa to nesie v príjemnom duchu. Účastníkmi sú delegáti zo všetkých krajín EÚ a z niektorých krajín mimo EÚ.

Čo si si z konferencie odniesol?

Na tejto konferencii som prvýkrát pochopil dôležitosť medzinárodných kontaktov. Mnohí by si pomysleli, že sú to ľudia tisíce kilometrov vzdialení,  s ktorými sa pravdepodobne nikdy viac neuvidím. Vďaka odporúčaniu poľskej delegátky, ktorú som tam spoznal, som bol pozvaný na Európsky kongres malého a stredného podnikania do Katowíc ako diskutér do medzinárodnej debaty o mládeži a V4.

Okrem aktivít, ktoré si spomenul, aké máš plány do budúcna?

Som študentom Nexterie, čo je organizácia sieťujúca charakterných mladých ľudí s potenciálom raz niečo dosiahnuť a pripájajúca ich s ľuďmi z praxe, ktorá ponúka veľmi dobrý rozvojový program. Po ukončení tohto trojročného programu je mojím snom ísť na 2 roky do Kolégia Antona Neuwirtha, ktoré ponúka osobnostný rozvoj človeka, štúdium filozofie, politiky, teológie, etiky či medziľudských vzťahov na spôsob oxfordských kolégií. Spolu s Nexteriou je tým najlepším mimoškolským vzdelaním, aké na Slovensku môže človek získať. Do ďalekej budúcnosti viem len to, že by som raz chcel byť dobrým manželom a otcom. Ale to je pre mňa zatiaľ všetko, básnicky povedané, v Božích rukách.

Značky : aktivitamladímotiváciapríbehrozhovorštudentiúspešní ľudia
Dominika Pacigová

Redaktor Dominika Pacigová

Snažím sa byť usmiatou optimistkou, aj keď to nie je vždy jednoduché. Svoj voľný čas, ktorého je popri škole a iných aktivitách pomerne málo, naplno investujem do písania a čítania. Píšem preto, aby som sa mohla podeliť o svoje myšlienky, ale najmä preto, lebo ma to baví. Milujem cestovanie a spontánne rozhodnutia. Deň bez kávy nie je dobrým dňom.

Zanechajte odpoveď