zatvoriť
Vzdelanie

Skôr, ako sa staneš gentlemanom, musíš sa stať mužom

pexels-photo-111738

Stáva sa, že keď sa mladí muži vydajú na cestu mužnosti, tak sa začnú zaoberať najprv jej gentlemanskou stránkou. Oblečú sa do vkusných, elegantných šiat, hodia si na hlavu klobúk a kladú veľký dôraz na spôsoby a etiketu. Dúfajú, že ich ostatní budú považovať za dospelých,správnych mužov. Predsa len, namiesto obdivu zožnú títo takzvaní gentlemani iba posmech a stanú sa krmivom pre“m’lady” meme na internete.
Prečo si títo, dobre zmýšľajúci, ale poľutovaniahodní muži vynútia takú reakciu? Two gentlemen ti o tom povedia viac.

Gentlemanstvo sa zakladá na mužnosti a byť gentlemanom znamená skultivovať a združiť charakteristické vlastnosti mužnosti: silu, odvahu, zručnosť a hrdosť. Podľa odborníka Harveyho Mansfielda je gentleman muž, ktorý svoju mužnosť okresal a vyleštil. Dostáva sa mu uznanie preto, lebo sa vie ovládať.

Gentleman má moc – silu, šikovnosť, sebavedomie a dokonca aj túžbu – rozdrviť vaše záujmy na padrť, vytlačiť vás z hry a manipulovať s vami. Lenže, on sa dobrovoľne rozhodol krotiť sa a vydať sa viac morálnejším smerom. Je ako stlačená pružina. Jeho sebaovládanie znázorňuje jednu z pradávnych charakteristík mužnosti: pevnú vôľu.
Ako povedal antropológ Paul Friedrich: „Najväčšie uznanie pre muža je, keď mu priznáš, že to, že nikomu neubližuje, nie je preto, že by toho nebol schopný, ale preto, že sám nechce.“

pexels-photo-29642

Avšak, gentlemani z „m’lady“ meme sa na rovnicu pozerajú z druhého konca. Snažia sa byť gentlemanmi predtým, ako sa z nich stanú muži. Bez možnosti oprieť sa o základy tvrdých a praktických cností, ich jemné cnosti upadnú a ochabnú – nepodarí sa im splodiť rovnaké uznanie.

To je preto, lebo praktizovanie jemných cností u takýchto mužov vyžaduje minimálne až žiadne obmedzenie a vôľu. Ak človek, ktorý je prirodzene zmäkčilý, preukáže jemnosť, tak to nie je akt sebaovládania a vôle, je to len nasledovanie vyšliapaného chodníka. Presne ako to povedal francúzsky filozof zo 17. storočia Francois de La Rochfoulcauld: „Nikto si nezaslúži byť chválený za dobro, pokiaľ nie je schopný páchať zlo. Pretože každé iné dobro je väčšinou iba zvyk alebo nedostatok vôle.“

V knihe Roman Honor vysvetľuje Dr. Carlin Barton, že v staroveku nebol muž žijúci v nedobrovoľnej chudobe uznávaný pre jeho šetrnosť, a tak isto „nemal impotentný muž žiadnu zásluhu za zdržanlivosť. Sebaovládanie bolo chválené skôr tam, kde bolo najmenej očakávané.“Cicero mal na mysli to isté, keď vyslovil: „O koľko vzácnejšia je skromnosť u kráľov, o toľko viac by u nich mala byť velebená.“

Gentlemanstvo sa zakladá na mužnosti a byť gentlemanom znamená skultivovať a združiť charakteristické vlastnosti mužnosti: silu, odvahu, zručnosť a hrdosť. Podľa odborníka Harveyho Mansfielda je gentleman muž, ktorý svoju mužnosť okresal a vyleštil. Dostáva sa mu uznanie preto, lebo sa vie ovládať.

Gentleman má moc – silu, šikovnosť, sebavedomie a dokonca aj túžbu – rozdrviť vaše záujmy na padrť, vytlačiť vás z hry a manipulovať s vami. Lenže, on sa dobrovoľne rozhodol krotiť sa a vydať sa viac morálnejším smerom. Je ako stlačená pružina. Jeho sebaovládanie znázorňuje jednu z pradávnych charakteristík mužnosti: pevnú vôľu.
Ako povedal antropológ Paul Friedrich: „Najväčšie uznanie pre muža je, keď mu priznáš, že to, že nikomu neubližuje, nie je preto, že by toho nebol schopný, ale preto, že sám nechce.“

Avšak, gentlemani z „m’lady“ meme sa na rovnicu pozerajú z druhého konca. Snažia sa byť gentlemanmi predtým, ako sa z nich stanú muži. Bez možnosti oprieť sa o základy tvrdých a praktických cností, ich jemné cnosti upadnú a ochabnú – nepodarí sa im splodiť rovnaké uznanie.

To je preto, lebo praktizovanie jemných cností u takýchto mužov vyžaduje minimálne až žiadne obmedzenie a vôľu. Ak človek, ktorý je prirodzene zmäkčilý, preukáže jemnosť, tak to nie je akt sebaovládania a vôle, je to len nasledovanie vyšliapaného chodníka. Presne, ako to povedal francúzsky filozof zo 17. storočia Francois de La Rochfoulcauld: „Nikto si nezaslúži byť chválený za dobro, pokiaľ nie je schopný páchať zlo. Pretože každé iné dobro je väčšinou iba zvyk alebo nedostatok vôle.“

V knihe Roman Honor vysvetľuje Dr. Carlin Barton, že v staroveku nebol muž žijúci v nedobrovoľnej chudobe uznávaný pre jeho šetrnosť a tak isto „nemal impotentný muž žiadnu zásluhu za zdržanlivosť. Sebaovládanie bolo chválené skôr tam, kde bolo najmenej očakávané.“Cicero mal na mysli to isté, keď vyslovil: „O koľko vzácnejšia je skromnosť u kráľov, o toľko viac by u nich mala byť velebená.“

pexels-photo-60323

Záver

Určite nie je nič zlé na rozvíjaní svojich gentlemanských spôsobov – sme toho veľkí zástanci! V mnohých ohľadoch je učiť sa viazať si kravatu a mať zmysel pre detail jednoduchšia oblasť pre rast, ako aj rozvíjanie cností, ako sú sila, zručnosť alebo odvaha.

Ale pravá sila ukrytá za všetkými spôsobmi a slušnosťou leží v sebaovládaní. Vy máte moc, surovýthumos a túžbu rozvíjať svoje vlastné záujmy do ich najväčšej možnej miery. Lenže vy sa zámerne rozhodnete osedlať túto energiu za účelom správať sa zdvorilo, konať dobro a rešpektovať záujmy ostatných. Ste schopný predrať sa a vybojovať si svoju cestu každým dňom až na samotný vrch, ale nespravíte to.

Pri neprítomnosti tejto sily a tejto mužnej vôle – pozlacovaním svojej vrodenej plachosti – je gentlemanstvo u jednotlivca skrátka sypké. Lev, ktorý dovolí, aby ho niekto pohladil, si zaslúži rešpekt, zatiaľ čo domáca mačka v kostýme leva iba výsmech. Alebo, ako to nazval aj Nietzsche:„Často som sa smial zo slabochov, ktorí sa považovali za dobrých preto, lebo nemali pazúry.“

Gentlemanstvo bez mužnosti nie je prínosom pre jeho držiteľa, pretože ho okráda jednak o sebaúctu nadobudnutú pri výhre nad svojimi túžbami, a taktiež o uznanie od ostatných, ktorí chápu o čo sa jedná.

S jednou vecou ale nesúhlasím: nemusíte uprednostňovať mužnosť pred gentlemanstvom. Je celkom možné pracovať na oboch naraz: otvárať dvere pre dámy a uvažovať nad filozofiou maskulinity, cvičiť si pravidlá stolovania a popritom tiež trénovať krav magu, dvíhať ťažké činky a tiež aj tých, ktorí sa nebodaj potkli.

Buďte gentlemanom.
Učencom.
Šelmou.

Blog Two Gentlemen je príručkou moderného gentlemena. Na ich webe sa dozvieš všetko, čo by správny gentleman mal vedieť.

Čo začalo ako malý blog  dvoch kamarátov sa rozrástlo na blog partie skvelých ľudí. Idea zostala rovnaká – podeliť sa s vami o zážitky, rady a skúsenosti z nášho života.

snimka-obrazovky-2016-12-13-o-23-53-14

Značky : módamužspoločnosťsvet
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď