zatvoriť
pexels-photo-287336

Z ničoho nič zavibruje mobil a obrazovka sa prebudí k životu. 1 nová správa. 2 nové notifikácie. Úprimne sa potešíme, že má niekto záujem o našu pozornosť a s veľkou chuťou zatvárame tú knižku, ktorú sme nedočítali ani do konca prvej strany.

Je to pravda? Naozaj sme prestali čítať knihy? Vymenili sme ich za „lacnú“ útechu v podobe novodobej sociálno-technologickej komunkácie? Ak áno, prečo tomu tak je?

Ak si zoberieme pod skúmavku typický článok, ktorý nájdeme na obľúbenej sociálnej sieti Facebook, rozsahovo sa ani nepribližuje k jednej strane A4, nieto ešte celej knihe, ktorá má niekoľko 100 strán. Je teda problém v našej pozornosti? Štúdia Microsoftu v Kanade zistila, že človek stráca pozornosť už po 8 sekundách. Na porovnanie, priemerná pozornosť zlatej rybky je 9 sekúnd.

Knihy ft mozog

Majú knihy pozitívny dopad na rozširovanie schopností nášho mozgu? Dokážu knihy pomôcť zväčšovaniu kapacity nášho chápania života alebo sú to len „zábavné prostriedky pre tých knihomoľov s veľkými okuliarmi?“

Vedci z Univerzity Carnegie Mellon zriadili 6 mesačný denný program na čítanie, kde oskenovali mozgové hmoty účastnikov pred a po programe. Výsledok? Šedá hmota účastníkov, časť , ktorá má na starosti spracovanie informácii sa dramaticky zväčšila. Z toho logicky vyplýva,  že čím viac čítate, tým ľahšie dokážete spracovať informácie a chápať veci, ktoré by „antiknihočítač“ možno nepochopil.

Možno ste si to uvedomovali, možno nie, ale poznáte ten pocit, keď sa stratíte v knižke a metaforicky sa stanete hlavnou postavou, hýbete sa a prežívate všetko akokeby sa to naozaj dialo? Washingtonská Univerzita v Saint Louis taktiež skenovala mozog pri takýchto situáciach a zistili, že časti mozgu, ktoré súvisia s priestorovými scénami sú vtedy aktivované. Ďalší užitočný atribút, ktorý sa môže hodiť do života.

Okrem tohto všetkého, iba šesť minút čítania stačí nato aby sa vaša hladina stresu znížila o 68% a viaceré štúdie potvrdili, že čítanie má pozitívny vplyv na funkčnosť mozgu počas procesu starnutia, ba dokonca ľudia  v pokročilejšom veku, ktorí každodenne čítajú majú 2,5 menšiu šancu na vyvinutie alzheimerovej choroby.

Ebooky vs papierové knižky

Mali by sme mať na pamäti, že čítačky kníh sú v podstate z „rovnakej rodiny“ ako technologické inštrumenty  zvané smartfóny, a môžu mať takisto nepriaznivý dôsledok na zdravie. Napríklad, keď čítate z čítačky pred spaním, znižuje to hladinu melatonínu, hormónu, ktorý pripravuje telo na kvalitný spánok.

Samozrejme, výhody existujú u oboch konkurentoch, ale ak ste ako väčšina knihomoľov, nič nie je lepšie ako pocit, keď si sadnete s vašim obľúbeným nápojom a otvoríte novú knižku a ste pripravený ponoriť sa do zážitkov a vedomostí, ktoré ponúka.

Autor: Matthew Lockey

Zanechajte odpoveď