zatvoriť
sky-clouds-garden-school

Britské prestížne univerzity Oxford a Cambridge (Oxbridge) sú lákavou a vysnívanou možnosťou nejedného študenta. Obe patria na popredné priečky rebríčka najlepších svetových univerzít a študoval na nich okrem mnohých ďalších aj Stephen Hawking. No i tak, napriek tomu čo sa hovorí, to nie sú školy len pre najväčších géniov tohto sveta. Avšak, tým najlepším, ktorí získajú šancu študovať na jednej z nich, nesmie chýbať usilovnosť, cieľavedomosť a pevné odhodlanie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt university oxford

Ako teda vyzerajú ich prijímačky? Na čo je kladený dôraz?

Univerzitné prijímačky a uchádzanie sa o miesto je dlhodobý proces, pri ktorom sa univerzita zaujíma nielen o vedomosti a výsledky študenta v danom odbore (ktoré, mimochodom, musia byť excelentné a s minimálnou úrovňou angličtiny C1), ale i o jeho osobu, ciele, sny, motiváciu a skúsenosti. Celý proces je niečím iným, než to, na čo sme zvyknutí tu u nás, na Slovensku. Prebieha dlhodobo a to hneď v niekoľkých dôležitých krokoch.

Tak ako zvyčajne na mnohých vysokých školách a univerzitách, i tu je potrebná prihláška. Prebieha cez UCAS, britskú organizáciu, ktorá sprostredkúva práve vyššie vzdelanie. Taktiež čaká nádejného kandidáta a študenta aj motivačný list, esej alebo iná forma písaného sebahodnotenia a tvorivosti.

Podľa univerzity a odboru, na ktorý sa hlásite vás môžu ale i nemusia čakať špeciálne vedomostné testy, po našom klasické prijímačky. O tom, prečo by ste sa danému odboru chceli venovať a dôvody, ktoré vás k jeho štúdiu viedli, je vhodné spomenúť už v liste, niekedy aj s priloženým odporúčaním vášho profesora.

Prijímacie pohovory, ktoré väčšinou trvajú len niečo okolo pol hodiny, sú obávanou súčasťou celého procesu. Sú najzvláštnejšou a pre slovenských študentov aj úplne novou skúsenosťou. Kandidátovi sú kladené otázky, ktorých úlohou je zistiť spôsob premýšľania študenta, spoznať jeho názory, vedomosti či schopnosti vynájsť sa. Pohovor väčšinou prebieha s jedným z profesorov univerzity.

Aké otázky sú študentom na pohovoroch kladené?

Každoročne zdieľajú oficiálne stránky univerzít ukážkové otázky, ktoré sú kandidátom kladené. A tak vyberám pár z nich ako dôkaz toho, že to naozaj nie sú typické vedomostné úlohy, na ktoré je správnou odpoveďou poučka z učebnice.

 • Tu je kaktus. Porozprávajte mi o ňom.
 • Prečo je množstvo zvierat pruhovaných?
 • Ak by ste mohli zachrániť buď dažďové pralesy, alebo koralové útesy, čo by ste si vybrali?
 • Prečo sa zdá, že oči mačky v noci žiaria?
 • Ak by sme mali navštíviť miesto odkiaľ pochádzate, čo by nás zaujalo?
 • S ktorou historickou osobnosťou by ste najradšej mali pohovor?
 • Čo robí román politickým románom?
 • Čo je jazyk?
 • Prečo máme červené krvinky?
 • Dokáže archeológia potvrdiť alebo vyvrátiť Bibliu?
 • Čo je „normálne“ pre ľudí?
Značky : školaštudentisvetúspechvzdelávaniezahraničie
Alžbeta Kureková

Redaktor Alžbeta Kureková

Študentka gymnázia plná snov, ambícii a pozitívnych myšlienok. Milujúca knihy, zelený čaj, skoré rána a jesenné daždivé večery. Občas túlajúca sa po svete so svojím fotoaparátom, inokedy pohrúžená do cvičenia yogy.

Zanechajte odpoveď