zatvoriť
Aktuality

Rusko chce slovenských študentov

tabs-student-acad_0

Byť študentom v súčasnosti znamená mať mnoho jedinečných príležitostí. Erasmus, štipendiá, stáže, alebo štúdium v najväčšom štáte sveta, Rusku. Najnovšie informácie hovoria, že Rusko prijme vyše 200 slovenských študentov so zameraním na štúdium jadrovej energetiky, fyziky, technológie a medicíny. Študentom bude štát plne hradiť štipendiá a rovnako i celé štúdium. 

Prví študenti by mali začať svoje štúdium v Rusku už v školskom roku 2018/2019. Napriek pozitívnemu výsledku rokovania ministeriek vzdelávania oboch krajín, Rusko doposiaľ oficiálne neoznámilo konkrétne čísla prijatých študentov pre jednotlivé obory, na základe ktorých by sa mohol na Slovensku uskutočniť nábor študentov. „„Tých dvesto študentov je nový program, ktorý sa odohráva v rámci deblokácie ruského dlhu. Okrem toho beží ešte stále výmena študentov medzi Slovenskom a Ruskou federáciou. Tá výmena je mierne asymetrická – trochu viac Slovákov chodí do Ruska než Rusov na Slovensko. Sú to rádovo desiatky až stovky študentov ročne, ale ten záujem je obojstranný,“ povedala ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Stretnutie ministeriek prinieslo oveľa viac pozitívnych správ pre slovenských študentov. Obe krajiny sa chystajú podpísať novú dohodu o podpore bilingválneho štúdia ruštiny na slovenských školách, a naopak, o výučbe slovenského jazyka v Rusku. Podľa tejto dohody by sa mala stať ruština voliteľným predmetom na základných aj stredných školách v Slovenskej republike. Lektori ruského jazyka by mali pochádzať priamo z Ruska. Slovensko sa naopak zaviazalo, že poskytne lektorov slovenského jazyka Rusku.

Súčasťou druhej dohody bude vzájomné uznanie dokladov o vzdelaní, to znamená že štúdium v Rusku bude hodnotné aj na Slovensku a opačne. Okrem toho sa ministerky dohodli aj na podpore spolufinancovania rusko-slovenských projektov z oblasti vedy a techniky. Prekladom spolupráce je vytvorenie inovácii, ktoré by možno jedného dňa mohli zmeniť svet k lepšiemu.

Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď