zatvoriť
Rozhovory

Rozhovor: Do Británie za vysokou školou

ght

Veľa mladých ľudí chce byť v živote úspešnými, ale bez poriadneho vzdelania a driny to nejde.  Študovať nie je také ľahké ako, si niektorí myslia – chce to pevné nervy a veľa motivácie. Prinášam vám rozhovor so študentkou Eliškou, ktorá sa rozhodla splniť si svoje ciele tak trošku ďalej od domova. Študuje vo Veľkej Británii, presnejšie v mestečku Colchester na univerzite Essex.

 

  • Ahoj Eliška, na začiatok by si nám mohla povedať, prečo si si vybrala školu práve v Anglicku?

Ahoj, pre štúdium v Anglicku som sa rozhodla z viacerých dôvodov. Asi práve najviac zavážilo to, že mám rada výzvy a všetko nové. Taktiež ma veľmi lákalo medzinárodné prostredie, v ktorom sa cítim prirodzene. Tiež som si povedala, že keď sa dokážem dohovoriť bez problémov po anglicky, prečo to neskúsiť.

  • Prijímačky boli zrejme náročné, ako si sa na ne pripravovala?

Všeobecne, v Anglicku na univerzity prijímačky nie sú, okrem niektorých vybraných odborov na vybraných školách ako Oxbridge (spoločné pomenovanie pre Oxford a Cambridge). Ja som prijímačky teda nemala, ale musela som poslať motivačný list a referenciu od stredoškolského učiteľa, na základe ktorej si ma škola vybrala. Ja študujem medzinárodné vzťahy a už počas štúdia na strednej škole som sa venovala mimoškolským aktivitám, ako napríklad modelovým simuláciám EÚ či súťaži Euroscola, ktoré určite pomohli k tomu, aby ma škola prijala.

  • Tvoja motivácia bola a ešte aj je veľmi silná, máš nejaké rady a triky ako sa namotivovať na školský rok?

Najlepšou motiváciou je to, že má človek vzťah k tomu, čo študuje a baví ho to. Veľmi mi pomáha to, že si môžem vybrať predmety, ktoré ma zaujímajú, takže potom sa celé leto teším do školy a počas školy na každú jednu prednášku či hodinu. Aj mňa však niekedy prejde všetka moja motivácia a potom prichádza na rad systém odmien, čiže za každú ťažšiu esej si doprajem niečo malé pre radosť.

  • Vidíš aj nejaké nevýhody v štúdiu v zahraničí?

Zo začiatku som ako nevýhodu vnímala to, že je to omnoho drahšie štúdium, avšak takmer všetci, vrátene Britov majú popri škole aj brigády. Aj samotná univerzita či študentská únia nás v tomto veľmi podporuje a sami ponúkajú veľa príležitostí, ako si privyrobiť. Po štúdiu by som sa rada vrátila na Slovensko. Taktiež ako nevýhodu vnímam aj to, že prichádzam o mnoho príležitostí, ktoré sú na Slovensku.

  • Čo všetko ti to prinieslo?

Najväčším benefitom je neustále používanie angličtiny. Avšak okrem toho mi to prinieslo kamarátov z celého sveta, od Japonska po USA. Ďalej som dostala množstvo príležitostí, ktoré by som na Slovensku asi nedostala, ako napríklad vytvorenie vlastného dokumentu o gangu Nuestra Familia či vlastný malý výskum. Prvý ročník bol pre mňa obrovskou zmenou, avšak túto zmenu neľutujem. V neposlednom rada ma život vo Veľkej Británii naučil vážiť si Slovensko, naše jedlá a prírodu, ale naučil ma aj postarať sa samú o seba za akýchkoľvek okolností.

  • Myslíš, že je to v niečom iné, možno náročnejšie ako študovať na Slovensku?

Neviem, aké je štúdium na Slovensku, avšak štúdium vo Veľkej Británii je určite iné. Tu sa napríklad učenie nezameriava na memorovanie učiva, ale na jeho pochopenie. Preto môj department nemá ani skúšky, ale počas školského roka máme veľa prác a esejí. Tento systém, bohužiaľ, nevyhovuje každému. Štúdium je však náročnejšie kvôli angličtine. Najväčšou výhodou štúdia v Británii je podporný systém, pretože študent pre školu nie je len číslo či chodiaci šek. Preto má každý študent svojho tútora, v prvom ročníku peer mentora (starší študent, ktorého úlohou je pomôcť prvákom), tiež každý department a ročník má svojho poradcu. Takže ak študent potrebuje radu, existuje hneď niekoľko ľudí, na ktorých sa môže obrátiť. Mne sa ešte nikdy nestalo, aby mi neporadili alebo povedali, že nemajú čas.

  • Mala si aj pred odchodom na školu nejaké skúsenosti so zahraničným pobytom?

Do zahraničia ma to vždy ťahalo. Najmä v posledných dvoch ročníkoch gymnázia som začala chodiť na rôzne medzinárodné projekty cez európsky program Mládež v akcii, vďaka ktorému som navštívila 6 rôznych krajín. Okrem toho som jednu letnú sezónu strávila na Cypre a v júni 2015 som bola na mesiac v Azerbajdžane ako dobrovoľníčka pre 1. Európske hry. Ja som si príležitosti vycestovať vyhľadávala. A takýchto príležitostí je veľa, len si ich treba nájsť.

autor: Hanka Herinková 

Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď