zatvoriť
13403232_290688081270490_3536507868608924848_o

 Irdify je študentská spoločnosť založená, ktorú založili stredoškoláci v rámci projektu JA Slovensko. Dokázali zaujať aj porotcov v Luzerne, kde vyhrali 2. miesto v európskom finále Company of the year 2016 – Najlepšia študentská firma roka 2016. O tom aká je cesta od prototypu až po úspešný produkt, si prečítate v tomto rozhovore.

 

Ako by ste našim čitateľom predstavili svoj projekt?

Vyvíjame a vyrábame univerzálny diaľkový ovládač v podobe súčiastky, ktorú keď vložíte do audio jack portu smartfónu, tak spolu s aplikáciou pracuje ako bežný ovládač. Jediná súčiastka tak nahrádza mnoho ovládačov v domácnosti a navyše, môžete ju zobrať so sebou a ovládať projektor, televízor, set-top-box, rádio alebo klimatizáciu kdekoľvek.

 

Ako vznikol nápad na infračerveny vysielač?

Nápad prišiel tak, že sme sa pozerali na smartfón ako na niečo, čo má pri sebe každý a chceli sme ho vylepšiť. Videli sme predtým nejaké zariadenia ako selfie paličky alebo ventilátory, ktoré sa dajú tiež vsunúť do audio jacku popri slúchatkách. Potom prišiel nápad na ovládač.

 

Mali ste niekoho, kto Vám pomohol s výrobou prototypu alebo ste to zvládli sami?

Mali sme predošlé znalosti elektrotechniky z robotických súťaží. Produkt sme vyvíjali samy. Zo začiatku to nešlo a tak sme museli zopár-krát úplne zmeniť návrh a vybrať vhodnejšie súčiastky.

 

Počas vývoja produktu a riadenia ste sa toho určite veľa naučili. Mali ste nejakého mentora alebo ste išly postupom pokus omyl?

Naša škola, Gymnázium na Poštovej ulici v Košiciach, má viac ako desaťročnú tradíciu v zakladaní študentských spoločností. Pomohli nám štvrtáci, ktorí mali firmu minulý rok a vo firme sme boli dvadsiati, takže sme mohli spolupracovať viacerý a mali sme dobré nápady. Veľmi nám pomohla pani profesorka Eva Wolfová, ktorá má firmy väčšinou na starosti, ale tento rok je na materskej dovolenke tak sme museli byť trošku samostatnejší.

13737496_10154345327238374_4288023918788265319_o

Koľko času prešlo od vytvorenia prototypu až po predaj prvého kusu?

Vývoj trval zhruba tri mesiace. Nápad prišiel začiatkom decembra a prvý kus sme predali v ďeň, ktorý sa ľahko pamätá. Bolo to 29.2.2016.

 

Vyrábate Irdify na Slovensku alebo v zahraničí?

Výrobe sa venujeme na Slovensku, konkrétne v našich technických dielňach v Košiciach. O celú výrobu sa starajú členovia našej firmy.

 

Aký tím stojí za projektom Irdify?

Irdify tvorí tím tretiakov z Gymnázia Poštová 9 v Košiciach, ktorí si do tretieho ročníka zvolili seminár Aplikovaná ekonómia, v rámci ktorého sa vytvorí študentská firma. Vo firme je nás 21 študentov zo všetkých tried v ročníku. Samozrejme, k tomu treba pripočítať profesorku Evu Wolfovú, ktorá je síce tento rok na materskej dovolenke, ale aj napriek tomu nás po celý čas usmerňovala a radila nám.

 

Máte čas venovať sa škole popri riadení vašej firmy?

Treba povedať, že zvládnuť chod firmy popri každodennom štúdiu bola pre mnohých z nás výzva, no každý člen Irdify ju zvládol bez väčších ťažkostí. Firme sme sa venovali hlavne vo voľnom čase, v škole sme na to mali vyhradené dve hodiny týždenne, čo je ale nedostatok času na všetky činnosti spojené s chodom firmy. Bolo nutné preorganizovať všetok voľný čas, no dalo sa to zvládnuť.

13735106_10154345324273374_4713202097783270819_o

Aké máte plány s Irdify do budúcna?

Ako študentská firma musíme ukončiť svoju činnosť v septembri 2016, kedy sa spätne pozrieme na celý rok, ktorý sme ako firma prežili, na všetky naše úspechy a pády a budeme debatovať o našej možnej budúcnosti. Doteraz máme ale záujem pokračovať v našej činnosti aj po skončení tohto projektu. Musíme počkať do septembra a potom padne definitívne rozhodnutie.

 

Čo oceňujete najviac na tom, že ste sa prihlasili do projektu Ja Slovensko a vytvorili Irdify?

Pre každého člena to prinieslo niečo jedinečné, ale každý získal za posledný rok skúsenosti, ktorí mnohí naši spolužiaci nemajú šancu získať. Tie sú pre každého nenahraditeľné a práve tieto nové skúsenosti, znalosti a schopnosti, ktoré sme získali v oblasti marketingu, finančného zabezpečenia alebo tímovej spolupráce nás posunuli dopredu míľovými krokmi. Myslím si, že ak by bola šanca zapojiť sa do tohto projektu ešte raz, každý z nás by to urobil bez váhania.

 

Zdroj fotografií: JA Slovensko
Značky : aktivitaIrdifyrozhovorspoločnosťštudenti
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď