zatvoriť
Rozhovory

Rozhovor – Ako Martin Ševeček a Oxbridge pomáhajú študentom do sveta

15697283_1203495179735481_6136721045570010306_n

Čoraz viac mladých chce študovať v zahraničí no vidia mnoho prekážok. Pre niekoho sú to peniaze, pre iného jazyk. Oxbridge Admissions vyvracia mýty o univerzitách v zahraničí a pomáha študentom dostať sa na tie najprestížnejšie univerzity. O študovaní v zahraničí a omnoho viac ti prezradí Martin Ševeček -prezident Oxbridge.

O čom je Oxbridge?

Oxbridge Admissions je občianske združenie založené v roku 2011. Našou misiou je nárast počtu talentovaných Slovákov a Čechov na top univerzitách v zahraničí a odstraňovanie bariér na ich ceste za kvalitným vzdelaním. Naše aktivity zahŕňajú online poradenstvo pri výbere univerzít, asistenciu s motivačnými listami a zvyšovanie informovanosti cez našu webstránku, blog a workshopy o štúdiu v zahraničí na stredných školách. Naša činnosť je bezplatná a robíme ju na dobrovoľnej báze.

Kto stál za vznikom tohto projektu?

Peťo Vanya a Lukáš Boško, ktorí študovali na Cambridgei a Oxforde si povedali, že by tam mohlo byť viac Slovákov a tak založili tento projekt. Preto aj názov Oxbridge je spojenie názvov týchto dvoch škôl. Dnes sa už však naša činnosť ani zďaleka netýka iba týchto dvoch škôl.

11990494_883888878362781_6712463893819990690_n

Prečo by študenti mali vycestovať za štúdiom do zahraničia?

V prvom rade je to možnosť získať zásadne kvalitnejšie vzdelanie. Moderné vybavenie školy, milí a nápomocní učitelia, či skvelé prepojenie s trhom práce sú len niektoré z plno vecí, o ktorých by sme vedeli rozprávať.

Je to taktiež skvelá príležitosť spoznať inú kultúru a myslenie ľudí a naučiť sa to rešpektovať. Nemusí sa ti páčiť všetko, no otvorí ti to oči a myseľ a to by dnes potrebovalo veľa mladých ľudí.

Treba si tiež uvedomiť, že pre väčšinu ľudí je to jediná príležitosť, ako skúsiť život mimo Slovenska. Akonáhle dostaneš stabilnú prácu, už je malá pravdepodobnosť že pôjdeš von a je škoda nemať takýto zážitok.

12736459_1661310620786117_1080384042_nUniverzita v zahraničí nie je len štúdium ale tiež poznávanie sveta a nových kultúr.

Čo je najťažšie na štúdiu v zahraničí? 

Naučiť sa žiť sám v cudzej krajine s ľuďmi, ktorí myslia úplne inak. Avšak na každej škole fungujú československé spolky, takže vždy je možnosť byť s krajanmi ak to človek potrebuje.

Aké odbory sa oplatí študovať v zahraničí a čo je naopak lepšie študovať na Slovensku?

Ťažko povedať, určite je na každý odbor nejaká lepšia škola v zahraničí. Avšak mali by sme mať celkom dobré technické smery, či Matfyz v Bratislave. Medicínu ku nám chodia študovať aj zahraniční študenti. Tiež treba povedať, že pokiaľ niekto chce byť právnik na Slovensku, tak je lepšie študovať to u nás, keďže krajiny majú rozdielne právne systémy.

14715655_10153874303460986_3615414885055223416_o

Ktoré krajiny sú najlákavejšie pre slovenských študentov?

Pokiaľ nerátame Česko tak Veľká Británia je veľmi populárna – má najlepšie univerzity na svete, je iba dva a pol hodiny lietadlom a je to podobná kultúra. Uvidíme však, aké zmeny prinesie Brexit. Obľúbené je aj Dánsko, kde sú tiež kvalitné univerzity, štúdium je zadarmo a pracujúci študenti ešte aj dostávajú príspevok od vlády.

Mnohí sa boja angličtiny? Akú úroveň vyžadujú na zahraničných univerzitách.

Dobré univerzity vyžadujú úroveň C1. To im dokážete pomocou certifikátov IELTS, TOEFL, či CAE. Tieto testy však majú štandardizovanú formu a dá sa na ne naučiť. Moje presvedčenie je, že pokiaľ je človek šikovný a ambiciózny tak jazyk by určite nemal stáť v ceste – to sa už dá aj doučiť na mieste a veľa študentov to tak aj robí, treba len prejsť cez tie certifikáty.

Čo všetko ponúka Oxbridge študentom hľadajúcich zahraničnú univerzitu.

Na našom webe máme spísaný prehľad o tom, čo vlastne obnáša študovať v zahraničí. Dočítaš sa tam všetko ohľadom prijímacieho procesu, života, či financiách. Zatiaľ sa to týka iba Veľkej Británie a USA, no to sa zmení tento rok.

Pomáhame a poskytujeme feedback na motivačné listy, ktoré je treba na univerzity vo Veľkej Británii a odpovedáme na akékoľvek otázky, ktoré nám pošlú študenti, či rodičia. Zverejňujeme blogy, ktoré okrem iného zachytávajú najmä osobné príbehy Slovákov študujúcich na zahraničných univerzitách.

Taktiež sa snažíme zvýšiť informovanosť o týchto možnostiach, keďže veľa študentom ani nenapadne o tom premýšľať, pretože to nikto v ich okolí nerieši a na strednej im tiež nič nepovedia. Preto chodíme aj na stredné školy kde robíme prednášky na túto tému.

Tu treba povedať, že našim cieľom je pomáhať študentom dostať sa na kvalitné zahraničné univerzity. Aj vonku sú horšie školy ako tie naše a v takom prípade to nestojí za tú investíciu, to sa viac oplatí Erazmus.

14559947_10153874303170986_2710943816508112132_o

Momentálne je väčšina tímu z Anglicka, plánujete pridať aj iné krajiny?

Áno, tento rok sme sa začali rozširovať a máme nových členov, ktorí študujú okrem Veľkej Británie a USA aj v Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Dánsku, Rakúsku, či Spojených Arabských Emirátoch. V najbližšej dobe aj prerobíme náš web aby obsahoval relevantné informácie k všetkým týmto krajinám.

Cieľom je, aby sme v budúcnosti boli zdrojom informácií o štúdiu v akejkoľvek krajine, aby tak ktokoľvek mohol prísť na náš web a porovnať si, aké sú možnosti. Preto aj v najbližších mesiacoch zmeníme meno, keďže to súčasné sa viaže iba na Anglicko.

Čo by si na záver odkázal študentom?

Dve veci – štúdium na univerzite je jedinečná príležitosť žiť tri roky v zahraničí bez akéhokoľvek záväzku, už nikdy to nebude jednoduchšie. Sú iba dva typy ľudí, ktorých stretávam: Takí, čo nešli kedysi študovať do zahraničia a dodnes to ľutujú a takí, ktorí išli a nikdy by to za nič nemenili.

Druhá vec je, aby ste sa nenechali odradiť financiami. Nie je to lacné, no je veľa spôsobov ako sa dá zarobiť a keď sa naozaj chce, tak to ide, poznám veľa ľudí z jednoduchších rodín aj z vidieka a pod, ktorí to zvládajú. Výsledok potom stojí za to.

objednaj-si-studentsky-magazin-the-student-priamo-k-tebe-domov

 

Značky : cestovaniecudzí jazykmladírozhovorštudentivzdelávaniezahraničie
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď