zatvoriť
Warner Pacific College, Fall 2015 campus and Portland City Life Photos.

Čo po gymnáziu? Akým smerom sa mám vydať? Či už ide o osobné schopnosti a vlastnosti – každý vo svojom odbore hľadá „výšku“ podľa hodnotenia. Ale treba myslieť aj na iné veci.

1. Uplatnenie a šanca nájsť si zamestnanie po vysokej škole

Treba pozerať na úspešnosť študentov podľa jednotlivých univerzít. Treba googliť – na internete je množstvo rebríčkov. Nie je na škodu spomenúť napríklad ARRU – Akademickú ratingovú a rankingovú agentúru. Náročnejšia fakulta môže byť výhodou, ak sa chystáte pracovať v konkurenčnom prostredí, ako napríklad žurnalistika.

2. Buďte si istí, že ste si vybrali výšku správne

Pri výbere vhodnej vysokej školy by ste mali prihliadať na svoje záujmy, profesiu, ktorej by ste sa radi v budúcnosti venovali, ale aj na svoje uplatnenie na trhu práce po dokončení vysokoškolského štúdia. Osoby s jasne vyhradenými záujmami majú väčšinou v tejto otázke jasno. Mnoho mladých ľudí po maturite však tak či tak nemá jasnú predstavu o svojom smerovaní a ani vysnívanom povolaní. V takýchto prípadoch môžu pomôcť testy osobností, ktorých je na internete habadej – napríklad ten od riasecu.

Čo sa týka socializácie študentského života:

3. Balanc medzi štúdiom a sociálnym životom

Skúškové obdobie vie byť kruté. Učenie od rána do večera podmienené blížiacimi sa termínmi. Presný kalendár a naplánovaný program je kľúčová podmienka prežitia. Ideálne je učiť sa na miestach, kde absentuje akékoľvek forma rozptýlenia. „Ak vám to už začne liezť na nervy, zavrite knihy a choďte radšej na pivo,“ povedal nám hneď na prvej prednáške učiteľ.

4. Vyviň sa ako nezávislý študent

Tí, ktorí ďaleko cestujú, sú viac-menej dotlačení k nezávislosti a zodpovednosti za samého seba. V prvom ročníku sa toho deje tak veľa, až študenti doslova strácajú hlavu! Samozrejme, je nutné naučiť sa všetky potrebné veci na prežitie – variť, prať, a tak ďalej, ale aj vyvinúť svoj vlastný personálny štýl učenia.

5. Kontakty, kontakty, kontakty!

Čím viac kamarátov, tým lepšie! Rozprávaj sa so svojimi kamarátmi o všetkom v škole. Nikdy nevieš, kto akými skriptami disponuje, nikdy nevieš, či niekto nemá nejaký kvalitný výcuc. Keď už by aj nič nemali, stále sa s nimi dá stráviť príjemný večer.

Značky : dospelosťmladísústredenosťučenievysoká školavzdelanie
Daniel Vasilišin

Redaktor Daniel Vasilišin

Som 19 ročný potencionálny právnik.Rád cvičím,píšem,varím a bicyklujem.

Zanechajte odpoveď