zatvoriť
Zaujímavosti

Promile v krvi ťa u lekára môže stáť balík

alkohol

Chystáš sa na party, alebo len tak zresetovať hlavu po celom týždni? Hlavne to neprežeň. Ak sa zraníš pod vplyvom alkoholu, lekár ťa ošetrí. No zdravotná poisťovňa to nezaplatí. Domov si tak prinesieš okrem slušnej „opice“ aj mastný účet za lekára.   

Ak si bral frázy typu „pi s mierou“, „poznaj svoju hranicu“, alebo „alkohol je metla ľudstva“ na ľahkú váhu, vedz, že nie sú úplne od veci. Teba alebo tvojich rodičov môže taký žúr, kedy si vyhodíš z kopýtka vyjsť aj na niekoľko stovák. A nemyslíme tým účet za drinky. Stačí chvíľka nepozornosti, prípadne sa odviažeš tak, že stratíš kontrolu sám nad sebou a stávaš sa magnetom na úrazy. Ak nejde o nič vážne, hodíš to za hlavu, no ak sa pritom dostaneš na pohotovosť, končí každá sranda. Úsmev ti zamrzne ešte viac, ak ti lekár vezme krv a zistí, že ti v nej koluje alkohol. Pár boľačiek už nebude to hlavné, čo ťa bude trápiť.

Pil si? Cvakaj!

Podľa zákona má zdravotná poisťovňa právo žiadať od poistenca náhradu nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ak ju potreboval v dôsledku porušenia liečebného režimu, užitia alkoholu alebo inej návykovej látky,“ upozorňuje PR manažér ZP Dôvera Branislav Cehlárik. To znamená, že ak si pil alebo užil nejakú drogu, stačí, aby to lekár nahlásil tvojej zdravotnej poisťovni, doložil laboratórne testy krvi a platbu za ošetrenie poisťovňa zamietne. Ak si plnoletý, zaplatíš to zo svojho, a ak nie si, faktúra pristane na stole tvojim rodičom. Aby si mal predstavu o akej sume hovoríme, v priemere jedno ošetrenie vychádza na 400 eur. Nehovoriac o tom, ak by ťa hospitalizovali na ÁRO (oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny), alebo na oddelení popálenín, tam sa výdavky šplhajú až do niekoľkých tisícok eur.

Aj bitky niečo stoja

Úrazy po požití alkoholu sú pomerne časté. Vlani Dôvera zaslala svojim poistencom cca 2 000 výziev na preplatenie nákladov za liečbu, keďže dodatočne sa zistilo, že ošetrený si úraz zavinil nezodpovedným správaním. Pijatika, však nie je jediný dôvod, kedy ti zdravotná poisťovňa môže vystaviť účet. Ošetrenie môžeš zaplatiť aj inej osobe. Stačí, že sa dostaneš do konfliktu, niekomu ublížiš a ten následne skončí v nemocnici. V prípade, že tvoja vina sa dokáže, zdravotná poisťovňa zraneného bude žiadať od teba náhradu. Tu už nezáleží, či si bol podgurážený, alebo ťa niekto len poriadne nahneval. Spôsobil si úmyselné zranenie – znášaš následky.

 

Ambulance helping injured woman on stretcher

Rebríček zamietnutých platieb

Toto sú najčastejšie dôvody, prečo zdravotná poisťovňa odmietla uhradiť náklady na liečbu poistenca:

  1. Dopravné nehody (tvoria takmer polovicu všetkých výziev). Náklady za liečbu zranených sú hradené z povinného zmluvného poistenia toho, kto nehodu zavinil. Preto ak máš 18 a šoféruješ, prever si, či máš na svoje auto uzavretú zákonnú poistku – PZP
  2. Alkohol a iné návykové látky (približne 26 % výziev)
  3. Protiprávne konanie – ublíženie na zdraví inej osobe (približne 24 % výziev)

 

Čísla za minulý rok

  • ZP Dôvera poslala viac ako 2 000 výziev svojim poistencom, aby uhradili náklady za liečbu z dôvodu porušenia liečebného režimu, užitia alkoholu, či poškodenia zdravia
  • Celková suma, ktorú Dôvera žiadala uhradiť bola vo výške 1,9 milióna eur
  • Priemerná suma výzvy na zaplatenie za ošetrenie pod vplyvom alkoholu na 1 človeka, predstavovala cca 400 eur
  • Najvyššia položka, ktorú poisťovňa žiadala vyplatiť bola približne 150-tisíc eur (z PZP)

 

Varovný prst z praxe

Maturita – skúška dospelosti, ktorú Martin z Považskej Bystrice nezložil. Minimálne nie potom, čo so spolužiakmi oslavovali úspešné zavŕšenie štúdia na strednej škole, z čoho sa nakoniec vykľul poriadny opíjaš v miestnom bare. Podgurážený Martin vstal zo stoličky a chcel sa dotackať k toaletám, keď ho motorika zradila natoľko, že sa zviezol na zem a hlavu si udrel o roh stola. Strata vedomia a krv na podlahe, kamarátov vystrašila natoľko, že zavolali záchranku. Výsledok? Výjazd sanitkou, ošetrenie rozbitej hlavy, hospitalizácia… vyšli mladého oslávanca na takmer 500 eur. A keďže lekárka mu odobrala vzorky krvi, ktoré potvrdili alkohol, zdravotná poisťovňa žiadala náhradu nákladov za liečbu späť. Martin už bol plnoletý, a tak výzva na zaplatenie putovala na jeho meno. Na svoju maturitu tak ľahko nezabudne.

 

_________________________________

Boli pre teba tieto informácie dostačujúce? Chcel by si sa dozvedieť viac? Skoč na www.dovera.sk/poistenec alebo napíš na info@dovera.sk a môžeš aj zavolať na 0850 850850.

Patrik Uhrin

Redaktor Patrik Uhrin

Zanechajte odpoveď