zatvoriť
pexels-photo-121734

Tradičný no snáď nápomocný back to school článok o tom, ako sa čo najlepšie pripraviť na nový semester, a aspoň ho začať s pevným rozhodnutím, zdravou pleťou a radosťou zo života. Čítaj čo radí Timkablog.

Je niekoľko otázok, ktoré sa musíš sám seba opýtať.

Čo budeš študovať?

Po tom, čo sme všetci (okrem Timky, ktorá za to aj zaplatila dvadsaťeurovú pokutu) stihli elektronický zápis a prihlásili sme sa na rozvrh, urob dva dôležité kroky.

  1. VYTLAČ SI INFOLISTY. Nesrandujem. Je tam mail. Podrobný zoznam kníh. Dokonca aj tém. Konzultačné hodiny. Dátumy testov. Forma hodnotenia. Percentá, ktoré potrebuješ. Všetko. Buď pripravený, vytlač si ho, prečítaj, dones na úvodnú hodinu, budeš mať prehľad a nebudeš závisieť na otázkach spolužiakov o týchto veciach, ktoré sotva budeš počuť, a ani na odpovediach vyučujúcich, ktorým zas sotva budeš rozumieť.
  2. VYTLAČ SI ROZVRH. Potrebuje toto vôbec komentár?
  3. VYTLAČ SI HARMONOGRAM. V prípade, že máš diár, zapíš si podstatné dátumy aj tam: prázdniny, rektorské voľno, DOD, prijímačky, športové dni, skúškové obdobia…

Jednoducho maj prehľad o tom, čo budeš študovať, s kým, kde, o ktorej.

Písala som už o tom, ktoré veci mne pomáhajú zvládať vysokoškolské strácanie času vzdelávanie. Hovorila som tam aj o Google Kalendári, a ten má super možnosť vytvoriť si aj kalendár, ktorý nebude vždy zobrazený. Odporúčam ti vytvoriť si taký s konzultačnými hodinami tvojich vyučujúcich. Počas roka, keď sa ti to už nahromadí a budeš mať toho veľa, nebudeš sa musieť prehrabávať infolistami, všetko nájdeš v tvojom pc/mobile, a dokonca budeš vidieť, či sa ti to prekrýva s rozvrhom (ktorý si si tam samozrejme tiež vložil) alebo s nejakými udalosťami, ktoré ti v tom čase vyskočia.

Kam si budeš zapisovať poznámky?

Toto platí najmä pre tých z vás, ktorí nejdete študovať po prvýkrát. Poznáte niektorých vyučujúcich, počuli ste o predmetoch, tušíte, čo sa tam bude robiť? Tak už vopred sa rozhodnite, ako si budete robiť poznámky. Do počítača? V tom prípade si všetko zálohuj online. Do zošita? Radšej viazač a veľa papierov, farební štítky a oddeľovače. Čo ak ťa čakajú dvaja vyučujúci, jeden na cviko a jeden na prednášku? Budeš to mixovať? No budeš? Nebudeš. 

Ja osobne už viem, že moje prekladové predmety a tiež niektoré iné budú všetky pekne umiestnené v mojom Evernote, a ak si ešte o tejto appke nepočul, tak dobré ráno! Máš ju všade so sebou, je úplne skvelá na vytváranie poznámok a môžeš si ich všetky pekne zoradiť do zošitov. Všetko so zálohovaním online a s prístupom aj z mobilu a tabletu.

pexels-photo-68562

Ako si budeš zapisovať poznámky?

Ja sa chystám vyskúšať Cornell Method. Bližšie info a report po mesiaci. Dovtedy ti ale poviem, že zvýrazňuj až po hodine (ak zvýrazníš všetko, nič si nezvýraznil) a nauč sa klávesové skratky. Ctrl+b, Ctrl+i…

Čo budeš robiť vo voľnom čase?

Vytvor si rutinu toho, čo jednoznačne chceš/musíš robiť. Píšeš bakalárku? Sobotné rána si teda nechávaj prázdne. Chceš do fitka? Zaplať členstvo v tom najdrahšom a budeš premotivovaný! Chceš čítať knihy? Tak si na to vytvor pravidelný čas.
Čokoľvek čo chceš, alebo aj čo musíš, hoci nechceš, lebo systém, si musíš niekam do rozvrhu natlačiť. No najmä múdro; zváž, čo je ozaj potrebné a neboj sa niekedy povedať kamošom nie – alebo práveže áno?

Moja príprava v tomto bola už taká bežná. Nový denný organizér. Nový všededníček. Nový mesačný organizér. A tabuľka priorít. A teraz poďho, zaradzovať to do rozvrhu. Tento rok budem balansovať prácu, školu, písanie bakalárky, aktivity v ESN (študentská sieť pre Erasmákov), učenie sa španielčiny (moja amiga Bibiana sem totiž príde na Erasmus!) a bežné návyky, ktoré si chcem vybudovať: zdravšia strava, 2x do týždňa pohyb, denne čítanie kníh (tie na bakalárku sa rátajú!) a pravidelné návštevy kostola a mládeže. Takže áno, naozaj organizér potrebujem, a približne chápem, že nie je ľahké mať čas. Ale čas sa nehľadá, čas sa vytvára.
Horsa do vytvárania!

Najmä si však urovnaj, čo chceš od tohto roka, a prečo to chceš. Ak toto vieš, si nezastaviteľný!

Viac takýchto zaujímavých článkov nájdeš tu.

Značky : radyškolaštudenti
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď