zatvoriť
NezaradenéRozhovory

PreStredoškolákov: „Snažíme sa doplniť stredoškolské vzdelanie o témy, ktoré sa na školách neučia“

prestredoskolakov

Slovensko je plné mladých aktívnych študentov, ktorí svoj voľný čas venujú projektom hodným za zmienku. Jednou z nich je aj Veronika Cigáneková z organizácie PreStredoškolákov, ktorá spolu s ďalšími stredoškolákmi organizuje zaujímavé eventy pre každého študenta!

Ako by si na úvod predstavila vašu organizáciu Prestredoškolákov?

Fungujeme ako občianske združenie od roku 2012. Prvotná iniciatíva bola vytvoriť jednotnú platformu pre študentov, poskytujúcu informácie ohľadom dobrovoľníctva, štipendií, súťaži, olympiád či podujatí pre stredoškolákov. Bolo to tak, že aktívnych študentov sa vždy pýtajú spolužiaci a kamaráti, aké sú aktuálne príležitosti, tak im to chceme uľahčiť. Podarilo sa nám rozrásť a začali sme tvoriť vlastné projekty a organizovať rôzne eventy.

Čo je tvojou úlohou v tejto organizácii ?

Doteraz som sa venovala marketingu a spolu s tímom sme pracovali na propagácii na sociálnych sieťach, školách či eventoch. Aktuálne sa však zmenila interná štruktúra a budem pomáhať viesť organizáciu. Mojou úlohou bude usmerňovať, aby sme stíhali deadliny, posúvať nás stále ďalej, či už ako kolektív, alebo aj ako pracovný tím a snažiť sa mať aspoň trochu sociálny život (smiech).

Koľko času ťa stojí venovať sa organizácii ?

Záleží od toho na čom zrovna pracujeme. Ak ide o nejaký väčší alebo dlhodobejší projekt, strávim každý deň trochu času nad prípravami.

Stíhaš sa popri tom naplno venovať aj škole?

Stále som študent a škola je pre mňa prvoradá. Aj keď je pravda, že sa stanú situácie, kedy musím školu zanedbať. Ako napríklad keď sme išli s tímom na východ, kvôli workshopom na školách. Takáto akcia nám zabrala celý deň, kedže sme cestovali z Bratislavy. To sa ale, deje iba z času na čas a mala som cool ospravedlnienku.

prestredoskolakov

Celý tím je tvorený stredoškolákmi. Ako si sa ty dostala do tímu?

Asi tak pred rokom a pol som bola účastníčkou na podujatí Na káve s možnosťami, kde som sa s PS stretla po prvý krát. Celé podujatie bolo veľmi inšpirujúce a mňa to nadchlo natoľko, že som chcela byť niečoho takého súčasťou, no a zhodou okolností mali voľné miesto.

Aké su vaše plány do budúcna s projektom PreStredoškolákov?

Je škoda, že väčšina našich eventov a projektov sa sústreďuje v Bratislave. Na tom, aby sa toto zmenilo teraz aktívne pracujeme, aby mal každý stredoškolák rovnaké možnosti.

Plánujete teda organizovať podujatia aj mimo Bratislavy?

Určite áno. Už teraz nám funguje košický tím, ktorý pokrýva podujatia na východe a do budúcna by sme boli radi, ak by sme sa rozrástli prostredníctvom ambasádorov, do čo najviac miest na Slovensku.

Čo je hlavným cieľom a činnosťou vašej organizácie?

Školský systém je zastaralý a nereaguje na súčasné problémy a potreby študentov. Snažíme sa doplniť stredoškolské vzdelanie o témy, ktoré sa na školách neučia, no sú potrebne pre náš rozvoj. Ako napr.: bez hanby o mentálnych problémoch (duševne zdravie), máte chrbtovú kosť (charakter), jednosmernú prosím (štúdium v zahraničí), ako ist skoro spať (time management) či veda ako cesta (prečo študovať vedu).

Projekty, ktoré si spomenula sú dostupné iba na vybraných školách, alebo sa môže zapojiť akákoľvek škola?

Zapojiť sa môže každá škola. Formulár nájdu priamo na našej stránke, kde sú aj vždy aktuálne témy workshopov.

Organizujete množstvo eventov. Na čo sú zamerané?

Napriek tomu, že už náš názov sa spája so školou, eventy, ktoré tvoríme, nie sú výlučne z akademického prostredia, ale sú vždy relevantné pre stredoškolákov. Konieckoncov sa o ne zaujímame my sami. Snažíme sa ponúknuť takpovediac z každého rožku trošku. Tak ako vieme diskutovať na tému štúdia v zahraničí, môžme pozvať aj odborníkov na mentálne zdravie či poradiť študentom ako ušetriť pri cestovaní okolo sveta.

prestredoskolakov-event

 

Aký je zatiaľ váš najväčší úspech?

Ja osobne za najväčší úspech považujem to, ak ovplyvníme zaujmy mladých a motivujeme ich k proaktívnejšiemu prístupu. Mali sme dohromady okolo 480 účastníkov v roku 2016 a slová chvály sú pre mňa najväčší úspech. Na to, že to robíme ako skupina dobrovoľníkov a všetci študujeme na strednej, je to super. Ale stále máme čo zlepšiť.

Máte nejaké ciele pre rok 2017 ?

Ak by som to mala zhrnúť tak väčšie pokrytie Slovenska, zlepšenie kvality podujatí, veľkosť tímu, sústrediť sa na vnímanie nás z pohľadu cieľovej skupiny a v neposlednom rade pokúsiť sa o aspoň čiastočnú zmenu v školstve. Chceli by sme, aby Pre Stredoškolákov poznal aspoň každý desiaty stredoškolák alebo stredoškoláčka a aby školy, na ktorých študujeme, boli pripravené na terajší svet a mali sme z nich lepší pocit.

 

Foto: Archív PS – Samuel Gabura

Patrik Uhrin

Redaktor Patrik Uhrin

Zanechajte odpoveď