zatvoriť
large

Pociťuješ neustále obavy, že bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíš, nikdy nebudeš dosť dobrá? Keď sa niečo nevydarí, máš sklon pripisovať si za to vinu a obviňuješ sa, že si hlúpa, neschopná a bezcenná? Máš pocit, že ak chceš, aby bolo niečo urobené dobre, musíš to urobiť sama? Máš niekedy taký strach zo zlyhania, že váhaš niečo urobiť alebo že ťa to až celkom ochromí? Môže byť šťastný jedine ten, kto je všetkom top? Zabudni!

Čo je perfekcionizmus?

Perfekcionizmus je viac ako len úsilie o vynikajúce výsledky či hrdosť na dobre vykonanú prácu. Perfekcionizmus však človeka oberá o takéto uspokojenie. Pohľad perfekcionistu na dosiahnutý výsledok je od základu nezdravý. Podľa niektorých odborníkov k perfekcionizmu patria „nedosiahnuteľné ciele (t. j. dokonalosť) a stále chýbajúci pocit uspokojenia, bez ohľadu na výsledok“. Preto je perfekcionizmus „chronickým zdrojom stresu, ktorý často vyvoláva u človeka pocit zlyhania“. Jeden odborný zdroj definuje perfekcionizmus ako „iracionálnu predstavu, že ty aj/alebo všetko okolo teba musí byť dokonalé“. Je to „vo všetkom sa prejavujúci názor, že nech sa v živote snažíš o čokoľvek, musí to byť urobené do detailu dokonale, bez akejkoľvek odchýlky, chybičky, pokĺznutia či nezrovnalosti“.

 

Krása = Úspech

Stala si sa otrokom svojho zovňajška – máš pocit, že život môže byť dobrý a krásny jedine vtedy, ak máš štíhly driek, chodíš v trendy oblečení a tvoj účes je vždy bezchybný. Myslíš si, že keď bude tvoja postava prísne udržiavaná, potom budeš mať aj svoj život vo vlastných rukách…Zabúdaš však, že neexistujú dokonalí, krásni ľudia. Pozri sa na ktorúkoľvek hviezdu – nájdeš na nej aspoň toľko chýb ako na sebe. To čo robí týchto ľudí príťažlivými, nie je ich dokonalosť, ale vyžarovanie. Ak si vyrovnaná, vieš prijať svoje chyby, netrýzniš sa pre ne a dokážeš sa spokojne brať taká, aká si. Vďaka tomu budeš vyžarovať príťažlivú silu a iní ťa budú vidieť skoro ako dokonalú. Je to ľahšie ako meniť nezmeniteľné, nie?

 

Nech ma každý miluje!

Vždy chceš s každým dobre vychádzať, ku každému, ešte aj k človeku, s ktorým ťa nič nespája, sa správaš milo a vyhýbaš sa každému konfliktu, aby sa na teba náhodou nepozerali zlým okom. Nedá sa však nič robiť. Musíš pochopiť, že . nemôžeš byť zadobre s každým. Vždy sa nájdu tí “múdri”, ktorí by urobili danú vec inak, podľa nich lepšie. Každý potrebuje pár veľmi blízkych ľudí, skutočných kamarátov.  S nimi by si mala tráviť čo najviac času, pretože toto sú najhodnotnejšie vzťahy. Potom potrebuješ priateľov, známych, ktorí niečím prispejú k tvojmu životu, ale nie sú ti blízki. Nemôžeš s nimi tráviť toľko času, pretože potom by si skazila kvalitu tých vzťahov. Občas sa musíš aj pohádať, lebo len tak môžeš byť samostatným jedincom. Máš svoje vlastné myšlienky, ktoré sa možno iným nepáčia a musíš si ich vedieť aj obhájiť. Chápeš, prečo ťa nemôže mať každý rád?!

large-2

Musím podať maximum!

Máš pocit, že musíš byť na 100% dokonalá? Dokonalá študentka, dokonalá dcéra, dokonalá športovkyňa. Ak zlyháš, vyjdeš zo svojej rovnováhy a svoj život považuješ za neúspešný. Nezabúdaj, že ľudia, ktorí sú na nejakom poli v živote veľmi úspešní, v iných veciach nie sú! Úspešný atómový fyzik, môže byť celosvetovo uznávaným odborníkom, ale pravdepodobne by z literárnej debaty nevyšiel veľmi úspešne.  Tvoj mozog nemusí na všetky predmety reagovať dokonale a nemusíš sa snažiť o samé jednotky, pretože potom ti ostane oveľa menej času na veci, z ktorých by si mohla excelovať. Venuj sa tomu, čo ti ide najlepšie a sústreď sa  najmä na to. Snaž sa v tom nájsť, byť v tom najlepšia.

 

Keď neustále túžiš po niečom inom…

Považuješ život za nespravodlivý? Potom sa zamysli a hanbi sa za to, že si taká nespravodlivá! Mohla si sa narodiť aj v takej krajine, kde si pre totálnu diktatúru môžeš ešte aj u kaderníčky vybrať len z troch účesov. Alebo v krajine, kde by ťa ako 12-ročnú vydali za starého muža, ktorému by si musela do roka porodiť dieťa. Nudí ťa škola? Iní sa od rána do večera nakláňajú nad šijacím strojom, aby si si ty mohla obliecť značkové veci. Máš krivé nohy? Teš sa, že ich vôbec máš! Takže sa usmievaj, buď vďačná za to, čo máš a nechci nedosiahnuteľné!

Značky : motiváciaspoločnosťsvetzaujímavostižena
Júlia Gerátová

Redaktor Júlia Gerátová

Zasnívaná, ukecaná, ambiciózna, cieľavedomá a vždy s úsmevom na perách. Zamilovaná do poézie a písania. Na svet občas hľadím s ružovými okuliarmi a niekedy s okom pritisnutým na hľadáčiku fotoaparátu. Stále idem hrdo vpred, minulosť nechávam za sebou a prijímam to, čo mi život hádže pod nohy. No a môj sen? Jedného dňa sa zobudiť a povedať si, že žijem presne ten život, po akom som vždy túžila.

Zanechajte odpoveď