zatvoriť
pexels-photo-192613

Život snov  =  Cestovanie  +  Práca na diaľku  +  Kvalitný internet

Kto je to digitálny nomád? Ako sa živí v zahraničí? Akú výbavu potrebuje? Ako sa vydať na svoju prvú nomádsku expedíciu? Čo si zistiť pred expedíciou?

Byť nomádom znamená slobodu a nezávislosť. Znamená to stále zbierať viac a viac nových zážitkov. Nadobúdanie zážitkov znamená nadobúdanie vzdelania. Vzdelanie a zručnosti tvoria kontakty. Kontakty poskytujú rôzne príležitosti. Najmä pracovné. Takíto kočovník berie plný batoh životne potrebných vecí, notebook pas a cestuje za dobrodružstvom. Konvenčnú kanceláriu vymieňa za pláž alebo bar vystavaný z bambusu. Sám zarába na svoje vlastné životné náklady. Jeho povinnou výbavou je notebook a teda potrebuje dostatočne rýchly internet.

pexels-photo-2

Výbava digitálneho nomáda – Všetko čo potrebuješ pre cestovanie v roku 2016

  1. Poriadny a kvalitný batoh optimálne s kapacitou 38L-46L. Výhody batoha sú v prvom rade ekonomické – pri cestovaní lietadlom sa môžete vyhnúť platbe za batožinu. Takisto v rámci šetrenia miesta pri cestovaní vlakom alebo autobusom možno batoh zasunúť pod sedadlo.
  2. Komfortné oblečenie a obuv vhodné na dlhé cestovanie a vhodné pre klimatické podmienky krajiny do ktorej cestujete.
  3. Samozrejmosťou v dnešnej dobe je smartfón, v prípade, že chcete udržiavať kontakt s rodinou odporúčame vziať notebook s nainštalovanou aplikáciou – Skype. V prípade, že nebudete pracovať online môžete notebook kľudne z týchto položiek vylúčiť.
  4. Ľubovoľné doplnky na spríjemnenie dlhého výletu (pre niektorých ľudí aj podstatné veci). Môžete vziať napríklad dobrú knihu, opaľovací krém, odpudzovač hmyzu a podobne.
  5. Dokumenty, víza je najlepšie mať umiestnené na najbezpečnejšom mieste v batohu ale optimálne je ich držať neustále pri sebe.

 

4 príkladov prác, ktorými možno zarobiť na svoje výletové náklady

  1. Programátori, grafici, správcovia internetových sietí a všeobecne IT špecialisti majú široké uplatnenie aj u nás doma. Šikovnosťou v tejto oblasti sa možno živiť aj takýmto spôsobom – napríklad vytváraním internetových stránok alebo ekonomického softvéru pre rôzne firmy.
  2. Turistický sprievodca/prekladateľ. Pokiaľ plynule hovoríte miestnym jazykom a radi hovoríte o zaujímavostiach skupine zmätených ľudí je táto práca pre vás. Ako prekladateľ ale potrebujete vyššiu úroveň poznania jazyka(možno aj viacero jazykov).
  3. Čašník/Práca v hoteli. Niektoré penzióny vás výmenou za prácu môžu poskytnúť ubytovanie s kúpeľňou. V niektorých krajinách s drahším ubytovaním sa to môže vyplatiť. Samozrejme si dáva treba dávať pozor aby ste pracovali s riadnou zmluvou – teda nepracovať načierno aby vás nedeportovali.
  4. Pokiaľ radi píšete môžete si založiť vlastný blog v ktorom budete popisovať svoje cestovateľské zážitky. Pretože je blogerov veľa musíte byť výnimočný, nadobúdanie virality tiež môže trvať dlho. Môže to trvať poriadne dlho na dosiahnutie stabilného príjmu a dostatku financií na cestovanie.
pexels-photo

Čo treba vedieť pri plánovaní takéhoto výletu?

V prvom rade si treba zistiť v akom stave je samotná krajina do ktorej chceme vycestovať z hľadiska bezpečnosti. Nikto pri zmysloch nechce cestovať do štátu kde napríklad zúri občianska vojna. Z hľadiska toho, aká krajina je najlepšia pre digitálnych kočovníkov, poskytuje zoznam krajín a ich atribúty stránka – www.nomadlist.com. Nachádza sa v meste coworking? Coworking je spôsob práce v spoločnej kancelárii s ďalšími nezávisle pracujúcimi ľuďmi. Poskytuje domáce prostredie pripravené k okamžitému použitiu. Nevyžadujú žiadne počiatočné náklady. Samozrejme k základnej výbave takého centra patrí internet a kancelársky nábytok. Dôležité sú aj náklady na život, zistiť sa dajú na stránke Numbea.  Cestovné náklady sú tiež veľmi dôležité. Ubytovanie treba riešiť cez internetové portály Booking.comairbnb.com.

U nás je životný štýl digitálneho nomáda z hľadiska zákona neznámy. Najväčším problémom je to čo si digitálny podnikateľ môže a nemôže dať do nákladov firmy.

Stojí to zato?

Osobne si myslím, že áno. Nevyzeralo by nádherne mať v životopise napísané: „Bol som toľko a toľko tam a tam, a robil som tam, čo ja viem, turistického sprievodcu?“  Ak už tam nič nezarobíte, určite zarobíte ako IT-čkár, minimálne vám ostane skvelá skúsenosť do života, kontakty a radosť z finančne zvládnutého výletu.

 

Značky : internetmladíradyúspechzahraničie
Daniel Vasilišin

Redaktor Daniel Vasilišin

Som 19 ročný potencionálny právnik.Rád cvičím,píšem,varím a bicyklujem.

Zanechajte odpoveď