zatvoriť
pexels-photo-288477

Cestou nemusí byť nutne IT – zdravie a starostlivosť o životné prostredie sú kľúčové sektory

Mnoho študentov bude žiť, vidieť a hľadať prácu v 22. storočí. V niektorých prípadoch, sa niektoré profesie ešte len vyvíjajú, no budú potrebovať ľudskú prácu na naplnenie ich potenciálu. Pred 30 rokmi, „Apple“ bol obyčajným jablkom. Pred 19 rokmi bolo slovo „Google“ len v hlavách Larryho Page a Sergeja Brina.

Azda najťažším poslaním budúcich generácií bude práca vo forme triedenia odpadu a prerozdeľovania prírodných zdrojov. Paralelne s tým, ako sa ľudia budú dožívať stále vyššieho a vyššieho veku, budeme potrebovať viac a viac pracovníkov pre zdravotný sektor – teda sestričky, doktorov, opatrovateľky a iné. Samozrejme nárast populácie znamená aj väčší dopyt po produktoch. Naše deti sa budú musieť taktiež niekde učiť.

Technológie a IT

Nie je prekvapením, že znalosti a schopnosti v tejto sfére budú žiadané aj v budúcnosti preto im patrí prvé miesto. Práce ako: Manažér IT projektov, developer softvérov, systémový analytik, správca sietí. Ochrana dát/ochrana súkromných údajov, technický podpora budú žiadané viac a viac. V celosvetovom meradle narastie dopyt po takýchto ľuďoch o 18,8%, podľa BLS.

Starostlivosť a zdravotníctvo

startup-photos

So starnutím populácie bude rásť aj dopyt po ľuďoch schopných v oblasti odbornej starostlivosti. Zdravotníctvo je jednoducho odsúdené na kapacitný nárast.

Práce: Lekári, terapeuti, fyzioterapeuti, sestry, odborné asistentky, posádka sanitiek, opatrovateľky

Do tejto skupiny môžeme zaradiť pracovných terapeutov. Podľa BLS “pracovní terapeuti liečia pacientov zo zranení, chorôb alebo postihnutí pomocou terapeutického využívania každodenných aktivít. Pomáhajú pacientom nachádzať, obnovovať a zlepšovať ich schopnosti potrebné pre život a prácu.” Na vykonávanie tejto práce je potrebný magisterský titul získaný po dvojročnom štúdiu.

Ďalej veterinári, po ktorých sa dopyt podľa BLS zvýši o 35,9%. Nielen nárast domácich miláčikov ale aj čoraz väčšia živočíšna výroba si podľa odhadov vyžiadajú aj zvýšené počty zvieracích doktorov. Podobne ako „ľudské“ lekárstvo, aj veterina patrí k náročnejším študijným odborom.

Odborníci na výživu a vedci so zameraním na jedlo budú taktiež prepotrební. Ako inak než v súvislosti s narastajúcim počtom ľudí na tejto planéte – treba kŕmiť pomerne rýchlo narastajúcu svetovú populáciu. Treba niekoho, kto bude kvalitne pestovať vegetariánske jedlá, pretože poľnohospodárske zvieratá zaberú viac pôdy ako rastliny, ktoré tak vyprodukujú menej plodov na nakŕmenie ľuďí.

Marketing a analytika trhu

Trhy západných krajín sú už také preplnené tovarom a službami od výmyslu sveta, že je potrebné vymýšľať čoraz sofistikovanejšie metódy, ako ich spotrebiteľovi predať. Prieskum a monitoring trhu, sledovanie trendov či analyzovanie možností, ako preniknúť na nové teritóriá, to všetko spadá do činnosti marketingových špecialistov a zdá sa, že nielen veľké spoločnosti ich budú potrebovať čoraz viac.

Školstvo                             

V budúcnosti bude vzdelávanie pravdepodobne menej „vykonávané“ v školách, ale viac vo virtuálnom priestore. Školy, alebo nejaké iné vzdelávacie inštitúcie, budú potrebovať virtuálnych učiteľov a ľudí schopných učiť on-line .

Publicistika

S narastajúcimi spôsobmi, ako ľudia môžu komunikovať  a získavať informácie, budeme stále potrebovať ľudí schopných spracovávať a predávať informácie ďalej.

Vesmír a vesmírny turizmus

S rastúcim dopytom po vzácnych kovoch na Zemi bude musieť človek hľadať náhradné zdroje. Pokiaľ ľudstvo postaví kolónie na mesiaci a Marse, budú potrební exobiológovia – teda odborníci na výskum a vývoj rastlín schopných prežiť vesmírne extrémy. Rovnako budú potrební, po zdravotnej stránke, odborníci špecializujúci sa na stratu svalstva a jeho regeneráciu vplyvom nízkej alebo žiadnej (nulovej) gravitácie. Zaľudňovanie vesmíru môže mať aj negatívne dopady, ako napríklad vesmírny odpad. Trosky, napríklad z rozbitých satelitov, budú musieť odpratávať ľudia s poriadnymi znalosťami fyziky najmä na orbitách planét.

sky-earth-space-working

Pracuj múdro, nie ťažko!

V budúcnosti bude produktivita práce meraná nie odpracovanými hodinami, ale tým čo dosiahnete a vyprodukujete. Nerutinne procesy a postupy ako – inovácie, improvizácia, vodcovstvo a rýchla adaptácia sa stanú viac potrebnými. So zmenou technológií bude zaujímavé sledovať ako sa budú meniť práce a ich náplň.

 

Značky : budúcnosťprácaštudentivzdelávanie
Daniel Vasilišin

Redaktor Daniel Vasilišin

Som 19 ročný potencionálny právnik.Rád cvičím,píšem,varím a bicyklujem.

Zanechajte odpoveď