zatvoriť
Pre študentaZaujímavosti

Povinný predmet na školách – komunikačná výchova

„Ak máme vybudovať silný a prosperujúci štát, potrebujeme vzdelaných ľudí. Na to, aby veci u nás fungovali, musíme sa naučiť dobre a efektívne komunikovať. Menej klikať myšou a vyťukávať v mobiloch, ale viac hovoriť, počúvať a robiť to zrozumiteľne.“ Karol Farkašovský poslanec NR SR

Karol Farkašovský sa dlhé roky venuje mediálnej, firemnej i manažérskej oblasti a aj v rámci získaných skúseností sa rozhodol v parlamente presadiť návrh, aby sa v školských osnovách objavil nový povinný predmet – komunikačná výchova. Zameraný by bol hlavne na praktické tréningy.

Dobrá komunikácia je základom úspechu.

Nepríjemný človek má pri dosahovaní úspechu akosi automaticky horšiu pozíciu – málokto mu pomôže. Preto sa vám oplatí, ak si štúdium medziľudskej komunikácie dobrovoľne zoberiete za jeden zo svojich hlavných cieľov, keď si budete robiť svoj časový rozvrh.

Podľa poslanca nie je jedno, či človek príde na pohovor pripravený alebo na ňom začne koktať, loviť myšlienky, čím znižuje svoje šance na úspech. „Dobrá komunikácia je úplne najelementárnejším základom úspechu človeka tak v osobnom, ako aj v pracovnom živote. Myslím si, že takýto predmet by bol pre školy veľmi prospešný. Počítam k tomu aj mediálnu výchovu, aj výchovu spoločenskej etikety, spoločenský protokol, aby sa deti a ľudia vedeli správať. Samozrejme to nie je iba otázka nejakého teoretického nalievania vedomosti do hláv. To je len prvá časť.

Druhá časť je dôležitejšia a je ňou praktický tréning štylistických, artikulačných zručností človeka, zrozumiteľnosti textu, efektívnosti vystupovania. Sú to veci, ktoré sa dajú naučiť, ale len spôsobom komunikačných tréningov. Nie tak, že vám dá niekto šlabikár do ruky, prečítate si to a už budete najlepší v tom, čo ste si prečítali. Na to ľudia potrebujú trénovať. Takisto ak futbalistka, ktorý si prečíta štyri knihy o futbale, nemá zaručené, že sa z neho stane dobrý futbalista,“ pokračuje poslanec za stranu SNS.

man-person-suit-united-states-of-america

Karol Farkašovský navštevuje základné, stredné i vysoké školy. Cieľom je dostať tento predmet do deviateho ročníka základných škôl do druhého alebo tretieho ročníka na stredných školách a takisto do druhého či tretieho ročníka na univerzitách. Ohlasy na prípadný nový predmet sú podľa poslanca pozitívne.

„Boli aj konštruktívne pripomienky, že akú to bude mať formu, kto to bude vyučovať. Je to široký dialóg, aj celospoločenský. Podstatu som už prekonzultoval na školách, deti si to žiadajú, pedagógovia rovnako,“ hovorí Farkašovský, rodák z východného Slovenska, ktorý Bardejov navštívil už viackrát. „Východ poznám a nedám na východniarov dopustiť. V rámci prednášok na školách som začal na východe, Bardejov bol deviatou zastávkou a chcel by som navštíviť dokopy asi päťdesiat škôl v rámci Slovenska. To už bude dostatočná sila na zistenie, čo a ako a na presadenie môjho návrhu,“ dodal.

Daniel Vasilišin

Redaktor Daniel Vasilišin

Som 19 ročný potencionálny právnik.Rád cvičím,píšem,varím a bicyklujem.

Zanechajte odpoveď