zatvoriť
Vzdelanie

Pochop ekonómiu – pochop svet

pochop-ekonomiupochop-svet

Človek je bytosť, ktorá chce vedieť, čo sa okolo nej deje a chce tomu rozumieť. Takmer všetky témy, konflikty či iné krízy a javy sú kvôli ekonomike. Ropné šoky, nezamestnanosť, inflácia, vojny, finančná kríza, či teraz najviac frekventovaná – migračná kríza Európy. Aj posledná menovaná má toho s ekonomikou až prekvapujúco veľa spoločného.

Veľa ľudí ekonómii nerozumie, je to kvôli samotným ekonómom, ktorí z toho robia ťažkú matematickú vedu. Avšak kto nerozumie ekonómii, nemôže spraviť zodpovedné voličské rozhodnutie, nemôže mať triezvy pohľad na svet a tiež nevie robiť (väčšinou) správne rozhodnutia vo svojom osobnom živote.

Keby nám nad hlavou lietali meteority, v televízii a na internete by polo plno rozhovorov s astrofyzikmi, od ktorých by sme chceli vedieť, čo sa deje a čo s nami bude. Keď sú vojny, slovo dostávajú bezpečnostní analytici. Teraz, po mnohých teroristických útokoch sú zas väčšinou robené rozhovory s bezpečnostnými analytikmi, ktorí nám vravia, čo ešte môžeme čakať a čo proti tomu robiť. No ekonómovia dostávajú slovo najčastejšie, ešte viac dokonca pred voľbami, alebo teraz, po Brexite. Viac nás už ovplyvňuje azda len dym z cigariet, ako ekonómia.

Na západe je normálne, že sa už na základných školách deti učia finančnej gramotnosti a základom ekonomiky. Slovensko bohužiaľ v týchto poznatkoch trochu zaostáva, preto je to na každom jednotlivcovi, aby sa to naučil. Potom si budeš vedieť pospájať kopu súvislostí, niektoré ťa aj celkom prekvapia.

Nemusíš byť profesionálny analytik a ovládať všelijaké vzorce. Viac ako 50 % ekonómie sa dá pochopiť aj bez vzorcov. V najbližších článkoch ťa prevedieme tým najdôležitejším. Od mechanizmu ponuky a dopytu, cez výkon ekonomiky, až po medzinárodný obchod a krízy.

Ekonomika sú vlastne všetky tie vzťahy, ktoré vznikajú v hospodárstve určitej krajiny. Nákup, predaj, výroba, spotreba, investície. Každý výdaj je niekoho príjmom, a každý príjem musel byť najskôr niekoho výdajom. No a ekonómia je veda, ktorá všetko toto skúma, a pokúša sa predpovedať budúcnosť, alebo vysvetliť, prečo to a to nastalo. My ťa ňou teraz prevedieme, takže po skončení seriálu o základoch ekonómie už aj ty budeš vedieť, prečo je taká vysoká nezamestnanosť, prečo nezarábaš toľko, koľko by si chcel, prečo je komunizmus na nič alebo aj prečo by sa Európe možno nejakí tí migranti zišli.

 

Značky : ekonomiavzdelanie
Patrik Hnát

Redaktor Patrik Hnát

Mám 19 rokov a som študentom finančného manažmentu na EUBE v Bratislave. Som večný bojovník za slobodu, milovník Miltona Friedmana, dobrej hudby a kvalitného vína.

Zanechajte odpoveď