zatvoriť
Rozhovory

Ondrej Vrábel – jeho hry pomáhajú po celom svete

sigef2015_mom_elenavrablova_and_ondrej

Ondrej je 15 ročný gymnázista, ktorý sa začal učiť programovať už v 10 rokoch aby pomohol jeho sesternici. Dnes jeho Pinf Hry využívajú po celom svete na pomoc deťom s mentálnym postihnutím.

Čo sú Pinf Hry?

Pinf Hry sú špeciálna vzdelávacia pomôcka pre deti s mentálnym postihnutím (napríklad s autizmom, detskou mozgovou obrnou). Zameriavajú sa na rozvoj schopností týchto detí: rozpoznávanie farieb, čítanie času z hodín, čítanie a písanie písmen, rozvoj jemnej motoriky, matematiky a logického uvažovania. Pinf Hry sú k dispozícií na takmer všetkých platformách – od počítačov cez tablety po smartfóny. Sú k dispozícií v piatich jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, nemčina a španielčina. Sú k dispozicií na webe.

Ako si sa k nim dostal?

Sesternica mojej maminy má mentálne postihnutie – detskú mozgovú obrnu. Volá sa Dáška. Hral som sa s ňou a videl som, že má problémy s písmenkami, číslami a farbami. Rada sa hrala s počítačom a tam som videl možnosť. Vo Worde sme si najprv písali písmenká a Dáška ich čítala. Potom som to chcel nejako automatizovať a začal som pre ňu vyvíjať hru, v ktorej sa premieňali písmená a ona ich čítala. Veľmi ju to bavilo a ja som bol rád, že sa učí.

loadingscreen

Programovať si sa naučil sám, alebo ti niekto pomáhal?

Programovať som sa učil úplne sám. Najlepší pomocník bol Google a knihy, v ktorých som našiel veľa užitočných informácií. Učiť som sa začal v 10 rokoch, kedy som sa naučil programovať v PHP a v JavaScripte.

Bolo ťažké vyvinúť hru pre mentálne postihnuté deti? 

Zozačiatku som to nevnímal ako vývoj hry. Vymýšľal som spôsob, ako pomôcť Dáške. Nevnímal som, či to bolo pre mňa ťažké, no veľa som sa naučil.

Taktiež si bol na SIGEF 2015, o čom bolo toto podujatie?

SIGEF 2015 bolo podujatie v Ženeve. SIGEF = Sociálne Inovácie a Globálne Etické Fórum. Bol som tam pozvaný organizáciou Horyou, mal som tam stánok a porota vyberala viacero projektov, ktorí budú prezentovať pred celým publikom.

Dosiahol si tam nejaký úspech?

Na SIGEF-e ma porota po rôznych otázkach vybrala do TOP10 z všetkých projektov. Mal som možnosť prezentovať svoj projekt pred publikom. Zo SIGEF-u som si priniesol rôzne zaujímavé kontakty a ďalšie nové nápady na vylepšenie hier.

ondrejvrabel_with_slovak_president_andrejkiska

Kde všade sa momentálne nachádzajú Pinf Hry?

 Pinf Hry sa používajú v asi 60 centrách pre mentálne postihnuté deti nielen na Slovensku ale aj po celom svete: USA, Veľká Británia, Nový Zéland, India a v mnoho ďalších krajinách. Pinf Hry používa už 1000 rodín.

Aké sú tvoje plány s touto hrou?

Chcem nájsť spôsob, ako dostať Pinf Hry do viacerých centier pre mentálne postihnuté deti, do viacerých rodín a rozbehnúť Pinf Hry Fórum pre rodičov. Tiež plánujem pridávať ďalšie jazyky – teraz je rozpracovaná maďarčina a ruština.

Čo by si odkázal študentom?

Robte to, čo vás skutočne baví. Je dôležité robiť niečo, v čom cítite naplnenie. Či už je to šport, literatúra, fyzika, matematika alebo niečo iné. Podľa mňa je dôležité, aby to malo zmysel.

Značky : mladírozhovorštudentiúspešní ľudiazaujímavosti
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď