zatvoriť
15879194_1419907681353628_519166394_n

    Ako vie človek „nula“ zachrániť niekomu život? Veľmi jednoducho – darovaním krvi. Ak čítaš tento článok a nemáš krvnú skupinu typu 0, nezúfaj. Každé darovanie bez ohľadu na skupinu rozhodne pomôže (podľa lekárov krv ročne daruje iba 5% nášho obyvateľstva).

Výnimočnosť  nulky spočíva len v tom, že je takzvaným univerzálnym darcom, tak ako skupina AB je univerzálnym príjemcom. Tá sa však na Slovensku vyskytuje najmenej, približne len 8%.  Naopak, skupina A je najrozšírenejšia, koluje v žilách 42 percentám obyvateľstva. Svetovo je najrozšírenejšia práve nulka, no u nás ju zastupuje len 32%. Práve toto zimné obdobie je plné dopravných nehôd, pri ktorých dochádza k strate krvi, preto je toto ročné obdobie najvhodnejšie na darovanie krvi.

Určite si kladieš otázku prečo by si práve ty mal darovať. Odpoveď je jednoduchá a dá sa prirovnať k otázke prečo by som mal ísť voliť? No predsa ak si to povie každý jeden človek, tak nepôjde nikto. Týmto činom vieš zachrániť ľudský život a takmer nič ťa to nestojí! Aké výhody to prináša? *(podmienky a príprava na darovanie sú v odkaze na konci článku).

  1. a) pomoc, ktorá nestojí nič! Predstav si, že raz budeš potrebovať krv a nikto v rodine nebude vhodným darcom. Čo potom? No bude sa treba spoliehať na dobrého človeka, ktorý sa jedného dňa rozhodol ísť darovať krv. A práve takou záchranou môžeš byť aj ty.   15878503_1419907704686959_1455572280_o
  2. b) nonstop starostlivosť o darcu – počas čakania na darovanie (ale aj po) majú všetci darcovia nárok na občerstvenie zadarmo. V ponuke sú rôzne čaje, káva, čistá alebo minerálna voda. Po darovaní sú každú chvíľu kontrolovaní zdravotnými sestrami, ktoré zisťujú, či niečo darcovi nechýba alebo či sa cíti v poriadku a netrápia ho možné počiatočné závrate.
  3. c) odmeny – ako prejav vďaky pred odchodom dostane darca stravný lístok, croissant alebo bagetku, vodu, ospravedlnenku do školy alebo zamestnania a pečiatku do darcovského preukazu. Po určitom množstve pečiatok darca obdrží plaketu. Čím vyšší počet darovaní a pečiatok, tým vyššia hodnosť plakety.

Samozrejme, môže to priniesť aj nejaké vedľajšie efekty, akými je napríklad točenie a bolesť hlavy, pokles krvného tlaku a v ojedinelých prípadoch aj odpadnutie. Ale netreba sa obávať, sestričky majú čarovný nápoj, ktorý hneď pomôže. Pri veľmi nízkom tlaku napichnú na infúziu, ktorá kvapká necelú polhodinu. Netreba zabúdať, že tieto vedľajšie efekty môžu a NEMUSIA byť a trvajú len chvíľu (najviac jeden deň). Regenerácia strát netrvá dlho: objem krvnej straty sa doplní už do 24 hodín strata červených krviniek sa doplní do dvoch týždňov a odobraté množstvo krvných doštičiek sa obnoví do dvoch dní.

15841553_1419907684686961_1222728185_n

Ak náhodou pochybuješ či sa to oplatí alebo sa zahrávaš s myšlienkou žeby si to skúsil, rozhodne navštív transfúznu stanicu. Uvidíš aký je to skvelý pocit a nikdy nevieš, možno sa ti to zapáči a stane sa z teba pravidelný darca.

Veď sa predsa vraví : „Nevieš, pokiaľ neskúsiš!“

*Podrobný popis podmienok a prípravy na darovanie nájdete na web stránke Národnej transfúznej službe SR – http://www.ntssr.sk/o-darovani-krvi/predtym-ako-darujete-svoju-krv .

Zdroj Zdroj 

 

objednaj-si-studentsky-magazin-the-student-priamo-k-tebe-domov
Značky : študentizdravie
Iveta Peterčáková

Redaktor Iveta Peterčáková

Som študentkou bilingválneho slovensko-anglického gymnázia v Košiciach a chcela by som pokračovať štúdovaním žurnalistiky na Karlovej univerzite. Považujem sa za veľmi zhovorčivú a rada sa venujem písaniu a čítaniu.

Zanechajte odpoveď