zatvoriť
Rozhovory

Monika Cúciková – aké je to organizovať TEDxYouth?

Photo by: Michal Lukac (www.michallukac.com)

Monika Cúciková už počas strednej školy stála pri zrode TEDxYOUTH. Spolu s ďalšími stredoškolákmi zorganizovali akciu s množstvom rečníkov a sprievodných podujatí. Prečítaj si rozhovor a zistíš. čo všetko obnáša organizácia eventu a čo sa môžeš pri tom naučiť.

 

Môžeš nám v krátkosti predstaviť TEDxYouth@Bratislava?

TEDxYouth@Bratislava je nezávislé podujatie rozmeru TEDx, ktoré sa koná v Bratislave. Jeho cieľom je prostredníctvom svetového formátu priniesť mladým ľuďom deň plný inšpirácie, nových priateľstiev a zaujímavých poznatkov a to všetko vďaka mimoriadnym rečníkom a skvelej atmosfére. Organizuje ho tím nadšených študentov stredných a vysokých škôl vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu. Atmosféru celého podujatia najlepšie priblíži toto krátke video.

 

Ako si sa vlastne dostala k TEDxYouth@Bratislava?

V lete 2014 prišiel Maťo Ševeček, prvý projektový manažér eventu, s myšlienkou priniesť na Slovensko formát pre mladých, ktorý tu ešte nebol a ukázal by študentom, aké všetky možnosti okolo seba majú. Maťo bol môj spolužiak na strednej škole, a keďže už dlho predtým som chcela robiť niečo nové a zároveň prínosné pre svoje okolie, tak sa ma spýtal, či sa nepridám do jeho tímu. Pravdaže som bola nadšená a s radosťou som súhlasila. Po prvom vydarenom ročníku sme chceli pokračovať a druhý ročník som po Maťovi prevzala.

 

Photo by: Michal Lukac (www.michallukac.com)
Photo by: Michal Lukac (www.michallukac.com)

 

Čo všetko obnáša organizácia eventu pre 300 ľudí s 11 rečníkmi?

To je veľmi široká otázka, takže na ňu bude aj dlhšia odpoveď. V prvom rade treba byť pevne rozhodnutý do toho ísť. Bez presvedčenia a vízie má človek tendenciu sa vzdať v začiatkoch alebo pri prvých problémoch. Našťastie som bola obklopená ľuďmi, ktorí mali v sebe úžasnú iskru, ktorá nás dokázala poháňať aj v kritických momentoch. S kvalitným tímom, ktorý má jasný cieľ vytvorenia niečoho prínosného, sa pracuje najlepšie. Po vybudovaní organizačného tímu bolo potrebné vypracovať plán organizácie a určiť jednotlivé termíny, ktoré sa museli dodržať. Rozdelili sme si oblasti, o ktoré je potrebné sa postarať a každý si podľa svojich schopností a preferencií vybral, kde by rád pracoval (napr. marketing, speakeri, catering…). Pravidelne sme sa museli stretávať a komunikovať, aby sme vymysleli obsah akcie a navzájom sa informovali, ako sme pokročili vo svojich úlohách. Keďže sme sa rozhodli z roka na rok kapacitu akcie zdvojnásobiť, aby bola prístupná väčšiemu počtu ľudí, tak prišlo aj raz toľko práce s registráciami a celkovou komunikáciou s účastníkmi. Veľkou výzvou je aj získanie financií na realizáciu akcie, keďže musíme zachovať cenu vstupného dostupnú pre stredoškolákov a zároveň vytvoriť hodnotný obsah. Bez sponzorov a partnerov, ktorí podporujú našu víziu, by sa nám podujatie nepodarilo uskutočniť. TEDx je najmä o myšlienkach, a tie by neboli bez inšpiratívnych rečníkov. To je dôvod, pre ktorý im venujeme aj príslušnú pozornosť a prípravu. Veľa diskutujeme o tom, akú tému by sme chceli na pódiu odprezentovať a snažíme sa osloviť rečníka, ktorý by mal záujem s nami spolupracovať a prehovoriť ku mladým ľuďom. Príprava talku si vyžaduje taktiež dostatok času. Komunikovať začíname už niekoľko mesiacov pred akciou, aby sme sa navzájom spoznali a spoločne našli správnu cestu, ako priniesť na javisko to najlepšie, čo daný rečník dokáže odovzdať publiku. Toto sú asi tie najdôležitejšie súčasti prípravy, no vedela by som o nich písať ešte oveľa viac.

tedx-youth-beky-248-kopia

Čo ti to dalo? Naučila si sa popri tom niečo nové?    

Dalo mi to veľmi veľa. Keďže to bola prvá väčšia organizačná skúsenosť, tak som sa veľa pýtala a dostávala veľa odpovedí od šikovných ľudí, ktorí už niečo organizovali. Tiež som mohla stretnúť ľudí, ktorých by som inak nestretla, ako napríklad našich skvelých rečníkov. Novinkou pre mňa boli aj rôzne administratívne úkony, ktoré málokto za akciou vidí. Na začiatku som bola pomerne opatrná a myslím si, že dnes už nemám problém hovoriť s cudzími ľuďmi alebo napísať hocikomu. Mať produktívne stretnutia a viesť ľudí, aby sa všetko stihlo, je tiež niečo, čo sa doteraz učím. Celkovo si myslím, že každá nová aktivita človeka formuje a posúva ho v živote ďalej.

Druhý ročník vraj dopadol super, pracujete aj na budúcoročnom TEDxYouth@Bratislava?

Každý ročník nás nakopne urobiť ďalší ešte lepší, najmä keď vidíme odozvy ľudí. Od septembra už sú prípravy TEDxYouth@Bratislava 2017 v plnom prúde, a nielen to. V tomto roku sme sa rozhodli naše aktivity rozšíriť a založiť občianske združenie s názvom Youth@Bratislava. V júni sme pripravili Workšopobranie, kde sa stredoškoláci prestriedali na rozmanitých workšopoch a mali možnosť sa v malých skupinách dozvedieť viac napríklad o DNA či hipsteroch. Ďalej sme zahájili sériu eventov TEDxYouth@BratislavaSalón, kde sa venujeme jednej užšej téme, ku ktorej sa vyjadria rôzni odborníci. Prvý event bol začiatkom septembra a niesol sa v tematike mozgu a jeho fungovania. Ďalší plánujeme v novembri. Dúfame, že väčším množstvom akcií budeme ešte bližšie k mladým ľuďom, schopní ich zaujať a obohatiť.

 

Zvládaš popri tom všetkom aj školu?

Jednoznačne áno. Študujem učiteľstvo na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave, čiže skĺbiť svoje aktivity a školu je pomerne zvládnuteľné. Dokonca som prípravu TEDx-u vnímala ako „druhú školu“ , keďže som sa každým stretnutím, mailom, otázkou naučila niečo nové a praktické. Bolo to nesmierne obohacujúce a som za to veľmi vďačná. Som si istá, že znalosti získané prípravou TEDx-u ešte vo svojom živote aj profesii využijem.

 

Čo by si odkázala dnešným študentom?

Musím povedať, že príprava TEDx-u bola prvým kontaktom s „reálnym svetom“ . Dovtedy som prakticky, ako každý študent, žila v škole, doma, s kamošmi a na krúžkoch. Už pri výbere vysokej školy som bola stratená a netušila som, ako tam vonku veci fungujú, a kde môžem byť pre svet užitočná. Organizácia TEDx-u mi pomohla spoznať samú seba a vidieť svoje kvality aj chyby. Preto si myslím, že či už ťa láka medicína, filozofia alebo matematika, choď a objavuj. Netreba pripraviť akciu, stačí sa nejakej zúčastniť. Stačí vyhľadať ľudí, ktorí niečo už zažili a dokážu Ti zodpovedať otázky, v ktorých nemáš jasno. Aj vďaka sociálnym sieťam je to nesmierne jednoduché a zo skúsenosti viem, že aj cudzí ľudia vo väčšine prípadov odpíšu. Taktiež množstvo školákov netuší, koľko možností a vzdelávacích programov mimo školy existuje. Stredná škola je vynikajúce obdobie, kedy má človek čas skúsiť čokoľvek a nájsť si svoju cestu. Veď nemáš čo stratiť, iba získať! A možno nájdeš v sebe niečo, čo si ani nehľadal.

Foto: Rebeka Brábliková a Michal Lukáč

Značky : eventmladýmotiváciarozhovorštudentiúspešní ľudia
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď