zatvoriť
Motivácia

Moja budúcnosť: Ako si správne vybrať

Tápaš v myšlienkach a nevieš, kam sa pohnúť? Kam smeruje tvoja budúcnosť? Prečítaj si niekoľko rád, ktoré ti pomôžu prehodnotiť svoje ciele.

question-mark-1872634_1920

Aký som?

K svojej budúcej práci si musíš nájsť cestu. Žiadny študent nechce robiť niečo, čo ho nebude napĺňať. Preto si musíš vybrať strategicky. Porozmýšľaj o svojom vnútri – aká činnosť ťa robí šťastným, ktorá ťa nudí, aká sa k tebe hodí a ktorá nie. Baví ťa matematika alebo rád kreslíš? Som dobrý, v tom čo robím? Polož si tieto otázky. Nad ich odpoveďami dôkladne porozmýšľaj. Aké zamestnania, v ktorých by si vynikal, ešte existujú?

Najlepšie a najhoršie

Podľa denníka Nový Časpoistný analytik, audiológ, matematik, štatistik, inžinier v biomedicíne najlepšie povolania za rok 2015. Naopak tie najhoršie sú novinár, drevorúbač, nižší vojenský personál, kuchár a zabávač. Zamestnanie si však vyberaj na základe tvojich predností. Neriaď sa informatívnymi rebríčkami kolujúcimi na internete. Ďalšie otázky, ktoré by si si mal položiť a zobrať k srdcu sú:

  • Je pre teba kariéra dôležitá? Pokojne si odhryzni z väčšieho „sústa“. Mysli vo veľkom. Čím väčší sen máš, tým viac ťa nakopne vpred. Chceš byť majiteľ značkovej firmy s oblečením? Chceš prevádzkovať päťhviezdičkový hotel? Zadaj si cieľ. Nezabudni však na cestu – tá je rovnako dôležitá. K svojmu vysnívanému miestu sa približuj pomaly ale určite.
  • Koľko času si ochotný obetovať? Rozpracuj si plán denných činností a povinností. Pasuje tvoja potencionálna práca do tvojho programu? V akom rozpätí dňa ju môžeš vykonávať?
  • V čom si skutočne dobrý? Čo robíš vo svojom voľnom čase? Aké sú tvoje hobby? Čím viac sa danej veci venuješ, tým lepšie ju ovládaš. To znamená, že ak rád píšeš a vo svojom voľnom čase čítaš, je to dobré pre tvoju slovnú zsobu, ktorú neskôr využiješ. Zdokonaľuj sa každou chvíľou.
  • Postupnosť je veľmi dôležitá. Sláva ani múdrosť nikomu nespadli z neba. Úspešní ľudia si to, čo dnes majú tvrdo vydreli. Preto aj ty začni menšími, skromnejšími projektmi. Postupne sa vypracuješ na vyššiu métu.
  • Neboj sa výziev. Nehovor, že sa to nedá urobiť, len to zatiaľ nevieš. Neboj sa objavovať nové a nové možnosti. Možno práve medzi jednou z nich na teba čaká úspech, ktorý hľadáš.
  • Začni. Najpodstatnejšie je začať. Odhodlať sa a robiť, pracovať na sebe a na svojich dielach/prácach. Nezaspi na vavrínoch. Tvoje portfólio nepočká.
  • Nájdi si motiváciu. Tvojou motiváciou môže byť čokoľvek. Citát známeho Jordana Bolforda, myšlienka, že zostaneš bývať so svojimi rodičmi… Objavuj a nájdi ďalšie dôvody, prečo sa musíš neustále zlepšovať. Presmeruj svoje idey tam, kde potrebuješ.
Na konci tvojej cesty ťa určite čaká to, čo chceš. Nenechaj sa odradiť neprajníkmi. Pamätaj, že úspech je niekedy prezlečený za na-prvý-pohľad  ťažkú drinu. 
_mg_2550
objednaj-si-studentsky-magazin-the-student-priamo-k-tebe-domov

Značky : budúcnosťprácatipy
Karin Kissova

Redaktor Karin Kissova

Volám sa Karin, mám 17 rokov. Žijem v Košiciach, veselý život mi obohacujú dobrí priatelia a škola. Som tvorivý človiečik, ktorý sa nebojí nových výziev. Rada počúvam hudbu, píšem, kreslím, fotím... a vytváram. :)

Zanechajte odpoveď