zatvoriť
Zaujímavosti

Mobilné telefóny, ovládame my ich alebo ovládajú ony nás?

pexels-photo-63572

Je smutné, že sa čoraz viacej stávame otrokmi moderných technológií  a hodinu bez mobilného telefónu si už niektorí z nás nedokážu ani predstaviť. Stávajú sa z nás pomaly ale isto „digitálne zombie“ a horšie je, že si to mnohí z nás ani neuvedomujú…

21. storočie je pretechnizovaným storočím. Hoci to ľudia nevnímajú, je to tak. Kamkoľvek kde sa človek pozrie, doprava či doľava, všade naňho vplývajú nové a nové výdobytky technológie. Jedným z takýchto technologických výrobkov je aj mobilný telefón.

Zamýšľali ste sa niekedy prečo boli vlastne telefóny vymyslené? Čo viedlo ľudí k tomu aby vytvorili toto elektronické zariadenie? Ľudia považujú mobil za zdroj komunikácie, vďaka ktorému sa ľahko a rýchlo spoja s druhou osobou. Stačilo naťukať pár čísel alebo nájsť v kontaktoch telefónne číslo a vytočiť hovor. Tak jednoduché. Každí si spomína na prvé mobily, ktoré sme s obľubou nazývali „tehly“. Boli strašne veľké a ťažké až tak, že sa človek bál odložiť ich do vrecka aby mu nespadli rifle. Využívali sme ich len na telefonovanie a posielanie SMS.

Viete vlastne ako mobilné telefóny vznikli? 

Jeho začiatky siahajú do roku 1876, keď americký vynálezca Alexander Graham Bell (1847 – 1922) zostrojil prvý prototyp dnešného  telefónu. Základ tohto vynálezu bol rovnaký ako dnešné telefóny ( pevné a s mobilnou sieťou), s tým rozdielom, že ho tvorili 2 drevené bedničky prepojené elektronickým káblom pod napätím. Bezdrôtové telefóny sa objavili až v roku 1953.

15493945_1343801302360116_1401083096_n

No ako je to s mobilmi dnes?

S vývojom doby postupne prichádzajú stále novšie generácie telefónov. V mobilných telefónoch je zahrnuté množstvo užitočných vecí. Chcete sa napojiť na internet? Žiaden problém. Chcete si zväčniť dôležitú udalosť v živote alebo ju nakamerovať? Opäť žiaden problém. Ráno nás budia, sprevádzajú po celý deň a večer si pokojne líhame spať s mobilom na nočnom stolíku, ktorý máme blízko seba. Ľudia telefonujú cestou do práce, v obchodoch, študenti v školách, šoféri v autách. Nová generácia ľudí pomaly prestáva vnímať svoje okolie a stále viac sa stávajú závislí od svojich telefónov. Prirovnanie „pes je najlepší priateľ človeka“ by mohlo nahradiť nové „Telefón, najlepší priateľ človeka.“

Je zarážajúce, že veľa mladých ľudí si kráti chvíle s mobilom v ruke, namiesto toho, aby si prečítali nejakú dobrú knihu. Voľný čas zapĺňajú surfovaním po facebooku, chatovaním a ani na minútu nevypnú mobil, nezdvihnú hlavu a nepoobzerajú sa na krásu každodenného dňa. Pomaly zabúdame medzi sebou komunikovať. Náladu opisujeme pomocou smajlíkov, čo je len veľmi slabou náhradou normálnej komunikácie. Je naozaj pravdou, že pre človeka je oveľa jednoduchšie písať a nevidieť ako človek, ktorý to prečíta reaguje a nemusieť znášať jeho reakciu. Presne z tohto dôvodu zraňujeme veľa ľudí.

Príliš zabúdame, že na opačnej strane sedí rovnaký človek. Ak nás niečo trápy zavesíme to na internetovú nástenku namiesto toho, aby sme sa o tom porozprávali s niekým z očí do očí.  Aký to má význam,  že píšete kamarátke, ktorá býva o dve poschodia nižšie? Asi iba ten, že nemusíte prejsť 32 schodov, ktoré vás od nej delia. Keď ste na návšteve mobil nepustíte z ruky ani keď potrebujete ísť na záchod. Členovia rodiny sa vás snažia zapojiť do rozhovoru, no pre nepozornosť a stále ťukanie do mobilu ich ani nevnímate. Stále viac počúvame v televíznych novinách ako ľudia pre nepozornosť za volantom spôsobujú autohavárie. A tak sa aj ty nachviľu zastav a zamysli sa.

Koľko ľudí musí umrieť aby si ľudia konečne uvedomili, že už dávno mobily neovládame my, ale mobily ovládajú nás?

Značky : internetzaujímavosti
Júlia Gerátová

Redaktor Júlia Gerátová

Zasnívaná, ukecaná, ambiciózna, cieľavedomá a vždy s úsmevom na perách. Zamilovaná do poézie a písania. Na svet občas hľadím s ružovými okuliarmi a niekedy s okom pritisnutým na hľadáčiku fotoaparátu. Stále idem hrdo vpred, minulosť nechávam za sebou a prijímam to, čo mi život hádže pod nohy. No a môj sen? Jedného dňa sa zobudiť a povedať si, že žijem presne ten život, po akom som vždy túžila.

Zanechajte odpoveď