zatvoriť
pen-writing-notes-studying

Všetci dookola to hovoria. Vraj to nič nie je. Všetci to prežili, prežiješ aj ty. Nemusíš stresovať. Ale ako, keď v tvojej hlave je milión myšlienok ? Čo všetko sa musím ešte naučiť ? Ešte by si si chcel všetko raz  zopakovať.  Do ústnej maturity máš ešte čas, no tá písomná sa nezadržateľne blíži. Vieš, rada by som ti dala pár rád, no som na tom podobne ako ty, ak nie horšie. Takže tento článok píšem pre teba a pre seba zároveň. Toto sa mi však osvedčilo.

Vytvor si plán

Aspoň v pár bodoch si zapíš, čo sa potrebuješ ešte doučiť, alebo zopakovať. Nebuď na seba príliš prísny a nedávaj si na plecia viac, ako dokážeš zvládnuť. To znamená, na jeden deň si daj za úlohu napríklad zopakovať tvorenie časov z anglického jazyka. Nepozeraj na iných, všetci sme individuálny. Niekto toho stihne za jeden deň viac, iný menej. Dôležité je, aby si sa do toho pustil. Ak prídeš k niečomu čo nerozumieš, ešte stále máš čas svojho učiteľa či spolužiaka poprosiť o pomoc.

Vyhraď si na to dostatok času

Nemôžeš čakať, že si celý anglický jazyk zopakuješ za jeden deň. Choď na to postupne. Ako sa hovorí: „ Pomaly ďalej zájdeš.“ Je to veľká pravda. Nechaj čas aj tvojmu mozgu, aby nové učivo spracoval a dobre si ho zapamätal. Ak ho zahltíš veľkým počtom informácii, väčšina z nich sa stratí do jedného týždňa. A to predsa nechceme.

Nejde o život

V tvojom živote prídu oveľa ťažšie situácie, ktorým budeš musieť čeliť. Maturita ti určite nestojí za to, aby si nespal niekoľko nocí. Či aby si si poškodil svoje zdravie. Keď príde stres, jednoducho si to v hlave opakuj. Dopraj si čas na vydýchanie sa. Uvar si dobrý čaj a prehodnoť svoje priority. Určite zistíš, že maturita je len menšia skúška v tvojom živote, na ktorú si pripravený. Že si dostatočne silný, aby si to zvládol.

 

Na záver len pár slov na zopakovanie. Nevzdávaj to, ešte stále máš čas, dostatočne sa pripraviť. Nikto iný to však za teba nespraví. Nikto sa nenaučí za teba. Stres nikdy nepominie, nikdy nebudeš úplne kľudný. Určite však budeš mať dobrý pocit, že si sa pripravoval. Ja ti prajem veľa odhodlania pri tvojom učení a šťastnú ruku pri písaní.

Značky : maturitaradyškolaštudentiučenievzdelávanie
Dominika Škrabová

Redaktor Dominika Škrabová

Som dievča, ktoré žije vo vlastnom svete. Hudba a písanie, tvoria veľkú časť môjho života, no niekedy však len v tichu pozorujem okolitý svet.

Zanechajte odpoveď