zatvoriť
Pre študentaZaujímavosti

Je najvyšší čas hľadať si letnú brigádu. Vieš ako na to ?

Chceš si privyrobiť na nový školský rok? Prípadne na letné výlety či zábavu? Už teraz je najvyšší čas obhliadnuť sa po letnej brigáde. Školský rok sa pomaly chýli ku koncu. Mnoho študentov si chce cez letné prázdniny privyrobiť. Kde ale nájsť vhodnú brigádu pre teba? Ako postupovať?

  1. Dívaj sa

Inzeráty o brigádach rôznych zamestnávateľov môžeš nájsť v tvojej škole na nástenkách, chodbách, v triedach. Ďalšou možnosťou je pozerať na internete. Môžeš si pozrieť stránky ako Profesia, Super brigády, Index nosluš a mnoho ďalších. Máš školskú prax? Aj tam sa môžeš spýtať, či potrebujú cez leto pomôcť. Poznajú ťa tam a vedia, ako pracuješ.

  1. Pýtaj sa známych

Vieš, alebo si počul, že v tvojom okolí niekto podniká a potrebuje cez leto pomôcť, keď si zamestnanci budú brať dovolenky? Opýtaj sa ho. Niekedy nevieš, kde na teba brigáda čaká.

  1. Buď trpezlivý

Je to tvoja prvá brigáda? V prvej agentúre nemali miesto, prípadne sa ti brigáda nepozdávala? Nevešaj hlavu, je mnoho miest, kde sa dá zarobiť. Možno táto nebola pre teba stvorená. Pozri si viac stránok na internete, pobehaj po prevádzkach.

  1. Mala by ťa baviť

Vyber si brigádu, ktorá ťa bude baviť. Budeš tam chodiť rád. Nie je nič horšie, ako keď tráviš svoj čas na mieste, kde sa necítiš dobre. Rád komunikuješ s ľuďmi? Brigádu v obchode, na pošte…

  1. Nemaj veľké oči

Niekedy má študent od brigády veľké očakávania a potom je z toho sklamaný. Toto mám robiť? Toľko zarobím? Spýtaj sa vopred zamestnávateľa, čo bude tvoja náplň práce a ako budeš za to ohodnotený.

  1. Plat

Je na tebe, na koľko si ceníš svoju prácu. Niekomu stačia 3€, iný potrebuje viac. Mzda sa odlišuje od miesta, kde pracuješ.  Je to na západe, severe, východe?  Niektorí zamestnávatelia ti zabezpečia aj stravu.
Toto je 6 základných pravidiel, ktorými sa riadiť pri hľadaní brigády.

Láka ťa viac práca v zahraničí ?

Aj taká možnosť tu je. Okrem zarobených peňazí sa môžeš zdokonaliť v cudzom jazyku. Spoznaj krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú. Určite je to dobrá skúsenosť.  Dobre si prever agentúry, ktoré poskytujú brigády v zahraničí. Spýtaj sa kamarátov, ktorí brigádovali v zahraničí na skúsenosti a overené agentúry.

Čo môžu od teba žiadať?

Pred skončením školského roka si určite vypýtaj od školskej sekretárky 2-3 potvrdenia o návšteve tvojej školy. Ak budeš pracovať s potravinami, je potrebné mať zdravotný preukaz. Niektorí zamestnávatelia ťa môžu poslať aj na prehliadku k tvojmu všeobecnému lekárovi.

Brigáda ti môže pomôcť aj pri tvojom budúcom zamestnaní, môžeš nabrať zručnosti, kontakty a zamestnávateľ bude vidieť, že si mal záujem si privyrobiť aj popri škole. Môže to byť pre teba plus.

Už vieš, kde hľadať brigádu a čo budeš potrebovať. Brigáda by ťa mala baviť. Nájdi si takú brigádu, ktorá ti bude vyhovovať mzdou.

Prajeme ti úspešný výber brigády 😉

 

 

Anna Albrechtová

Redaktor Anna Albrechtová

Som človek, ktorý rád spoznáva nových ľudí. Objavuje nové krajiny a s tým spojené zážitky. Môžem o sebe povedať, že som kreatívna, rada píšem blogy. Keď sa pre niečo nadchnem idem si za tým. Takže by som povedala, že som aj cieľavedomá.

Zanechajte odpoveď