zatvoriť
Rozhovory

Marek Dlugoš – okolo sveta za skúsenosťami

marek-pracuje-na-havaji

Marek Dlugoš je 20 ročný študent softverového inžinierstva, ktorý zaujal svet vďaka webu hostmeincalifornia.com a dostal sa až do USA. Ako to celé prebiehalo, čo mu to dalo a kde sa nachádza dnes, zistíte v tomto rozhovore.

Vráťme sa na začiatok, ako si sa dostal k nápadu, vytvoriť webovú stránku, ktorá by ťa dostala do Kalifornie?

Sníval som o štúdiu na strednej skole v Kalifornii no jediná dostupná možnosť bola agentúra, ktorá za to chcela veľa peňazí a ani nevedela zaručiť, že nakoniec skončím pravé v Kalifornii. Tak som si povedal, že skúsim spraviť web, s ktorým by som mohol potencionálne osloviť rodiny, ktoré by ma na rok boli ochotne prichýliť (pri agentúrach je to tiež tak, že tie rodiny prichýlia študentov bez toho, aby za to dostali peniaze).

 

Čo nasledovalo po spustení webu?

Než som sa vrátil zo sprchy našiel som o ňom už napísaný prvý článok! (zabudol som v pätičke like button a keď ho stlačilo par kamarátov, tak sa informácia rýchlo rozniesla). Obrovský zlom nastal až v momente, keď web zavesil môj veľmi dobrý kamarát na portál s vysokou návštevnosťou so zaujímavými odkazmi, pre ktoré ľudia hlasujú a tie odkazy, ktoré to dotiahnu až na titulku majú trebárs aj 30 000 návštev za deň – to bol môj prípad. Nasledovali publikácie článkov po celom svete, dokonca aj reportáž na TV JOJ a ponuky od rodín.

 

Znie to skvele, ako to celé dopadlo?

Bohužiaľ nie veľmi dobre. Veľmi som sa naviazal na jednu rodinu, ktorá vyzerala skutočne vysnívane, čim som zanedbal kontakt s ostatnými a v čase, keď už bolo treba začať riešiť nejaké papiere z toho ta rodina vycúvala a navrhla, nech prídem radšej až na univerzitu.

prvy-web

 

Aj napriek tomu si to nevzdal a skúsil si to neskôr, ako to dopadlo tentokrát?

Nevzdal som sa a pred maturitou som uvažoval, že po skončení strednej školy a pred začiatkom vysokej budem mat 4 mesiace času, s ktorým neviem ako naložiť. Rozhodol som sa teda urobiť si krátky web, na ktorom som prezentoval, že hľadám stáž na leto a veci, s ktorými potencionálnej firme môžem pomôcť. Web mal neuveriteľný úspech, opäť ho videlo cez 30 tisíc ľudí za jeden deň a mne sa e-mailová schránka naplnila so 150timi emailmi plnými uznania a ponúk na prácu z celého sveta. Dodnes si pamätám, ako som vymeškával hodiny na strednej, aby som telefonoval napr. z človekom z Nového Zélandu.

 

Môžeš nám priblížiť, čím sa spoločnosť v ktorej si stážoval zaoberala, a čo konkrétne si mal na starosti ty?

Nakoniec som sa teda rozhodol nie pre Kaliforniu, ale ešte pre viac slnečnejšie Havajské ostrovy. Nepracoval som pre spoločnosť, ale pre človeka, ktorý v minulosti v Silicon Valley vybudoval firmu, ktorú potom úspešne predal a vrátil sa späť na rodnú hrudu – Havaj. Momentálne začínal pracovať na jeho novom projekte, s ktorým som mu vlastne pomáhal ja. Ako je to už na začiatku každého projektu – každý robí, všetko, resp. to čo vie. Tak to bolo aj u mňa, aj keď som sa hlavne venoval dizajnu novej webovej a mobilnej aplikácie.

 

druhy-web

 

Kde ťa táto stáž posunula a čo si sa vďaka nej naučil?

Mam pocit, že mi otvorila ďalšie obzory vo vnímaní sveta okolo mňa, keďže som opäť videl čosi navyše. Takisto som myslím posunul ďalej svoje myslenie ohľadom dizajnu a produktu ako takého. Čo sa nejakých hard skills týka, tak som sa to leto zameriaval na vývoj mobilných aplikácií popri tom, ako som sa hral s peknými pixelmi.

 

Čo nasledovalo po príchode domov?

Hneď z Havaja som priletel do mojej novej domoviny – Prahy, kde som začal študovať na univerzite po tom, čo ma po interview nevzali na University of Cambridge (podľa niektorých rebríčkov 4. najlepšia univerzita na svete).

Pracuješ na vlastných projektoch, alebo sa viac venuješ škole?

Musím sa priznať, že skole sa snažím venovať len minimálne a tak väčšinu času strávim v práci alebo na vlastných projektoch. Na jednej strane je to dobre, pretože mi to dáva priestor nadobudnúť viac praktických zručností. Na druhej strane si slabším prospechom zatváram dvere k ďalším príležitostiam. Avšak, ešte ako stredoškolák som sa snažil držať si latku vysoko, čo mi samozrejme prinieslo veľa príležitostí, víťazstiev na súťažiach, návštevu cudzích krajín atď..

wooork

 

Momentálne sa nachádzaš v Kanade, konkrétne Toronto, aký je dôvod tvojho pobytu?

Toronto som navštívil iba cez víkend, no bežne bývam v Ottawe. Odkedy som stihol zodpovedať tieto otázky som už stihol navštíviť New York a momentálne som v Soule v Južnej Kórei, kde pokračujem v škole. Dôvod je, ako som už spomínal, že druhy web mi priniesol veľa pracovných ponúk. A keďže na jedno leto som mohol zobrať iba jednu, veľa mojim šikovným kamarátom som sa snažil pomôcť dostať sa do sveta tiež. Jeden kamarát tak skončil pracujúc pre najrýchlejšie rastúci startup v Portugalsku a ďalšieho som vzal so sebou na tohtoročnú stáž pre najrýchlejšie rastúcu firmu v Kanade – Shopify.

 

Aký je tvoj odkaz pre stredoškolákov?

Treba dávať pozor na to o čom snívate, lebo sny sa Vám môžu splniť. Väčšina úspešných ľudí by to, čo robia, robili aj zadarmo. Robili by ste to iste aj vy, ak by ste dnes mali všetky peniaze tohto sveta?

Značky : mladírozhovorúspechúspešní ľudia
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď