zatvoriť
Mladí hudobníci

Ľudia, ktorých budete chcieť počúvať – The Carmines

14115586_537695713083940_1568048464304930094_o

Slovensko je plné mladých, hudobne nadaných ľudí. Počnúc sólovými spevákmi, cez kapely až po zbory – stačí si len vybrať. Oslovili sme niekoľko začínajúcich interpretov, aby nám porozprávali, aké je to byť „nový na scéne.“ Zároveň vám tento zaujímavý, žánrovo bohatý výber ponúkame. Spestrite si playlist šikovnými Slovákmi!

Prvá na našom zozname je skupina The Carmines.

14051710_537695039750674_5227249041563520723_n

Žánrovo farebné trio (zmes jazzu, rocku, popu) z Ružomberka, fungujúce od apríla 2016. Tvorí ho spevák Samuel Sleziak, gitarista Richard Kubas a bubeník Daniel Handák. Za úspech považujú každý koncert po ktorom vidia, že sú ľudia naozaj spokojní, adresujú im komplimenty a podobne. Ak ide o najväčí úspech na scéne, uviedli možnosť si zahrať v Inchebe v Bratislave alebo niekoľko mesačné pôsobenie ich prvého singlu Hladám v Demovnici Rádia FM, ktorý tam je doteraz.

O sebe povedali len: „Hráme fakt dobre.“  Môžete sa o tom presvedčiť na niektorom z koncertov, ktoré nájdete na ich stránkach. Facebook

Singel Hľadám

Zo slov mladých hudobníkov vyplýva, že najťažšie na začiatkoch je presadiť sa s vlastnou tvorbou, dostať sa do povedomia Slovákov. Tí sú zvyknutí na isté kapely a istý hudobný žáner a neradi skúšajú niečo alternatívne. Akýsi začarovaný kruh sa ale objavuje aj pokiaľ ide o peniaze. Urobiť kvalitné nahrávky v štúdiu je nákladné. Avšak bez nich neprichádzajú veľké ponuky, a teda ani veľké honoráre. Financie preto bývajú jednou z hlavných prekážok v ceste za slávou. Dôležité sú tiež správne kontakty, bez ktorých sa do popredia dostáva ťažko.

Všetci sa zhodli na tom, že neprajnosť zo strany skúsenejších kapiel či spevákov prakticky neexistuje. Konkurenčný boj je cítiť práve medzi začiatočníkmi, ktorí majú všetci rovnaký sen. Závisí len od ich šikovnosti a priebojnosti, či sa raz splní a oni zaplnia koncertné sály.

Zatiaľ čo nádejní speváci spievajú odmalička, kapely museli najskôr vzniknúť. Všetkých ale ženie túžba po vytvorení niečoho vlastného, čo osloví davy. Väčšina hudobných skupín v našom výbere bola na začiatku len kamarátskou dohodou v zmysle „baví nás to, skúsime čo z toho bude“.  Vhodných členov tímu ale častokrát treba dlho hľadať, a to cez rôzne inzeráty, či konkurzy. A ani potom nie je budúcnosť istá. Mladí ľudia zo skupín často odchádzajú, pretože chcú založiť vlastné, majú iné povinnosti, či nezhody s ostatnými členmi kapely.

Pokiaľ ide o fanúšikov, hudobníci z nášho zoznamu majú skupinky nadšencov, ktoré sa postupne zväčšujú. Ich základ tvorili rodina a priatelia, no postupom času ľudia na koncertoch pribúdajú. Mladé talenty sa z každého nového poslucháča tešia. A ďakujú, pretože bez rozrastajúceho sa fanklubu by sa nemohli posúvať dopredu a rásť.
O publicitu sa treba náležite starať. V dnešnej dobe sú najlepším pomocníkom sociálne siete. Najmä Facebook, ktorý najrýchlejšie informuje o koncertoch, prináša fotografie či záznamy z vystúpení. Vlastné webové stránky sú pre umelcov takisto neodmysliteľné. A, samozrejme, najdôležitejšou podmienkou napredovania je zlepšovanie tvorby. Neustála práca, nacvičovanie a učenie si vyžadujú veľa energie. Ale nič iné skutočnú slávu, ktorá potrvá viac ako jednu superstarovskú sezónu, nezaručí.

O budúcnosti sa nováčikom veľmi rozprávať nechce. Nik nemá konkrétnu predstavu. Každopádne chcú stále napredovať, rozvíjať svoje talenty, robiť to, čo ich baví… Želajú si veľké pódiá, účasť na slávnych slovenských festivaloch, vlastné štúdiové albumy.  A predovšetkým, davy spokojných fanúšikov.

My im to samozrejme želáme, spolu s trpezlivosťou, odhodlaním a šťastím!

Máš kapelu alebo spievaš ako sólo spevák a chceš sa zviditeľniť? Napíš nám na info@thestudent.sk

Značky : hudbakultúraSlovenskoúspešný ľudia
Helena Siskova

Redaktor Helena Siskova

Volám sa Helena Sisková a študujem žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Milujem knihy a filmy, múzeá a galérie. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Zanechajte odpoveď