zatvoriť
Mladí hudobníci

Ľudia, ktorých budete chcieť počúvať – VOLUME

Slovensko je plné mladých, hudobne nadaných ľudí. Počnúc sólovými spevákmi, cez kapely až po zbory – stačí si len vybrať. Oslovili sme niekoľko začínajúcich interpretov, aby nám porozprávali, aké je to byť „nový na scéne.“ Zároveň vám tento zaujímavý, žánrovo bohatý výber ponúkame. Spestrite si playlist šikovnými Slovákmi!

Skupina VOLUME pochádzajúca z Trenčína hrá rock, hard-rock a metal, no ako sami vravia, nikdy sa neškatuľkovali. Jej členmi sú: Majo Krátky – spev, gitara, Phill Magala – gitara, Johny Omelka – basa a Lubo Bobák –bicie. Ako kapela sa začali formovať v roku 2013. Ich web stránka: http://www.volumeband.sk/

Zo začiatku sa o kapelu vôbec nejednalo, šlo skôr o odreagovanie. „Začali sme sa stretávať v skúšobni ako partia bláznov zapálených pre hudbu,“ hovorí Majo. Najskôr hrávali covery, no časom začali skladať vlastné skladby a ako Majo dodáva, nakoniec sa to utriaslo v kapelu. V roku 2014 vydali prvý demo album EXPERIMENT a začali aktívne koncertovať.

O inšpirácií sa opäť rozhovoril Majo. Inšpirujú a hudobne ho nakopnú obľúbené kapely. Hovorí, že pri počúvaní nových albumov sa do neho dostáva množstvo novej energie, ktorá sa potom odzrkadlí v tvorbe. Pri textoch sa zasa inšpiruje osobnými skúsenosťami. Takto nám to vysvetlil: „Texty sú moja spoveď. Nájdeš v nich radosť, odhodlanie, smútok… Písanie textov je pre mňa neskutočný ventil, preto to mám tak rád.“
Zaujímavé je, že pokiaľ ide o jazyk textov, je to tak 50 na 50. „Vždy keď skladám novú skladbu, tak až úplne na konci premýšľam, či bude text anglický alebo slovenský. Niektoré skladby si napríklad v angličtine predstaviť neviem alebo naopak. Niektoré skladby najskôr vznikli v angličtine, a až s odstupom času som k nim napísal slovenský text,“ vraví Majo a jedným dychom dodáva: „V  poslednej dobe ma to ale viac ťahá k slovenčine. Predsa len tomu ľudia viac rozumejú…“
Voči ostatným kapelám necítia nevraživosť, či prílišnú súťaživosť. Snažia sa iným pomáhať, či už koncertmi alebo čímkoľvek iným, čo je v ich silách. „Všetci máme rovnaký sen, tak prečo si nepomôcť,“ hovoria.

Volume nám povedali aj o tom, prečo to mnohé slovenské kapely ťahá do Čiech.  Sami tam hrávajú a vravia, že je to úplne iný svet. Na Slovensku kapely nemajú podporu, a to či už zo strany médií, alebo aj čo sa týka ponúk na koncerty.

Ak vás zaujíma ako vyzerá ich typická skúška, je dobe vedieť, že to závisí od toho, či majú chlapci pred sebou niečo dôležité alebo nie. Ak pracujú, ako napríklad ako teraz, na set-liste na pripravované turné, tak sa z plných síl zaoberajú práve danými skladbami. Každý z nich povie, v čom si nie je úplne istý, a dané party hrajú až kým nie sú spokojní. Pokiaľ sa ale nič dôležité nechystá, tak hrajú staré veci. Pri tom si oddýchnu od nových alebo od tých, ktoré si ľudia na koncertoch pýtajú.  Skúšok tohto druhého typu je ale menej, pretože chlapci sú stále na turné alebo v štúdiu. O to viac si ich cenia.
Samozrejme popri tom všetkom, a je úplne jedno o akú skúšku sa jedná, nesmie chýbať pivo, smiech a zábava.

mladi-hudobnici

Jeden z ich najväčších úspechov prišiel v roku 2014, keď vyhrali celoslovenskú súťaž ROCK ME FEST. Ako pre začínajúcu kapelu to bolo pre nich úplne neuveriteľné. Za zmienku určite stojí aj ich posledné Extended play HRIECH, čo je, jednoducho povedané, krátky album. Niekoľko krát sa stalo albumom týždňa alebo mesiaca na rôznych portáloch a v internetových obchodoch.
„Pre nás je obrovský úspech to, že napriek všetkému sa nám darí nahrávať skladby ktoré oslovujú ľudí, to, že máme toľko možností koncertovať, že ľudia na koncertoch s nami spievajú naše skladby…Teší nás akákoľvek maličkosť ktorá sa nám podarí. To nám dáva energiu aby sme sa stále zlepšovali a napredovali,“ skromne dodávajú.

Song Svinská hra

Hudobníci  hovoria, že kvalitných štúdiových nahrávok nájdete nekonečné množstvo. Na čom ale skutočne záleží, sú koncerty. Tie ich posúvajú dopredu. „Veľmi si zakladáme na energii, ktorá z pódia počas nášho koncertu srší,“ vravia.
Je pravdou, že fanúšikovia odchádzajú mnoho krát z vystúpení svojich obľúbených skupín sklamaní. Spevácke výkony, práca s publikom či celková atmosféra sa ľahko stávajú  nie práve príjemným zážitkom. Preto je dôraz na kvalitný koncert skutočne dôležitý a chlapcom z Volume zaň patrí chvála.

Na záver za seba dodávajú: „Nemusíte počúvať práve nás. Začnite proste podporovať mediálne menej známe kapely. Niekedy takto človek narazí na úplne skvelú skupinu, ktorá zase posunie hudbu niekam ďalej.
My sme vďační za každú maličkosť. A vieme ju každému z vás oplatiť skvelým koncertom, plným energie a dobrej gitarovej muziky.“

Facebook:  https://www.facebook.com/volumetn

Helena Siskova

Redaktor Helena Siskova

Volám sa Helena Sisková a študujem žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Milujem knihy a filmy, múzeá a galérie. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Zanechajte odpoveď