zatvoriť
Cestovanie

Prírodné a kultúrne klenoty Slovenska – Vihorlatský prales

ilustracny-obrazok

Blížia sa letné prázdniny a ty nevieš kam na výlet? Chceš niekam ísť, niečo vidieť, no nechceš to zaplatiť obličkou? V tejto sérii článkov nájdeš tipy na miesta, o ktorých vie len málokto, no ich unikátnosť im môže závidieť aj Mária Čírová.

 

Karpatské bukové pralesy

Áno, aj na Slovensku máme prales. Nie je taký veľký ako Amazonský, ale aspoň nám ho nenahradia plantáže… aspoň nie v najbližšej budúcnosti.

Čo je prales? Je to voľne rastúci les, ktorý nie je ovplyvnený človekom. Keďže ľudia ovplyvňujú celú zem (a niektorí sú dokonca stredom vesmíru), tak žiadny prales v podstate neexistuje a preto ho berieme ako veľmi starý les.

Karpatské bukové pralesy sú okrem Slovenska rozložené aj v Nemecku a na Ukrajine. Všetky oblasti sú zapísané vo Svetovom zozname prírodného dedičstva UNESCO. Na Slovensku sa delí na štyri časti a to Havešová, Rožok, Stužica a Vihorlatský prales.

vih-pral

Vihorlatský prales

Územie vo Vihorlatských vrchoch, ktoré sa môže pochváliť vyše 240 ročnými bukmi. Z celkovej rozlohy približne 5 000 ha je v zozname UNESCO zapísaných 2 578 ha. Prales sa nachádza na východe Slovenska a na jeho južnom konci obkolesuje ďalšie zaujímavé miesto Morské oko.

viho-prales

Morské oko

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku, do ktorého ústi 6 prameňov. Napriek výstavbe lesných ciest a ťažbe dreva si Morské oko zachovalo svoju krásu a jedinečnosť. K jazeru donedávna viedla aj malá lesná železnica, no bola nahradená novou asfaltovou cestou.

morske-oko

Ak si už navštívil tieto miesta, nezabudni sa s nami podeliť o skúsenosti v komentári!

Značky : cestovaniepralesštudent
Jakub Lenovský

Redaktor Jakub Lenovský

Som študent Obchodnej akadémie v Trnave. Vo voľnom čase športujem, čítam a čakám na ďalšiu sériu Game of Thrones. K životu mi stačí hovädzí steak a zápas NFL.

Zanechajte odpoveď