zatvoriť
Pre študentaPríbehy úspešných

Klaudia Medlová: od gymnastiky a X-games až na olympíjske hry

Klaudia Medlová je mladá talentovaná snowboardistka. Jazdeniu sa venuje od svojích 10 rokov a to, že sa jej darí, potvrdzujú jej úspechy, kedže sa prebojovala do najlepších súťaží v snowboardovaní. O jej začiatkoch, tréningu, starostlivosti o zdravie a ešte omnoho viac sa dozvieš v našom exkluzívnom rozhovore.

Ako si sa dostala k snowboardovaniu?

So snowboardingom som začala ako 10 ročná. Predtým som od 4 rokov lyžovala a do 16-tich rokov som sa venovala aj športovej gymnastike. Šport som si vybrala sama. Moji rodičia mali kedysi bufet v Jasnej a tak som na snehu trávila každý víkend. Rodičia sú obaja lyžiari, ale vedia aj snowboardovať. A tak sa na doske spolu so mnou veľakrát bláznil aj môj ocino. Rada na tie časy spomínam. Neskôr, po kilometroch odjazdených na zjazdovkách, v zľaboch a surfovaním v hlbokom snehu, sme prešli aj do  umelo vytvorených snow-parkov. Bola to sranda pozerať sa na otca ako so mnou jazdí bedničky a skoky. Neskôr som si už našla veľa kamarátov, s ktorými som chodievala jazdiť, ktorí ma vedeli správne vyhecovať a naučiť nové triky. Zo začiatku sa mi venoval a pomáhal mi jeden starší pán, ktorý má momentálne 63 rokov, ale na snowboarde mu to ide jedna radosť. (Smiech) Skáče skoky, jazdi raily (pozn. rails sú z angl.slova zábradlia, po ktorých jazdí Klaudia disciplínu slopestyle), veľakrát si to jeho telo „odnesie“, ale stále je pre snowboarding zapálený a je pre mňa veľkou inšpiráciou.

Od začiatku si chcela súťažiť alebo to prišlo postupne?

Vôbec. Vedela som, že keď bude nejaký miestny pretek, tak určite pôjdem súťažiť, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že mi niekedy príde pozvánka napríklad na prestížne X-Games, alebo že by som sa mohla dostať na olympijské hry. Všetko to prišlo postupne.

Ako prebieha tvoj bežný tréning?

Na snehu treba tráviť čo najviac času, popri tom chodiť do posilňovne a spevňovať telo, aby bolo viac odolné napríklad voči pádom, veľmi osožná mi je gymnastika, veľa trénujem na trampolínach, samozrejme strečing a joga. Sezónu začínam zvyčajne v auguste. Tento rok som strávila celý mesiac na snehu v Austrálii a neskôr som sa presunula na Nový Zéland, kde sme mali prvé preteky Svetového pohára. Tento rok pokračujem do Japonska, kde máme vytvorené špeciálne podmienky na tréning a to skokmi do špeciálne upravených vankúšov. Výhodou je, že je dopad upravený do šikminy, takže sa  lepšie učia a skúšajú nové triky. Nie je to bolestivé a viac si pri tom dôverujem, čo by som následne chcela preniesť na sneh. Po návrate do Európy mám hneď ďalšie sústredenie v Rakúsku, krátky oddych, natáčanie videa na podporu projektu Dôvery – Moja krvná skupina. Tohtoročná sezóna je dlhá a vyvrcholí olympijskými hrami.

Načo si najviac hrdá vo svojej kariére?

Samozrejme ma tešia dobré výsledky, ktoré som mohla dosiahnuť ale možno viac to, že aj za nie úplne najlepších podmienok som sa mohla a mala šťastie dostať medzi svetovú špičku a byť pozývaná na prestížne preteky. Na to, že mám okolo seba úžasných ľudí a sponzorov, ktorí vo mňa veria a pomáhajú mi napredovať a nevzdávať sa a tiež za to, že som mala aj ja šancu posunúť ženský snowboarding kúsok dopredu.

dsc09736

Mala si už nejaké vážnejšie zranenia kvôli snowboardovaniu?

Po rokoch snowboardovania ma to postretlo po prvý krát minulú sezónu. Nič vážne, no je to zlý pocit ostať na pár týždňov odstavená a sledovať online všetky preteky a ako všetci jazdia a ja sedím zranená doma.

Ako sa staráš o svoje zdravie?

Keď som bola mladšia, tak som o svoje zdravie až tak nedbala. Teraz už viem, aké dôležité sú pravidelné prehliadky a niekoľkokrát do roka absolvujem aj kontrolné športové prehliadky. Vyvážená a zdravá strava je základom dobre fungujúceho imunitného systému, pravidelný pohyb, čerstvý vzduch, nemenej dôležité sú mentálne cvičenia a pravidelné prehliadky. Z hľadiska komplexnosti je pre mňa veľmi dôležitá poisťovňa Dôvera, kde ma prehliadnu od A po Z, kde mám zľavu na cestovné poistenie a veľmi sa mi páči aj ich appka.

Nedávno si natočila video, v rámci ktorého vyzývaš ľudí, aby dbali o svoje zdravie a nevzdávali sa ani vtedy, keď to vyzerá beznádejne. Vychádzaš z vlastnej skúsenosti?

Áno. Keď som bola mladšia, tak ma nikto o tom, aké je zdravie dôležité príliš nepoúčal. Uvedomila som si až v neskoršom veku, aké je dôležité o svoje zdravie dbať a vždy rada vyzvem ľudí, aby sa o svoje zdravie starali viac ako kedykoľvek predtým, aj keď nie sú práve chorí.

Kde snowborduješ najradšej?

Medzi moje najobľúbenejšie snow-parky patria tie americké. Veľmi rada jazdím v Colorade, ale aj v Austrálii, ale na začiatku sezóny sa rada vybláznim na Stubai v Rakúsku, kde majú vystavaný super park.

Vďaka snowboardovaniu si už určite navštívila množstvo krajín, kde sú najlepšie podmienky pre snowboardistov?

Najlepšie podmienky počas sezóny sú v Amerike, Rakúsku, Švajčiarsku a v lete to bude skôr Austrália a Nový Zéland .

Stíhaš popri športe aj školu?

Strednú školu som zvládla. Cely čas som mala individuálny plán a chodila som len na skúšky. Vysokú školu som začala, ale nedalo sa to bohužiaľ zvládať. Chcela som sa sústrediť viac na šport, ktorému sa venujem. Po skončení kariéry sa rada vrátim a kľudne to skúsim znovu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo voľný čas? Máš ešte energiu na nejaký iný šport?

Ale áno. Rada skúšam rôzne športy. Milujem leto a rada chodím surfovať. Vždy je to tak raz za rok, takže nič extra, ale veľmi mi to dobije baterky. Bavia ma ale aj iné športy, tenis, bicykel, skateboard …

Kde sa vidíš o 5 rokov v rámci snowboardovania?

Stále pri jazdení. Aj keby to nemalo ostať pri pretekoch, čo ale verím že ostane, tak neskôr by som chcela spolupracovať na rôznych projektoch, natáčaniach a podobne. Je toho veľmi veľa, čo sa dá robiť. Predať skúsenosti a motivovať mladších.

Čo by si odporučila začínajúcim snowboardistom?

Aby mali úsmev na tvári a robili to preto, že ich to baví a mali z toho, keď sa niečo nové naučia, alebo sa posunú čo i len o kúsok dopredu, veľkú radosť a motiváciu ísť ešte ďalej a zlepšovať sa.

 

Klaudia Medlová natočila video, ktorým povzbudzuje ľudí so zdravotným problémom, aby sa nevzdali a bojovali. Z redakcie má od nás jeden veľký palec hore!

Zanechajte odpoveď